30 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Feliks, Ferdynand

Pogoda: Siedlce

Numer 22
28-03 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA cykl artykułów poświęconych nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji siedleckiej. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Prawdziwie wierzą

Losy unitów z Pratulina trafiły na wielki ekran. Premiera filmu „Modlitwa o Polskę z ziemi podlaskiej”, która miała miejsce 21 września w Białej Podlaskiej to okazja do pokazania historii Męczenników Podlaskich oraz ich potomków całej Polsce, a także światu.

 

24 stycznia 1874 r. w Pratulinie wojska moskiewskie z zimna krwią zamordowały 13 mężczyzn, którzy wraz z innymi stanęli w obronie swojej świątyni. To zdarzenie sprawiło, że „Podlasie unickie zarumieniło się krwią męczeńską i w niej czerpało nieprzepartą moc ducha ofiary”. 122 lata później mężczyźni zostali uznani za błogosławionych przez Papieża Polaka. A pamięć o unitach trwa do dziś i wytycza ścieżki życia mieszkańców Podlasia.

 

Miara zwycięstwa


Obraz „Modlitwa o Polskę z ziemi podlaskiej” nie tylko przypomina tamte wydarzenia, ale pokazuje także ich wpływ na kolejne pokolenia. Bo pamięć o męczennikach jest wpisana w życie mieszkańców tych terenów od zawsze. „Jak wszyscy mamy problemy, kłopoty, ale naszym balsamem dla duszy są męczennicy” - padają słowa jednej z bohaterek współczesnej opowieści o męczennikach z Pratulina. „Nawet nie wiemy, kiedy nam pomagają, wszystko układa się jak trzeba” - dodaje druga. „A miarą zwycięstwa wiary jest to, że mówi i pamięta się o nich do dziś” - podkreśla ks. Piotr Witkowicz.
„Modlitwa o Polskę z ziemi podlaskiej” to fabularyzowany dokument, który łączy przepiękne zdjęcia inscenizacyjne i plenerowe z wypowiedziami mieszkańców. W główną rolę wcielił się Marek Bukowski, a narratorem jest Adam Ferency. Scenariuszem i reżyserią zajął się Michał Muzyczuk, którego korzenie rodzinne sięgają Południowego Podlasia

 

Od Kodnia do Pratulina


Po „Błogosławionej winie” o kodeńskim sanktuarium to już druga produkcja, której tematem stał się ważny punkt na religijnej mapie Południowego Podlasia. Skąd pomysł, by tym razem opowiedzieć historię Męczenników Podlaskich? - Okazuje się, że to, co dla nas oczywiste, jest zupełnie nieznane w innych regionach Polski - mimo tego, że unici zostali ogłoszeni świętymi - tłumaczy senator Grzegorz Bierecki, któremu pomysł na temat kolejnego filmu przyszedł do głowy podczas podróży. - Wracając któregoś dnia z Kodnia, rozmawialiśmy z żoną o wspomnieniach mojej śp. teściowej, która pokazywała dzieciom miejsca w lesie, gdzie były odprawiane Msze unickie. W efekcie zajechaliśmy tego dnia do Pratulina, a jakiś czas później zapytałem znajomego, czy znalazłby kogoś, kto podjąłby się tego tematu. Po kilku dniach otrzymałem maila od pana Michała Muzyczuka, a w nim słowa, które mnie poruszyły. Napisał, że ten temat czekał na niego całe życie. Po takiej deklaracji nie było na co czekać i ruszyły prace - zdradza kulisy powstania filmu.

 

Ten temat na mnie czekał


Odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię M. Muzyczuk pochodzi z Podlasia, a jego dziadek z sąsiadujących z Pratulinem Zaczopków. Jak sam przyznał podczas premiery, dla niego to historia trochę rodzinna, trochę nieodkryta, sentymentalna. - Decyzja, żeby zrobić ten film, była jedną z łatwiejszych - zauważa.
W uroczystej premierze wziął również udział biskup diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda, który zauważył, że w filmie zostało pokazane to, co w historii męczeńskich unitów najważniejsze i najistotniejsze. - Ciekawe jest połączenie pomiędzy tym, co było, historią bolesną i trudną, oraz tym, co dzisiaj. A to, co jest dzisiaj, jest zakorzenione w tym, co było - podkreślił rolę postaw unitów w kształtowaniu tożsamości kolejnych pokoleń. - Wartości duchowe, którymi żyli unici, które pielęgnowali i za które oddali życie, zostały tutaj zachowane. To wartości trwałe, niezmienne i nie da się ich zniszczyć - podkreślił.

 

Czy Polska zachwyci się południowym Podlasiem?


Jak podkreślają twórcy „Modlitwy o Polskę - z ziemi podlaskiej” film opowiada nie tylko historię męczenników, ale pokazuje także wagę tego kultu dla regionu. Nic więc dziwnego, że premiera filmu miała miejsce w Białej Podlaskiej. Twórcy filmu chcieli, by właśnie mieszkańcy Południowego Podlasia zapoznali się z nim pierwsi. Kolejne pokazy zaplanowano w Białej Podlaskiej, Parczewie, Radzyniu Podlaskim i wielu innych miejscowościach regionu. Na razie mają one otwartą formułę, nie są biletowane. Z kolei Telewizja Polska planuje emisję filmu zimą.
JAG

 Czy dziś musimy bronić swoich korzeni, jak kiedyś unici?


PYTAMY Grzegorza Biereckiego, senatora, założyciela fundacji „Kocham Podlasie”

 

Historia męczenników z Pratulina to wielki znak naszej wiary…

 

To także wspaniały dowód na siłę duchowej i materialnej kultury Południowego Podlasia. Jestem szczęśliwy, że mogłem dołożyć swoją cegiełkę w dzieło promowania tych wartości. Jestem przekonany, że podobnie jak w przypadku „Błogosławionej winy” film obejrzą w wielkiej liczbie nie tylko Polacy, ale także widzowie z całego świata. Mamy piękną historię, żyjemy w pięknym regionie i trzeba się tym chwalić, być z tego dumnym.

 

Dlaczego wybór padł na historię unickich męczenników z Pratulina? Co zdecydowało, że zaangażował się Pan w przedstawienie tej opowieści?

 

Oczywiście znałem tę historię, choćby dlatego, że prześladowania, jakie cierpieli z rąk Rosjan tutejsi unici, to część naszej rodzinnej sagi - przodkowie mojej małżonki byli częścią tej społeczności. Ujęła mnie ciekawa wizja zaproponowana przez ekipę filmu, z utalentowanym M. Muzyczukiem na czele. To połączenie realizacyjnego rozmachu, pięknych zdjęć i kunsztu aktorskiego ze skupieniem i spokojnym rytmem narracji. Widać, że M. Muzyczuk, którego rodzina także pochodzi stąd, czuje temat, jest z nim emocjonalnie związany.

 

Reżyser oddaje głos współczesnym mieszkańcom Południowego Podlasia. To główni bohaterowie filmu?

 

Powiem tak: dla mnie głównym bohaterem filmu jest piękna, skromna i oddana Bogu dusza naszego regionu. W Pratulinie pamięć o męczennikach jest wciąż żywa. Gdy organizowaliśmy tam pokaz filmu, z powodu wielkiego zainteresowania trzeba było je powtórzyć, jeden po drugim. To doświadczenie przeżywane na nowo przez kolejne pokolenia, wielki znak naszej wiary.

 

„Modlitwa za Polskę…”, „Błogosławiona wina” to nie są filmy komercyjne, produkowane dla łatwego zysku i taniego poklasku.

 

Uważam, że szczególnie dzisiaj, w czasach zmasowanego ataku lewicy na wszystko, co żywi się ze źródła chrześcijańskiej wiary i polskiej tradycji, zobowiązani jesteśmy bronić naszego dziedzictwa. I tak właśnie traktuję swoją misję w tym obszarze: to obrona tego, co nasze, dobre, prawdziwe. „Modlitwę za Polskę…”, podobnie jak wcześniejsze filmy i przedsięwzięcia, zrobiliśmy w poczuciu dumy i obowiązku. Dumy z pięknej, pełnej duchowej treści historii naszego Południowego Podlasia. I obowiązku, by tę historię, kulturę, duchowość pokazać całej Polsce i całemu światu.

 

Dziękuję za rozmowę.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej


W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca, o 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Msza św. będzie transmitowana przez Radio Podlasie i TV Trwam.

FOTOGALERIA

Bursa w nowej odsłonie


Potrzeba jest nie tylko matką wynalazków, ale też matką remontów - zauważa ks. Mariusz Świder, dyrektor Bursy im. św. Stanisława Kostki w Siedlcach. Wyjaśnia, iż pomysł prac remontowo-adaptacyjnych dojrzewał długo, a ich przeprowadzenie podyktowane było m.in. koniecznością dostosowania pomieszczeń do obowiązujących norm bezpieczeństwa. [Więcej w bieżącym wydaniu ECHA].

PATRONAT "ECHO"


​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR