19 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Dariusz, Urban, Gabriela

Pogoda: Siedlce

Numer 51-52
20-02 stycznia 2019r.

menu

NEWS

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Z troską o relacjach

Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.

Ks. Chrostowski - w latach 80 i 90 ubiegłego wieku mocno zaangażowany w wiele inicjatyw dialogowych na linii katolicy - Żydzi, do roku 1998 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - z przynależną mu skrupulatnością próbuje podsumować ostatnie półwiecze relacji katolicko-judaistycznych i polsko-żydowskich. Szczególnie dokładnie przygląda się ostatniemu dziesięcioleciu, które przyniosło zarówno wiele osiągnięć, jak przeciwności i napięć. Ksiądz profesor - pierwszy polski laureat teologicznego Nobla, czyli Nagrody Ratzingera (właśnie za zaangażowanie w dialog katolicko-judaistyczny i polsko-żydowski) - rozważa przyczyny rozejścia się dróg Kościoła i Synagogi. Książka zawiera ogromny ładunek wiedzy i - można by rzec - jest popisem nienachalnej erudycji księdza profesora, który ukazuje rzeczywisty stan i perspektywy relacji Kościoła z Żydami i judaizmem.

Omawiając katolicko-judaistyczne i, w szerszym rozumieniu, polsko-żydowskie relacje, ks. Chrostowski wskazuje na brak symetrii. Stwierdza, że Kościół wykonał wiele gestów będących ukłonami w stronę Żydów i judaizmu, natomiast w zamian otrzymał takich znacznie mniej. Błędem w kontaktach z Żydami był brak poważnej refleksji teologicznej, zastępowanej spotkaniami i gestami podporządkowanymi rygorom politycznej poprawności. „Kościół katolicki - stwierdza - zaangażował się w dialog z Żydami i judaizmem ze względu na Żydów, a Żydzi odwzajemnili to nastawienie i zaangażowali się w relacje z Kościołem ze względu na siebie. Ten fakt przesądza niemal o wszystkim, co ma miejsce w ramach wzajemnych relacji”. Za niezwykle ważne, a wręcz najważniejsze, rozmówca dziennikarzy uznaje pogłębienie w spotkaniu z judaizmem samoświadomości Kościoła i lepsze zrozumienie tego, czym Kościół jest. Zaangażowanie się Kościoła w dialog z Żydami wynikało ze współodczuwania ich tragicznej historii i losu, którego symbolem jest Holokaust. Ksiądz profesor nie neguje takiego stanowiska. Zauważa jednak - i wielokrotnie to podkreśla - że podstawowym impulsem po stronie katolickiej powinna być sprawa samoświadomości Kościoła, budowanie i umacnianie własnej tożsamości religijnej. Postawa, jaką przyjęliśmy w relacjach katolicko-judaistycznych i polsko-żydowskich, zaowocowała przede wszystkim głośnym „nie” dla antysemityzmu. Wynikało to - zdaniem księdza profesora - z braku należytej troski, by włączanie się w dialog z Żydami i judaizmem skutkowało pogłębianiem wiary i tożsamości katolickiej. By naczelne w nim miejsce zajmowały zagadnienia teologiczne i religijne. Tymczasem katolicy przyjęli program wzajemnych relacji zaproponowanych przez stronę żydowską, ignorujący wspomniane wyżej zagadnienia. Poza tym Żydzi od zawsze dobierali sobie do dialogu partnerów - ludzi (nie brakowało wśród nich katolików), którzy podzielali żydowski punkt widzenia. Stąd też - twierdzi ks. prof. Chrostowski - w relacjach żydowsko-chrześcijańskich trwają dyskusje „o czym innym”, zaś pierwiastek religijny tylko marginalnie się pojawia. Taka postawa spowodowała umocnienie i dowartościowanie judaizmu. Ksiądz profesor uważa też, że nieprawdziwe jest twierdzenie, jakoby wspólna historia chrześcijan i Żydów była jedynie pasmem prześladowań i ucisku tych drugich. Mało tego, twierdzi, że nasze więzi historyczne i teologiczne są jedyne w swoim rodzaju i wyjątkowo bliskie. Niemniej jednak musimy zdecydowanie bardziej zatroszczyć się o zgłębienie tajemnicy Kościoła i odpowiedzi na pytanie o naturę wiary chrześcijańskiej, a dopiero na tym tle relacji do judaizmu.

„Prawda, Chrystus, Judaizm”, kolejny tom rozmów z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, ma szanse - podobnie jak poprzednie z nim wywiady - zaistnieć jako bestseller. Serdecznie  tę książkę polecam.

AWO

Prawda. Chrystus. Judaizm. Z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim rozmawiają: Grzegorz Górny i Rafał Tichy, wydawnictwo Fronda, Warszawa 2018.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR