24 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

Pogoda: Siedlce

Numer 47
19-25 listopada 2020r.

menu

NEWS

W numerze m.in. konkursy z atrakcyjnymi nagrodami książkowymi. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
W oku kamery

Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.

- Celem tego telewizyjnego cyklu jest ukazanie zabytków sztuki, architektury z terenu diecezji siedleckiej - mówi ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach oraz współprowadzący program. Ma on być zachętą skierowaną do wszystkich interesujących się ciekawymi, wyjątkowymi zabytkami czy zapomnianymi miejscami, jakich na wschodnim Mazowszu nie brakuje. - Okiem kamery zajrzymy do fantastycznych kościołów, pokażemy unikatowe zabytki, omodlone obrazy, a często przybliżymy odległą historię, bogatą tradycję oraz wiarę. A wszystko w myśl parafrazy powiedzenia jednego z wybitnych historyków sztuki prof. Jana Białostockiego, który stwierdził, że „sztuka cenniejsza niż złoto”. Stąd, oczywiście, nie może zabraknąć naszego Muzeum Diecezjalnego, organów Wagnera czy pięknego placu przy „Jacku” i kościoła św. Stanisława z kaplicą Ogińskiej w Siedlcach - dodaje ks. R. Mirończuk.

Pierwszy odcinek programu „Sztuka cenniejsza niż czas” zostanie poświęcony Muzeum Diecezjalnemu. - Myślę, że wiele osób z Siedlec i okolic wie o naszym obrazie El Greca czy Ribery, a ostatnio dodatkowo można było poszerzyć wiedzę o zbiorach muzealnych dzięki wydanemu albumowi - podkreśla dyrektor muzeum, dodając, że zaproponowana przez reżyserów formuła programu pozwoli dotrzeć do szerszego odbiorcy, który zechce spędzić fantastycznie wakacje czy zaplanować sobie weekendowy wyjazd na wschodnie Mazowsze. - Ten program nagrany przez wyjątkowy zespół kamerzystów, z nowoczesnymi ujęciami zdjęciowymi, ze wspaniałą czołówką, dynamiczną muzyką i znaną dziennikarką - Anną Ołdakowską jest taką okazją - zaznacza ks. R. Mirończuk.

W kolejnych odcinkach pojawią się m.in. drewniane kościoły w Paprotni czy Przesmykach. Autorzy przybliżą historię, przytoczą anegdoty i zweryfikują mity narosłe wokół niektórych obiektów na terenie diecezji siedleckiej. - Okiem kamery zechcemy pokazać wiele interesujących miejsc, koło których zapewne często przechodzimy, zapominając, jak wspaniałe kryją historie oraz tajemnice, a także że zostały zaprojektowane przez znanych architektów. Chcemy również zaprezentować dzieła, które wyszły spod pędzla wybitnych artystów, czy omodlone przez pokolenia cudowne wizerunki Matki Bożej. Chcemy pokazać bogactwo tej ziemi, o którym często zapominamy w myśl powiedzenia: „cudze chwalicie, a swego nie znacie” - zwraca uwagę ks. R. Mirończuk.

Program zadebiutuje w TVP3 Warszawa 31 lipca, o 19.47. - Będzie to audycja cykliczna: jeden odcinek w tygodniu. Powtórki zaplanowano w poniedziałki, o 14.38 - zaznacza dyrektor. Pierwszy odcinek zostanie poświęcony Muzeum Diecezjalnemu, następny - organom Wagnera (emisja 7 sierpnia), kolejny - zabytkom Siedlec (14 sierpnia). - A od czwartego odcinka ruszamy w teren. Będziemy w Przesmykach, Paprotni, Wodyniach, Mordach, Zbuczynie, Łosicach, Parysowie i Garwolinie. Pozostałych miejsc nie chce jeszcze zdradzać. Proszę oglądać „Sztukę cenniejszą niż czas” w TVP 3 Warszawa - zachęca ks. R. Mirończuk.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili Niepodległą


Msze św., złożenie kwiatów przy pomnikach i honorowe warty to stałe elementy uroczystych obchodów Święta Niepodległości. I choć tegoroczne uroczystości - z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa - miały dużo skromniejszą oprawę niż w minionych latach, przedstawiciele władz i mieszkańców godnie uczcili pamięć o rodakach, którzy z poświęceniem walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

FOTOGALERIA

Odszedł do domu Ojca


11 listopada w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Henryka Hołoweńki. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Zmarłego kapłana, pierwszego proboszcza parafii, w której sprawowana była Msza św. pogrzebowa, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, żegnali duchowni i wierni.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Organowe Siedlce
W niedzielę 22 listopada, o 19.00, odbędzie się ostatni koncert - uwaga: tylko online! - w ramach festiwalu Organowe Siedlce.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Sztuka w sieci
„Splendor Podlasia - tkaniny kościelne i złotnictwo” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, której wyjątkowo nie można obejrzeć w siedzibie placówki, ale na stronie internetowej.
więcej »
O Bogu bliskim
Chrześcijaństwo - o czym przypomina autor książki - to nie tylko unikanie grzechu. „Jest jeszcze jeden krok, czyli pytanie o to, co zrobiliśmy z łaską, ile nieba wprowadziliśmy w swoje życie” - prowokuje do refleksji.
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Lektura na dziś
Ze względu na fałszywe oskarżenia ks. Dolindo Ruotolo w 1921 r. został postawiony przed Świętym Oficjum.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
 

SONDA

 

Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana oznacza dla mnie...

ufność w Jego miłosierną opiekę

ratunek dla naszej ojczyzny

wiarę w pojednanie między ludźmi

jedyne antidotum na bolączki tego świata

świadectwo wiary każdego chrześcijaninaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR