19 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Dariusz, Urban, Gabriela

Pogoda: Siedlce

Numer 51-52
20-02 stycznia 2019r.

menu

NEWS

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Sięgając do korzeni

Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.

Wśród nich na uwagę zasługuje monografia naukowa autorstwa ks. prof. Edwarda Jarmocha i ks. dr. hab. Sławomira Byliny pt. „Te Deum Laudamus. Biskupi - Duchowieństwo - Ruchy religijne Diecezji Siedleckiej w latach 1818-2018”, opublikowana nakładem wydawnictwa „Unitas”. Na 513 stronach autorzy zawarli obszerne studium historii diecezji siedleckiej, ubogacone ilustracjami, wykazem źródeł i literatury oraz indeksem osób.

Praca jest napisana przystępnym językiem, choć spełnia wszystkie kryteria monografii naukowej. Autorzy dotarli nie tylko do już znanych opracowań, ale przede wszystkim do dokumentów źródłowych, wydobywając z przepaści archiwów nowe, nieznane dotąd dokumenty i fakty. Sięgnęli do dokumentów m.in. z Archiwum Watykańskiego, archiwów diecezjalnych w Lublinie, Siedlcach, Drohiczynie i Włocławku, Archiwum Księży Polskich - byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Kaliszu, jak również z Archiwum Akt Nowych oraz Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Siedlcach i w Lublinie. Jak sami oceniają efekty swojej pracy? We wstępie podkreślają: „dzięki przybliżeniu sylwetek kolejnych biskupów, historii zmieniającej terytorium i nazwy diecezji, dostrzegamy kontynuację posługi pasterskiej na naszych terenach. Ukazana postawa kapłanów żyjących na przestrzeni 200 lat dowodzi także niezłomności duchowieństwa w bardzo trudnych okresach historii Polski. Uwieńczeniem relacji z terenu dzisiaj funkcjonującej diecezji siedleckiej jest współpraca duchownych z wiernymi, która od początków istnienia naszej diecezji była wyrazem troski o Lud Boży”.

Rzut oka na strukturę pozwala stwierdzić, że monografia podzielona jest na części, które mają ukazać poszczególne zakresy funkcjonowania diecezji. Część pierwsza nosi tytuł „Biskupi diecezji siedleckiej w latach 1818-2018”. Zaprezentowano w niej sylwetki poszczególnych pasterzy diecezji z uwzględnieniem okresu posługi, jak również sprawowanej funkcji. Autorzy przyjęli podstawowy podział czasowy, biorąc pod uwagę trzy główne okresy działalności diecezji. Lata 1818-1867 to czasy panowania biskupów i administratorów diecezji janowskiej czyli podlaskiej. Drugi okres (1867-1918) ukazuje zarządzanie diecezją przez biskupów i administratorów diecezji lubelskiej. Trzeci okres prezentuje dzieje diecezji pod rządami biskupów diecezjalnych podlaskich i siedleckich - aż do chwili obecnej.

Cennym uzupełnieniem tej części są sylwetki biskupów pomocniczych oraz 12 innych biskupów pochodzących z diecezji. W tej części publikacji bardzo interesujący wydaje się wątek inwigilacji i nękania biskupów siedleckich przez komunistyczne służby bezpieczeństwa - autorom udało się dotrzeć do interesujących, wcześniej nieznanych faktów.

Druga część pt. „Duchowieństwo diecezji siedleckiej w latach 1818- 2018”, skupia uwagę na posłudze kapłanów w większości pochodzących z terenu diecezji w poszczególnych okresach dziejów. Jej uwieńczeniem jest próba zaprezentowania posługi duchowieństwa w ostatnich dziesięcioleciach pod rządami poszczególnych biskupów, aż do czasów dzisiejszych. Uwagę przyciąga obszerna dokumentacja postaw kapłanów niezłomnych - zarówno pod zaborami, jak i w czasie II wojny światowej oraz w okresie komunizmu.

Trzecia część monografii nosi tytuł „Ruchy religijne w okresie 200 lat istnienia diecezji siedleckiej”. Prezentuje ona w zarysie kolejne etapy powstawania różnych wspólnot, które przy wsparciu duszpasterzy nadawały i ciągle wyznaczają kierunek rozwoju Kościoła lokalnego.

Podsumowując, ogrom pracy wykonany przez autorów zasługuje na szacunek i docenienie. Efektem ich wysiłków jest dzieło, które umożliwia nam zanurzenie się w historii diecezji oglądanej z perspektywy pracy jej pasterzy oraz ich współpracy z ludem Bożym. Książka ta stanowi cenny wkład autorów zarówno w wiedzę o historii diecezji siedleckiej, jak i w owocne i bardziej świadome przeżywanie jubileuszowego dziękczynienia.

 

KS. ANDRZEJ ADAMSKIPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR