23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Być sobą

Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.

Erudyta, znawca Biblii, literatury, świetnie porusza się po historii Polski - tej najnowszej i tej zamierzchłej, ale też historii starożytnej, biblijnej, czerpiąc z nich obrazy, porównania, pokazując stałość procesów dziejowych, konsekwencje zaniedbań, porzucenia zasad moralnych itp. Jak sam niejednokrotnie podkreślał, kto zapomina o historii, skazany jest na jej powtarzanie. Zaniedbanie zaś rodziny, podeptanie prawdy, niszczenie ducha narodu zawsze prowadzi do tragedii. To wszystko sprawia, że bp A. Dydycz uznawany jest dziś za „narodowego kaznodzieję naszych trudnych czasów”, ceniony za konsekwencję i mądrość, ciągle zapraszany - mimo podeszłego wieku i niewątpliwie nadwątlonych zębem czasu sił - na ważne uroczystości kościelne i narodowe. Może dlatego, że w kazaniach i homiliach bp. Antoniego zawsze pobrzmiewa nadzieja, że naród omodlony, tylekroć zawierzony Bogu i Matce Jezusowej ma sobie potencjał, którego nic nigdy nie będzie w stanie zniszczyć.

W zbiorze kazań pt. „Być sobą”, który ukazał się w styczniu nakładem lubelskiego wydawnictwa JUT, czytelnik otrzymuje iście królewską porcję kazań zawierających mnóstwo osobistych przemyśleń, refleksji, przenikliwą egzegezę biblijną itd., wygłaszanych przy okazji zwyczajnych, lokalnych uroczystości w parafiach diecezji drohiczyńskiej, której przez wiele lat pasterzował, jak również podczas wielkich wydarzeń w skali ogólnopolskiej. Wartością dodaną zbioru są indeksy osób i miejsc pozwalające powracać do niezliczonych w książce cytatów, fragmentów poezji, postaci biblijnych, historycznych i literackich.

„Być sobą” to nie jest książka, którą czyta się jednym ciągiem - „od deski do deski”. Treści w niej zawarte każą zatrzymać się, zastanowić, a niekiedy jeszcze raz powrócić do zapisanych w niej słów. Czasem też zawstydzają: że tak mało znamy historię, tak niewiele z niej się nauczyliśmy, a przede wszystkim, że tak mało w nas miłości do Boga, Kościoła i ojczyzny.

Zapraszamy do lektury. „Echo Katolickie” jest patronem medialnym książki.

KS. PAWEŁ SIEDLANOWSKI

Bp Antoni Pacyfik Dydycz OFM Cap, Być sobą, wydawnictwo JUT, Lublin 2018.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR