21 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Trudne miejsca w Ewangelii

Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!

Czy Jezus miał rodzeństwo? Dlaczego tak surowo potraktował Syrofenicjankę? Czy umiał pisać? Dlaczego pochwalił biblijnego spryciarza - nieuczciwego rządcę? Czy to sprawiedliwe, że taką samą dniówkę wypłaca się komuś, kto harował w skwarze słonecznym cały dzień, jak i temu, który pracował zaledwie godzinę? Jak ocenić czyn Judasza? Czy Jezus wzywa do zdobywania królestwa Bożego przemocą? - to tylko przykłady niejasności, dylematów, z którymi przychodzi nam się mierzyć podczas lektury Ewangelii. Nie zawsze odpowiedź otrzymujemy, słuchając homilii czy kazań w kościele, a trudne opracowania egzegetyczne są albo niedostępne, albo napisane takim językiem, że normalny człowiek niewiele z tego rozumie…

Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień! Autor - były prefekt Biblioteki Ambrozjańskiej w Mediolanie, wieloletni wykładowca egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Północnych Włoch, członek Papieskiej Komisji Biblijnej (od 2010 r. kardynał) - w bardzo prosty, przejrzysty sposób tłumaczy trudne ewangeliczne zawiłości. Zebrał ich w książce ponad 140! Na uwagę zasługują niebanalność interpretacji, jakaś szczególna ciekawość autora każąca mu sięgać po oryginalne przesłanki i wyciągać zaskakujące wnioski, odwoływanie się do złożoności bliblijnej symboliki i ukazywanie wydarzeń na tle kultury epoki, z jednoczesnym wskazaniem odniesienia do teraźniejszości. Książkę czyta się znakomicie, lekko. Jej lektura nie wymaga uprzedniego, szczególnego teologicznego wyrobienia. Niekiedy tłumaczenia autora zaskakują, innym razem szokują, a nader często prowadzą do refleksji: „Jakie to proste! Ja tyle lat interpretowałem ten fragment Pisma Świętego zupełnie inaczej!”.

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób sięga po Pismo Święte, szukając w nim inspiracji, pogłębienia wiary, książka kard. Ravasiego jawi się jako znakomita pomoc. Na rynku księgarskim jest obecnie sporo opracowań podobnego typu, do obfitej bazy komentarzy można też dotrzeć za pomocą internetu. Ważne jest jedno: aby nie stać obojętnie wobec intelektualnych wyzwań, nie być ignorantem w kwestii znajomości Biblii. Jakże często np. świadkowie Jehowy, protestanci srodze nas w tej materii zawstydzają...

XPS

Gianfranco Ravasi, Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa, wydawnictwo Jedność, Kielce 2018.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Misyjni kolędnicy


W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników i Kół Misyjnych uczestniczyło ponad 250 dzieci wraz z opiekunami - przedstawiciele kół i ognisk misyjnych. Zaprezentowało się 11 grup z terenu diecezji siedleckiej: Leopoldowa, Ostrówek, Domanic, Huszlewa, Pruszyna, Woli Poduchownej, Maciejowic, Grębkowa, Radzynia Podlaskiego, Sobolewa i Wierzbna. Środki, które zebrali młodzi kolędnicy, zostaną przeznaczone na pomoc ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR