15 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Jowita, Faustyna, Józef

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Unici przed kamerą

31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.

Będzie to już drugi film opowiadający o podlaskich męczennikach za wiarę. Jego twórcą jest Michał Muzyczuk. Filmowiec na co dzień mieszka w Katowicach. Jego rodzina pochodzi z Zaczopek, które sąsiadują z Pratulinem.

- Tworzymy fabularyzowany dokument opowiadający o historii unickich męczenników z Pratulina, ale i z całego południowego Podlasia, którzy w drugiej połowie XIX w. cierpieli katusze pod rządami carskimi. Chcemy przede wszystkim uczcić ich pamięć, ale również pokazać urok tego regionu, a także piękno, które jest w ludziach zamieszkujących ten teren. Zależy nam, by południowe Podlasie stało się znane w całej Polsce - mówi M. Muzyczuk.

Zdjęcia rozpoczęły się 25 stycznia i trwały tydzień. Obok zawodowych aktorów wzięli w nich udział także lokalni mieszkańcy. Wcielili się oni w rolę swoich przodków, którzy zamieszkiwali ten teren półtora wieku temu. Narracja filmu oparta jest na dziele ks. Józefa Pruszkowskiego, który pisząc „Martyrologium”, stał się kronikarzem unickich losów. W jego postać wcielił się Marek Bukowski. Będzie on filmowym narratorem.

 

Bez „gadających głów”

- Będzie to mocno fabularyzowany dokument. Największą i najważniejszą sceną ma być męczeństwo pod martyrium w Pratulinie. Pokażemy, jak ginęli unici. Zdjęcia do filmu kręciliśmy również w Zaborku, Łęgach, Zaczopkach i Derle, a także nad Bugiem - wylicza M. Muzyczuk. Chwali też parafian z Pratulina, którzy wzięli udział w nagrywaniu filmu. - Statystów mamy dzięki pomocy ks. Jacka Guza, kustosza sanktuarium. Poprosiliśmy mieszkańców, by użyczyli nam dawnych strojów wiejskich. Ich pomoc była w tej kwestii niezastąpiona. Wszyscy z wielkim sercem podchodzą do filmu. W produkcji będzie nie tylko o historii. Chcemy też oddać głos współczesnym mieszkańcom Pratulina i okolicznych wsi; zaprosimy ich, by opowiedzieli o swoim życiu, o pamięci o unitach. W produkcji nie pojawią się żadne tzw. gadające głowy, nie będzie ekspertów w temacie unii. Będą tylko potomkowie unitów. Nie oznacza to jednak, że scenariusz i sam film nie zostały poddane konsultacjom. Korzystamy z rad specjalistów, by uniknąć przekłamań - podkreśla reżyser.

Warto dodać, że w gronie aktorów pojawili się także członkowie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji z Międzyrzeca Podlaskiego. Wcielili się oni w rolę kozaków atakujących unitów.

 

Niesamowite ujęcia

Film powstaje przy wsparciu Fundacji im. Franciszka Stefczyka. - Na pewno zostanie pokazany na antenie telewizji, najprawdopodobniej publicznej; pojawi się również w kinach studyjnych na terenie Podlasia. Nie ukrywam, że chcielibyśmy rozpropagować go na całą Polskę - mówi reżyser.

Kolejne zdjęcia będą kręcone wiosną. Fotografie z planu można obejrzeć na facebookowym profilu zatytułowanym „Z ziemi podlaskiej”. Trzeba przyznać, że robią wrażenie.

- Ten film zostanie poświęcony pamięci wszystkich unitów, nie tylko tych wyniesionych na ołtarze. Jesteśmy wdzięczni kapłanom naszego dekanatu, którzy wspierają nas w posłudze duchowej przy krzewieniu kultu męczenników. To dlatego poszczególne sceny filmu są przygotowywane przez wszystkie parafie naszego dekanatu. To jest bardzo ważne, bo z historią męczeństwa unitów ma związek nie tylko sam Pratulin - podsumowuje kustosz sanktuarium.

AWAW

Ujęcia wyglądają bardzo realistycznie.

 Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR