7 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Ludmiła, Gizela, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

fot. ARCHIWUM

Rozmowy ECHA

5 maja 2021 r.

Zbuduj domek dla owadów

Rozmowa z dr Marią Obrębską, nauczycielem biologii

Pszczolinka ruda, porobnica włochatka, spójnicalucernowa i obrostka letnia zakładają gniazda w ziemi, na ścieżkach, trawnikach, czasami w pustych łodygach roślin nad ziemią. Murarka ogrodowa i inne gatunki murarek, miesiarki, samotki, wałczatki, porobnice i inne gniazdują w pustych łodygach roślin - te gatunki łatwiej nam będzie zaprosić do ogrodowego domku. Aby owady pojawiły się w naszym ogrodzie, dobrze jest zostawiać suche łodygi roślin, które pozostają z poprzedniego roku. Aby owady utrzymały się, musimy zadbać o pokarm dla nich. Jeśli mamy w ogrodzie dobrze utrzymany trawnik i szpaler tuj, to nawet najładniejsze domki dla owadów pozostaną puste. Dzikim owadom zapylającym sprzyjają drzewa owocowe, rośliny ozdobne dwuliścienne jedno- i dwuletnie, również warzywa, kwietna łąka z koniczną, wyką, rumiankiem, rogownicą, wrotycz, krwawnik, jaskier i inne. Rośliny kwitnące na niebiesko i fioletowo - jeżówki, budleje, lawendy oraz żółto - jaskry, pierwiosnki, rzepak - będą zwabiać różne gatunki owadów. więcej w wersji papierowej » Dostęp SMS

   
 

fot. PIXABAY.COM

Zanocuj w lesie

5 maja 2021 r.

A może do leśnego hotelu?

Dla niektórych może to być nie lada atrakcja, a nawet wyzwanie. Ogólnopolska akcja „Zanocuj w lesie” to ciekawa alternatywa w dobie pandemii, gdy hotele i pensjonaty nie mogą przyjmować gości. Zaprasza nas zatem las!

Projekt ruszył wraz z początkiem maja. Dzięki niemu do dyspozycji miłośników leśnej głuszy udostępniono ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach w całej Polsce. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46. Warto wspomnieć, że od listopada 2019 r. Lasy Państwowe realizowały pilotażowy program skierowany do amatorów bushcraftu i survivalu. Pasjonaci tych nietypowych aktywności terenowych mogli uprawiać swoje hobby, bez obaw o naruszenie prawa, w wyznaczonych lokalizacjach, które pełnią jednocześnie w swoich regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych rolę leśnych kompleksów promocyjnych. Program „Zanocuj w lesie” powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu. Przeprowadzono ankiety wśród osób korzystających z tej formy rozrywki oraz rozmawiano z zarządcami danych terenów. Tak zrodził się pomysł, by przekształcić trwający ponad rok pilotażowy program w akcję stałą. więcej w wersji papierowej » Dostęp SMS

   

ARCHIWUM - Rozmaitości

 
 
Rocznik Wydanie Autor


 
 

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Niedziela Dobrego Pasterza


W Niedzielę Dobrego Pasterza społeczność seminarium siedleckiego wybrała się do parafii św. Anny w Wohyniu. Odwiedzili m.in. las Planta, gdzie 30 maja 1940 r. rozstrzelani przez Niemców zostali ks. Roman Ryczkowski wraz z wiernymi z Rudna. Podczas wyjazdu klerycy poznawali relacje złożone przez naocznych świadków ostatnich dni życia kapłana.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Recytują po angielsku
7 maja upływa termin wysyłania zgłoszeń do udziału w III Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego dla pięcio- i sześciolatków „A Sea of the Words”.
więcej »
Festiwal online
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza do udziału w III Festiwalu Piosenki Europejskiej. Tegoroczny finał - z uwagi na sytuację pandemiczną - odbędzie się online.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Nowenna przed Diecezjalnym Dniem Rodziny
9 maja w bazylice mniejszej w Parczewie - ph. „Pojednanie w małżeństwie” odbędzie się Diecezjalny Dzień Rodziny. Uroczystość poprzedzi nowenna (szczegóły na plakacie).
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR