8 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
W oku kamery

Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.

- Celem tego telewizyjnego cyklu jest ukazanie zabytków sztuki, architektury z terenu diecezji siedleckiej - mówi ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach oraz współprowadzący program. Ma on być zachętą skierowaną do wszystkich interesujących się ciekawymi, wyjątkowymi zabytkami czy zapomnianymi miejscami, jakich na wschodnim Mazowszu nie brakuje. - Okiem kamery zajrzymy do fantastycznych kościołów, pokażemy unikatowe zabytki, omodlone obrazy, a często przybliżymy odległą historię, bogatą tradycję oraz wiarę. A wszystko w myśl parafrazy powiedzenia jednego z wybitnych historyków sztuki prof. Jana Białostockiego, który stwierdził, że „sztuka cenniejsza niż złoto”. Stąd, oczywiście, nie może zabraknąć naszego Muzeum Diecezjalnego, organów Wagnera czy pięknego placu przy „Jacku” i kościoła św. Stanisława z kaplicą Ogińskiej w Siedlcach - dodaje ks. R. Mirończuk.

Pierwszy odcinek programu „Sztuka cenniejsza niż czas” zostanie poświęcony Muzeum Diecezjalnemu. - Myślę, że wiele osób z Siedlec i okolic wie o naszym obrazie El Greca czy Ribery, a ostatnio dodatkowo można było poszerzyć wiedzę o zbiorach muzealnych dzięki wydanemu albumowi - podkreśla dyrektor muzeum, dodając, że zaproponowana przez reżyserów formuła programu pozwoli dotrzeć do szerszego odbiorcy, który zechce spędzić fantastycznie wakacje czy zaplanować sobie weekendowy wyjazd na wschodnie Mazowsze. - Ten program nagrany przez wyjątkowy zespół kamerzystów, z nowoczesnymi ujęciami zdjęciowymi, ze wspaniałą czołówką, dynamiczną muzyką i znaną dziennikarką - Anną Ołdakowską jest taką okazją - zaznacza ks. R. Mirończuk.

W kolejnych odcinkach pojawią się m.in. drewniane kościoły w Paprotni czy Przesmykach. Autorzy przybliżą historię, przytoczą anegdoty i zweryfikują mity narosłe wokół niektórych obiektów na terenie diecezji siedleckiej. - Okiem kamery zechcemy pokazać wiele interesujących miejsc, koło których zapewne często przechodzimy, zapominając, jak wspaniałe kryją historie oraz tajemnice, a także że zostały zaprojektowane przez znanych architektów. Chcemy również zaprezentować dzieła, które wyszły spod pędzla wybitnych artystów, czy omodlone przez pokolenia cudowne wizerunki Matki Bożej. Chcemy pokazać bogactwo tej ziemi, o którym często zapominamy w myśl powiedzenia: „cudze chwalicie, a swego nie znacie” - zwraca uwagę ks. R. Mirończuk.

Program zadebiutuje w TVP3 Warszawa 31 lipca, o 19.47. - Będzie to audycja cykliczna: jeden odcinek w tygodniu. Powtórki zaplanowano w poniedziałki, o 14.38 - zaznacza dyrektor. Pierwszy odcinek zostanie poświęcony Muzeum Diecezjalnemu, następny - organom Wagnera (emisja 7 sierpnia), kolejny - zabytkom Siedlec (14 sierpnia). - A od czwartego odcinka ruszamy w teren. Będziemy w Przesmykach, Paprotni, Wodyniach, Mordach, Zbuczynie, Łosicach, Parysowie i Garwolinie. Pozostałych miejsc nie chce jeszcze zdradzać. Proszę oglądać „Sztukę cenniejszą niż czas” w TVP 3 Warszawa - zachęca ks. R. Mirończuk.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR