10 kwietnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Małgorzata, Michał, Makary

Pogoda: Siedlce

Numer 15
09-15 kwietnia 2020r.

menu

NEWS

Życzymy, aby czas radości Wielkiej Nocy stale nam przypominał, że miłość Jezusa Chrystusa jest silniejsza niż śmierć, nasz grzech i wszelkie zło. Niech rany Zmartwychwstałego pomogą nam patrzeć na nasze życie oczami nadziei.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Dzieci to nasz skarb!

Lada dzień ukaże się niewielka książeczka pt. „Jak jest w Kodniu?”. Publikacja zawiera dialogi o. Damian Dybały z dziećmi.

Książeczka liczy ponad 20 stron. Znajdziemy w niej i coś śmiesznego, i poważnego. - Uwiecznia moje spotkania i rozmowy z dziećmi. Ostatnio, podczas ogłoszeń, poprosiłem, by napisały mi o swoich marzeniach. Okazało się, że ktoś chce jechać nad morze, drugi zobaczyć góry, trzeci marzy o tym, by zdać do następnej klasy, a jeszcze ktoś inny pragnie spokoju w domu. W książeczce zawarłem też inne ciekawe anegdoty, których byłem świadkiem np. w szkole. Każda opisana sytuacja jest uzupełniona o „naukę” i pewną zachętę do refleksji. Dodatkowo okraszona jest ilustracją wykonaną przez posługującego w kodeńskim klasztorze o. Marcina Szwarca - opowiada o. Damian Dybała, proboszcz parafii św. Anny w Kodniu.

Książeczka trafiła już do druku. Będzie rodzajem cegiełki. Cały dochód zostanie przeznaczony na organizację wyjazdów dla dzieci zaangażowanych w życie parafii.

 

Ruch jak w ulu

- Cała grupa liczy około 60 osób. Planujemy wyjazdy feryjne i wakacyjne. Chcemy jechać do Kokotka na Śląsku, do Zakopanego i do Okuninki. Zależy nam na rozwoju naszych młodych parafian, dlatego mnożymy ciekawe propozycje. Przy naszej parafialnej orkiestrze dętej tworzymy teraz sekcję młodzieżową. Nauka oraz instrumenty są za darmo. Kodeńska orkiestra reprezentuje wysoki poziom. Już nie muszę się martwić o oprawę muzyczną procesji Bożego Ciała czy odpustów. Mamy także zajęcia sportowe dla chłopców prowadzone na hali przez trenera. Proponujemy też korepetycje z angielskiego. Od czasu do czasu wspólnie wyjeżdżamy do kina. Mamy również swoje koło teatralne - wylicza o. proboszcz.

Dzieci i młodzież z Kodnia udzielają się w grupach ministranckich (chłopcy), śpiewają w scholi (dziewczynki) i formują w we wspólnocie „Niniwa”. - Kiedy przychodzi sobota, w salce trzeba kierować ruchem - żartuje o. D. Dybała.

- Parafianie widzą nasze wysiłki na rzecz najmłodszych i doceniają je. Oczywiście, można nie robić nic, można usiąść z założonymi rękami, ale my mamy uzdolnioną młodzież i dużo pomysłów na jej rozwój. Z Kodnia wszędzie mamy daleko, więc trzeba działać na miejscu. Wiele przedsięwzięć wiąże się z wydatkami, więc wpadliśmy na pomysł książeczki-cegiełki - tłumaczy zakonnik.

 

Tylko w Kodniu!

Ojciec Damian podkreśla, że będzie to już druga publikacja z ilustracjami o. Marcina.

- W ubiegłym roku wydaliśmy kalendarz z kodeńskimi oblatami, pokazanymi w nieco krzywym zwierciadle. Odbiór był bardzo dobry. Nakład książeczki „Jak jest w Kodniu?” wyniesie tysiąc egzemplarzy. Jeśli zainteresowanie będzie duże, zrobimy dodruk. Część nakładu rozdamy do rozprowadzenia naszym dzieciom i młodzieży, którzy angażują się przy parafii. Na pewno publikacje będziemy rozprowadzać także przy kościele. W sezonie letnim zechcemy pokazać je pielgrzymom - planuje proboszcz.

O czym będzie można przeczytać w książeczce? - Opisałem m.in. taką sytuację: w pewnej klasie mam dwóch uczniów o tym samym nazwisku. Kiedy rozmawialiśmy na temat powołania, rzuciłem: „skoro jest was dwóch, to może jeden pójdzie do seminarium?”. Chwilę później odezwała się jedna z dziewczynek: „To może Piotrek, bo on bardziej leniwy”. No cóż… księża są bardzo różni, a dzieci… bardzo szczere. Z ich słów ni raz można dowiedzieć się, o czym i w jaki sposób rozmawiamy w naszych domach - podsumowuje o. D. Dybała.

Publikacja będzie dostępna na miejscu, w Kodniu. Cel szczytny, a cegiełka ze względu na walory słowno-artystyczne również warta zakupu. Gratulujmy pomysłu i zaangażowania na rzecz młodych!

AWAWPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
XVI Konkurs Papieski
Hasło przewodnie tegorocznego, XVI Konkursu Papieskiego brzmi: „Życie i wolność - dar i zadanie”. Do spojrzenia na swoje życie w kontekście daru i zadania zaproszeni są młodzi ludzie z całej Polski.
więcej »
 

POLECAMY


Męska modlitwa
„Józef” to tytuł dziewiątego odcinka rekolekcji wielkopostnych pt. „Męska modlitwa” prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i o. Michała Legana OSPPE. Bądźcie z nami. To czas wyjątkowy...
więcej »
24 godziny Męki Pańskiej
Niezwykły zbiór modlitw, medytacji i kontemplacyjnych wizji jednej z największych współczesnych mistyczek.
więcej »
Modlitwa do św. Rity w czasach koronawirusa
Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Abp Renato Boccardo, ordynariusz diecezji Spoleto-Norcia, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rity w Cascii, zachęca do modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
więcej »
Wielki Post z ks. Dolindo Ruotolo
Książka stanowi wybór myśli, modlitw, tekstów ks. Dolindo, które mogą nam pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR