6 grudnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Pogoda: Siedlce

Numer 48
02-08 grudnia 2021r.

menu

NEWS

W środę 8 grudnia, o 19.00, w parafii Szpaki sprawowana będzie Msza św. wieńcząca Rok św. Józefa. Podczas uroczystości zostanie odczytany dekret biskupa siedleckiego podnoszący kościół parafialny w Szpakach do rangi sanktuarium św. Józefa, Oblubieńca NMP.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

fot. www.bitwawarszawska.pl

Odpocznij na Mazowszu (VII)

2 grudnia 2021 r.

Śladami Cudu nad Wisłą

W sierpniu 1920 r. Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Miejsca pamięci w Warszawie, fortyfikacje Twierdzy Modlin czy pola bitew w Ossowie - przeniosą nas w nieodległą przeszłość, sto lat wstecz, w czasy, kiedy decydowała się przyszłość Polski i Europy.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej Mazowsze było areną zaciętych walk. Bitwa Warszawska - wbrew temu, co sugeruje nazwa - toczyła się na terenach oddalonych od stolicy - nieraz o dziesiątki, a nawet setki kilometrów. Składała się z wielu dramatycznych wojennych epizodów: starć, potyczek, ataków i odwrotów, kontrataków i działań, których celem była obrona zajmowanych pozycji. Odniesione zwycięstwo przesądziło o wyniku wojny. Jakie są najważniejsze miejsca związane z Bitwą Warszawską? Wyznacza je Szlak Bitwy Warszawskiej 1920 r., szczegółowo przedstawiony w opracowaniu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Warszawa była centrum wydarzeń, jakie rozgrywały się w Polsce w 1920 r. Tu zapadały najważniejsze decyzje polityczne, militarne i społeczne i to właśnie zdobycie stolicy przez wojska bolszewickie miało być kluczem do zwycięstwa nad Polską. więcej w wersji papierowej » Dostęp SMS

   
 

fot. ARCHIWUM

Zdrowie

2 grudnia 2021 r.

Towarzyszyć niepełnosprawnym

Wspierają w wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym. Przybywa asystentów osobistych osób niepełnoprawnych.

Pandemia to czas, w którym sposób szczególny należy zwrócić uwagę na prawa osób z niepełnosprawnością i wsparcie we wszystkich możliwych obszarach: społecznym, zdrowotnym i zawodowym. Ważną rolę pomocową odgrywają placówki, takie jak: środowiskowe domy samopomocy, zakłady aktywności zawodowej czy warsztaty terapii zajęciowej. Zwiększeniu szans osób niepełnoprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia służy program rządowy „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Tego rodzaju usługa jest powszechną formą wsparcia w Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Francji. Program zakłada wsparcie finansowe (nawet do 100% kosztów) dla gmin i powiatów w zakresie świadczenia usługi asystenta. Przewiduje równie możliwość finansowania np. środków ochrony osobistej, zakupu biletów komunikacji publicznej czy prywatnej, biletów wstępu na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe lub społeczne. więcej w wersji papierowej » Dostęp SMS

   

ARCHIWUM - Rozmaitości

 
 
Rocznik Wydanie Autor


 
 

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Światłość w ciemności


Obrazy, grafiki i rzeźby dawnych i współczesnych artystów, które łączy wspólny temat: tajemnica Bożego Narodzenia, można oglądać na wystawie „Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień”, którą otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Konkurs Wiedzy i Konkurs Plastyczny o bł. kard. S. Wyszyńskim
Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkurs wiedzy i konkurs plastyczny dla szkół podstawowych noszących imię Prymasa Tysiąclecia.
więcej »
Razem tworzymy tradycję
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Jedlance organizuje konkurs bożonarodzeniowy pt. „Razem tworzymy tradycję”. Z racji kończącego się roku św. Józefa tematem bieżącej, szóstej edycji są słowa „Rodzina - tu zaczyna się życie”.
więcej »
III Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką!
Organizatorzy III Charytatywnego Biegu Mikołajkowego z „Dwójką” zdecydowali się na przeniesienie zawodów z 5 grudnia na 19 grudnia! Powód? Szczyt fali Covid-19 przypadający na początek grudnia.
więcej »
 

POLECAMY


A ty? Za kogo Mnie uważasz?
Co tak naprawdę wiemy o Jezusie z Nazaretu? Jak wyjaśnić Jego historię i to, że uczniowie uznali w Nim Boga żywego i prawdziwego? Wreszcie: jak rozumieć głoszoną przez Niego miłość bliźniego?
więcej »
Warsztat Józefa
Na czas tegorocznego adwentu Profeto.pl przygotowało rekolekcje adwentowe zatytułowane „Warsztat Józefa”. Siedmioodcinkowy cykl oparty został o list papieża Franciszka z okazji kończącego się Roku św. Józefa „Patris corde”.
więcej »
Jak osiągnąć pokój serca?
Ponadczasowy przewodnik dla poszukujących prawdziwej radości i pokoju ducha stanowi skuteczną odpowiedź na bolączki świata pogrążonego w lęku i chaosie. Czym urzeka czytelników jedna z najlepszych książek wielkiego mistrza duchowego czasów współczesnych?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR