18 sierpnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
15-21 sierpnia 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Unici przed kamerą

31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.

Będzie to już drugi film opowiadający o podlaskich męczennikach za wiarę. Jego twórcą jest Michał Muzyczuk. Filmowiec na co dzień mieszka w Katowicach. Jego rodzina pochodzi z Zaczopek, które sąsiadują z Pratulinem.

- Tworzymy fabularyzowany dokument opowiadający o historii unickich męczenników z Pratulina, ale i z całego południowego Podlasia, którzy w drugiej połowie XIX w. cierpieli katusze pod rządami carskimi. Chcemy przede wszystkim uczcić ich pamięć, ale również pokazać urok tego regionu, a także piękno, które jest w ludziach zamieszkujących ten teren. Zależy nam, by południowe Podlasie stało się znane w całej Polsce - mówi M. Muzyczuk.

Zdjęcia rozpoczęły się 25 stycznia i trwały tydzień. Obok zawodowych aktorów wzięli w nich udział także lokalni mieszkańcy. Wcielili się oni w rolę swoich przodków, którzy zamieszkiwali ten teren półtora wieku temu. Narracja filmu oparta jest na dziele ks. Józefa Pruszkowskiego, który pisząc „Martyrologium”, stał się kronikarzem unickich losów. W jego postać wcielił się Marek Bukowski. Będzie on filmowym narratorem.

 

Bez „gadających głów”

- Będzie to mocno fabularyzowany dokument. Największą i najważniejszą sceną ma być męczeństwo pod martyrium w Pratulinie. Pokażemy, jak ginęli unici. Zdjęcia do filmu kręciliśmy również w Zaborku, Łęgach, Zaczopkach i Derle, a także nad Bugiem - wylicza M. Muzyczuk. Chwali też parafian z Pratulina, którzy wzięli udział w nagrywaniu filmu. - Statystów mamy dzięki pomocy ks. Jacka Guza, kustosza sanktuarium. Poprosiliśmy mieszkańców, by użyczyli nam dawnych strojów wiejskich. Ich pomoc była w tej kwestii niezastąpiona. Wszyscy z wielkim sercem podchodzą do filmu. W produkcji będzie nie tylko o historii. Chcemy też oddać głos współczesnym mieszkańcom Pratulina i okolicznych wsi; zaprosimy ich, by opowiedzieli o swoim życiu, o pamięci o unitach. W produkcji nie pojawią się żadne tzw. gadające głowy, nie będzie ekspertów w temacie unii. Będą tylko potomkowie unitów. Nie oznacza to jednak, że scenariusz i sam film nie zostały poddane konsultacjom. Korzystamy z rad specjalistów, by uniknąć przekłamań - podkreśla reżyser.

Warto dodać, że w gronie aktorów pojawili się także członkowie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji z Międzyrzeca Podlaskiego. Wcielili się oni w rolę kozaków atakujących unitów.

 

Niesamowite ujęcia

Film powstaje przy wsparciu Fundacji im. Franciszka Stefczyka. - Na pewno zostanie pokazany na antenie telewizji, najprawdopodobniej publicznej; pojawi się również w kinach studyjnych na terenie Podlasia. Nie ukrywam, że chcielibyśmy rozpropagować go na całą Polskę - mówi reżyser.

Kolejne zdjęcia będą kręcone wiosną. Fotografie z planu można obejrzeć na facebookowym profilu zatytułowanym „Z ziemi podlaskiej”. Trzeba przyznać, że robią wrażenie.

- Ten film zostanie poświęcony pamięci wszystkich unitów, nie tylko tych wyniesionych na ołtarze. Jesteśmy wdzięczni kapłanom naszego dekanatu, którzy wspierają nas w posłudze duchowej przy krzewieniu kultu męczenników. To dlatego poszczególne sceny filmu są przygotowywane przez wszystkie parafie naszego dekanatu. To jest bardzo ważne, bo z historią męczeństwa unitów ma związek nie tylko sam Pratulin - podsumowuje kustosz sanktuarium.

AWAW

Ujęcia wyglądają bardzo realistycznie.

 Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Chwała bohaterom!


Dźwięk syren punktualnie o 17.00, tj. w godzinie „W”, śpiew hymnu narodowego, apele pamięci, honorowe warty, składanie kwiatów i palenie zniczy złożyły się na obchody tegorocznej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Pamięć o powstańcach poległych w walkach o wolność naszej ojczyzny uczczono także w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Cześć i chwała bohaterom!

FOTOGALERIA

Pątnicy na szlaku


W piątkowy poranek 2 sierpnia do pątników zdążających do Matki Bożej dołączyła kolumna siedlecka. Hasłem tegorocznej 39 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę są słowa: „W mocy Ducha Świętego”. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Pielgrzymka i jarmark
18 sierpnia na kodeńskich błoniach będzie miała miejsce kolejna edycja Jarmarku Sapieżyńskiego. Wydarzenie - nawiązujące do historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej jarmarków - będzie przebiegało po hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”.
więcej »
VI Dożynkowy Festyn Parafialny
W niedzielę 25 sierpnia parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie organizuje VI Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Sprawni poprzez sport
12 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbędzie się festyn integracyjny „Sprawni poprzez sport 2019”. Początek o 10.00.
więcej »
Powiatowe święto plonów
Miejscem tegorocznych dożynek powiatu siedleckiego jest Krzesk-Majątek w gminie Zbuczyn. Święto plonów zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk.
więcej »
Dni Ryk i dożynki
Dobra muzyka, zabawy dla dzieci i atrakcje dla dorosłych zdominują ostatni weekend wakacji. Urząd Miejski i Miejsko-Gminne Centrum Kultury zapraszają na Dni Ryk i dożynki powiatowo-gminne.
więcej »
 

POLECAMY


Zmieniaj siebie i świat
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek w czasie modlitwy wątpić, że Bóg Cię słyszy? Czasami masz wrażenie, że twoje słowa dochodzą do sufitu i rozpływają się w powietrzu? Zadajesz sobie pytania o realny wpływ i znaczenie twoich modlitw?
więcej »
Czarna kawaleria gen. Maczka
Na początku lipca 1944 r. Polacy w składzie II Korpusu Kanadyjskiego wylądowali w Normandii. Miesiąc później rozpoczęła się bitwa pod Falaise.
więcej »
Życie niezwykłej kobiety
Edyta Stein to jedna z najwybitniejszych kobiet XX w. Była filozofem i pielęgniarką, nauczycielką i prelegentką, zakonnicą i mistyczką.
więcej »
 

SONDA

 

Czy warto być honorowym krwiodawcą?

zawsze warto ratować ludzkie życie

warto tym bardziej, że krwi nie da się zastąpić innym płynem

nie, ponieważ nikt tego daru nie docenia

państwo nie dba o rozwój krwiodawstwaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR