18 stycznia 2022 r. Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata

Pogoda: Siedlce

Numer 2
13-19 stycznia 2022r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury najnowszego wydania ECHA! W numerze m.in. fotorelacja z Orszaków Trzech Króli, jakie przeszły ulicami naszych miast i wsi.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Znać artystę po dziele

Zdrowieję moralnie, jak uczciwie robota idzie, to jest mój żywioł i moja rozkosz największa - pisał Wojciech Kossak w jednym z listów. Jak przebiegało życie artysty uznawanego za czołowego reprezentanta nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego?

Tak w życiu, jak i przy sztaludze - był realistą, człowiekiem z krwi i kości; jak mało kto potrafił zapamiętać się w pracy, zachwycić drobiazgiem, snuć dalekosiężne projekty i mierzyć wysoko. W. Kossak znał wartość swojego talentu i potrafił upominać się o należne mu wyróżnienia. 
Rodzina Kossaków to kilka pokoleń barwnych postaci, stanowiących wspaniały „materiał” dla biografistów. Dowiódł tego Arael Zurli. „Malarz polskiej chwały” to kolejna, po literackim portrecie Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, córki W. Kossaka, książka poświęcona tej rodzinie. Bazując na znanym powszechnie życiorysie, wytyczonym przez szereg dat, wypełnia ten schemat licznymi anegdotami, opiniami, odwołaniami historycznymi oraz fragmentami prywatnej korespondencji malarza i osób z jego najbliższego kręgu. Ze swadą i bez czołobitności ukazuje jego słabe punkty: uległość wobec zachłannych na pieniądze córek, niekończące się zadłużenie rodziny skutkujące seryjnymi „kossakami” czy brak stanowczości w stosunku do pogrążającego się w nałogu syna. Autor nie pomija konfliktów, np. z Janem Styką, wpływu osobistego kierowcy artysty na Kossaków, opisu atmosfery na „Kossakówce” czy wątku rodzinnych sporów. W książce znalazły się również reprodukcje najbardziej znaczących obrazów W. Kossaka, zarówno o tematyce batalistycznej, jak i rodzajowej. To wszystko sprawia, że każdy przeczyta ją z zainteresowaniem.
 Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Dzień był wesoły


Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli „Dzień dziś wesoły!” miało pokazać, jak ważne dla każdego człowieka powinno być dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości. Mieszkańcy naszego regionu - idąc w orszaku czy gromadząc się na wspólnym kolędowaniu - wzięli sobie te słowa do serca i spędzili wspólnie radosne popołudnie.

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Konkurs Wiedzy i Konkurs Plastyczny o bł. kard. S. Wyszyńskim
Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkurs wiedzy i konkurs plastyczny dla szkół podstawowych noszących imię Prymasa Tysiąclecia.
więcej »
Kolędowanie w Zbuczynie
19 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie odbędzie się XIII Powiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych. Finał konkursu planowany jest na 26 stycznia.
więcej »
 

POLECAMY


Unikatowe dzieło
800 stron pasjonującej lektury, duży, albumowy format, znakomita jakość wydania czynią z „Historii Kościoła katolickiego w Polsce” pożądane uzupełnienie domowej biblioteczki, jak też potencjalnie świetny upominek dla pasjonatów przeszłości.
więcej »
Ojcowska miłość Najwyższego
Jakie miejsce w naszej wierze zajmuje Bóg Ojciec? Jaki obraz naszego Stwórcy nosimy w swoim sercu? Jak często zwracamy się do Boga?
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy babcie i dziadków?

za ich bezgraniczną i bezinteresowną miłość;

za czas poświęcany wnukom;

za to, że zawsze można na nich liczyć;

za ich mądrość i doświadczenie;

za to, że są...LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR