22 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
O księżach z krwi i kości

Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.

Nagranie dobrego filmu na temat kapłaństwa to nie lada sztuka, bowiem łatwo wejść w ogólniki, schematy, sztuczność i przejaskrawienia (w obie strony). Ostatnio mogliśmy to zaobserwować w „Klerze” Wojciecha Smarzowskiego. Ks. Piotr Śliżewski z diecezji szczecińsko-kamieńskiej przygotowuje film, który pokaże kapłaństwo od prawdziwej strony. Zaznacza, że produkcją „Ksiądz też człowiek” pragnie wyciągnąć księży z obrazków. Film ma pomóc widzom „wejść w buty kapłana”, ma pokazać go w różnych sytuacjach i relacjach. Pomysłodawca zastrzega, że nie będzie niczego idealizował. Liczy, że w taki sposób pomoże otworzyć oczy zarówno tym, którzy nie powiedzą ani jednego dobrego słowa na temat kapłanów, jak i osobom, które nie chcą przyjąć do wiadomości, że księża są tylko ludźmi.

Promocja tego filmowego przedsięwzięcia rozpoczęła się w grudniu. O inicjatywie można dowiedzieć się ze strony www.ksiadztezczlowiek.pl i z profilu na facebooku (pod tym samym tytułem). Film będzie trwał około 90 minut. Oszacowano, że na jego przygotowanie potrzeba 1,3 mln zł. Część środków udało się zdobyć dzięki sponsorom. Brakuje jeszcze 700 tys. zł.

 

W całej Polsce

O pomoc w zgromadzeniu funduszy ks. Piotr prosi wszystkich ludzi dobrej woli. Inicjatywę można wesprzeć przez portal katolikwspiera.pl [odnośnik znajdziemy m.in. na stronie promującej film - przyp. red.]. - Przez dwa dni udało się nam zebrać prawie 2 tys. zł. Powoli, drobnymi krokami docieramy do różnych, nie tylko katolickich, mediów i promujemy naszą inicjatywę. Chcemy o niej mówić wszędzie, gdzie tylko się da - mówi ks. P. Śliżewski. Dodaje, że na początku film będzie wyświetlany w kinach w całej Polsce, a potem zostanie nagrany na DVD i trafi do księgarń. - Liczę, że nie tylko katolickich. Ostatnio miałem okazję udzielić wywiadu na temat kapłaństwa w kanale „Siedem metrów pod ziemią”. Materiał ma już ponad milion wyświetleń. Ludzie mocno go komentują, piszą o swoim stosunku do kapłaństwa. Zagadnienia, o których mówiłem w wywiadzie, będą poruszane także w filmie. Pomaga mi wielu konsultorów i profesjonalistów - zaznacza.

 

Potrzebny film

Premiera planowana jest na początek 2020 r., choć do końca trudno jest wszystko przewidzieć. Na stronie promującej film można już znaleźć część nazwisk osób, które współpracują z ks. Piotrem przy tej inicjatywie. Są też ciekawe fotografie, myśli o kapłaństwie i cytaty z filmowego scenariusza. Ot, choćby taki: „Ksiądz: «Przyjmujecie jakieś sakramenty?» Kobieta (niezbyt zadowolona z kolejnego pytania, z niepewnością w głosie): «Przyjmujemy. Teraz księdza po kolędzie»”; albo: „Ksiądz siada przy albumie ze zdjęciami. Przegląda zdjęcia z różnych wycieczek. Ludzie pouśmiechani, szczęśliwi. Potem zamyka album i patrzy na książkę. Otwiera ją i w środku dedykacja. Zbliżenie na nią: «Księża są samotni po to, by inni nie czuli się samotni. Dziękujemy Bogu za Twoje święcenia. Karolina i Marcin»”.

Ekipa zaangażowana w przygotowanie filmu prosi o materialne wsparcie, o modlitwę i promowanie przedsięwzięcia. My również dołączamy się do tego apelu. Takiego filmu potrzebują zarówno świeccy, jak i sami kapłani.

AGNIESZKA WAWRYNIUK


Płakali po lekturze scenariusza

 

Pytamy ks. Piotra Śliżewskiego, pomysłodawcę i scenarzystę filmu „Ksiądz też człowiek”.

 

Dlaczego postanowił Ksiądz nagrać film o kapłaństwie?

 

Jestem księdzem od trzech lat i często czuję się niezrozumiany w swojej kapłańskiej posłudze. Ludzie patrzą na kapłanów przez pryzmat tego, co widzą i słyszą w mediach. Środki przekazu zazwyczaj mówią o nas negatywnie. Razem z setką aktorów chcę nagrać film fabularny, który pokaże prawdziwy obraz księdza, opowie o sposobie naszego myślenia, podejmowanych przez nas decyzjach i dylematach, z którymi musimy się mierzyć. Na pewno nie będzie to słodka wizja kapłaństwa - opowiemy o księżach z krwi i kości. Kapłaństwa trzeba się uczyć. Wiem, o czym mówię, bo jestem młodym księdzem i wiele rzeczy ciągle jest dla mnie niejasnych. Póki nie zrozumiemy czyjejś sytuacji i położenia, zawsze będziemy opierać się na ogólnikach i własnych wyobrażeniach. Ta zasada dotyczy także postrzegania księży. Uważam, że brakuje nam dobrych filmów o kapłaństwie, więc próbujemy taki zrobić. Kolejnym argumentem, którym się kierujemy, jest fakt, że ludzka wizja kapłaństwa przekłada się na wizję całego Kościoła hierarchicznego i całej wspólnoty wierzących. Wielu katolików (szczególnie tych z niezbyt głęboką wiarą) uważa księdza za bezpośredniego przedstawiciela samego Pana Boga. Jeśli widzą księdza, który ma z czymś problemy albo nie funkcjonuje tak, jak powinien, to przekładają to wszystko na Pana Boga. Ktoś, kto uderza w kapłana, uderza także w Kościół. Mogliśmy przekonać się o tym na przykładzie filmu „Kler”. Ta produkcja pokazała same negatywne wątki, ukazała kapłanów tylko od toksycznej strony. Nie wspomniano o dylematach, które kapłani muszą rozwiązywać, o decyzjach, jakie podejmują, o oskarżeniach, z którymi przychodzi im się mierzyć; to nie są proste i jednoznaczne sprawy. Czy ktoś myśli o tym, co czujemy w takich sytuacjach? Ten film to pokaże.

 

Ksiądz jest autorem scenariusza. Możemy zdradzić fabułę?

 

Główną postacią będzie 33-letni ks. Maciej mający za sobą siedem lat kapłaństwa. Na początku filmu przeżywa swój kryzys. Szuka odpowiedzi na pytanie, na czym polega kapłaństwo i wreszcie ją znajduje. Drugą ważną postacią jest Paweł, przedstawiciel firmy produkującej farby. Jego także spotykają różne dylematy. W pewnym momencie ich ścieżki się połączą. Na przykładzie ks. Macieja pokażemy, z jakimi problemami mierzy się ksiądz w szkole, w kancelarii parafialnej i podczas sprawowania sakramentów (np. chrztu i pogrzebu). Ciekawy będzie także wątek Anity, jego duchowej córki, która w pewnym momencie zakocha się w swoim kierowniku. Pokażemy, jak ks. Maciej sobie z tym poradzi. Kapłan będzie wychodził ze swego kryzysu w domu rekolekcyjnym. Przemiana, którą przeżyje na rekolekcjach, odmieni m.in. jego stosunek do młodzieży. Nie zdradzę więcej!

 

Co pomagało Księdzu w napisaniu scenariusza?

 

Sytuacje przedstawione w filmie w 90% zostały wzięte z życia, sam je nieraz przeżywałem lub obserwowałem. Wiem, że to nie tylko moje doświadczenia. Z większością poruszanych w filmie spraw może utożsamić się prawie każdy ksiądz. Po obejrzeniu filmu będą mogli powiedzieć: „Tak właśnie jest”. O tym rozmawia się przy stołach, na spotkaniach dekanalnych i we wspólnotach braterskich. Reszta pokazanych sytuacji to historie zasłyszane od przyjaciół księży. One także mówią o kapłańskiej codzienności.

 

Do kogo skierowany jest film?

 

Adresujemy go do szerokiego grona odbiorców, szczególnie do katolików. Nie wyodrębniamy konkretnej grupy osób. Chcę, by dał do myślenia tym, którzy na temat kapłaństwa mają bardzo negatywne zdanie. Nikt nie twierdzi, że księża są idealni i święci; przyklejanie im aureoli jest sztuczne i może doprowadzić do różnych zawirowań. Ten film ma skłonić do poszerzenia własnego spojrzenia na kapłaństwo, dostrzeżenia, że nie wszystko jest takie proste, jakby mogło się wydawać. Film przyda się młodym, którzy myślą o swoim powołaniu. Dowiedzą się z niego, jak funkcjonuje nasze środowisko. Osoby starsze, które modlą się za kapłanów, otrzymają kolejny bodziec do modlitwy. Produkcja przysłuży się też tym, którzy należą do różnych duszpasterstw. Tacy ludzie nie zawsze rozumieją sposób postępowania swoich księży opiekunów. Dzięki filmowi ich spojrzenie na te kwestie będzie pełniejsze.

 

Pomysł na „Ksiądz też człowiek” już spotkał się z wieloma pozytywnymi opiniami…

 

Scenariusz filmu wysyłałem do ok. 50 znajomych, zarówno mocno zaangażowanych w życie Kościoła i głębokich duchowo, jak i do ludzi żyjących na obrzeżach Kościoła. Zapytałem, czy po przeczytaniu scenariusza dowiedzieli się czegoś więcej o kapłaństwie. Niektórzy wyznali, że po lekturze zwyczajnie się popłakali, bo nigdy nie myśleli, że kapłańskie życie może wyglądać tak, jak napisałem to w scenariuszu. Byli naprawdę poruszeni. Większość katolików widzi księdza tylko przy ołtarzu. Niewielu przychodzi do zakrystii, jeszcze mniej na plebanię. Dla tych, którzy mają księdza w rodzinie czy księdza przyjaciela, zagadnienia poruszane w filmie będą czymś oczywistym. Takich ludzi jest jednak bardzo mało. Oni widzą, jak funkcjonują kapłani i z jakimi problemami się spotykają. Ten film pomoże bardziej wnikliwie spojrzeć na kapłaństwo i lepiej zrozumieć tych, którzy je wybrali.

 

Dziękuję za rozmowę!


Produkcję filmu można wspomagać przez portal katolikwspiera.pl lub przez wpłaty na konto: 64 2490 1044 0000 4300 4437 0800.

Więcej informacji na stronie internetowej: ksiadztezczlowiek.plPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR