22 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Zniszczyć świętego

23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.

Oszczerstwa, podawanie w wątpliwość stygmatów, podsłuchy zakładane nawet w konfesjonale, kary i prześladowania także ze strony swoich przełożonych. Przyjmował to wszystko ze smutkiem, ale i wielką pokorą, a o Kościele zawsze mówił z wielką miłością.

O o. Pio wiele już napisano i powiedziano. Powstały tysiące artykułów, setki książek, wiele dokumentów i filmów, które przybliżają historię tego świętego kapucyna. Urodził się 28 maja 1887 r. w miejscowości Pietrelcina. Zmarł w Giovanni Rotondo 23 września 1968 r. Zasłynął za sprawą niezwykłych charyzmatów, którymi został obdarzony, a przede wszystkim przez noszone na ciele przez 50 lat widoczne i krwawiące znaki męki Chrystusa. Był jedną z najbardziej popularnych postaci w XX-wiecznych Włoszech. Zarazem budził wiele kontrowersji.
W 1919 r., kiedy rozniosła się wieść o stygmatach o. Pio, do San Giovanni Rotondo zaczęły przybywać tłumy pielgrzymów. W „znakach”, które pojawiły się na ciele kapucyna, widzieli światło, wskazówkę, pamiątkę ukrzyżowania. Przystępowali do spowiedzi, przyjmowali Komunię św., godzinami modlili się w małym kościółku, obiecywali poprawę, nawracali się. Dla przełożonych sprawa stygmatów o. Pio była wielce kłopotliwa. Coraz częściej dochodziła do głosu obawa, że rzesze wiernych mogą popaść w fanatyzm. Dlatego w 1923 r. Kościół wydał oficjalna deklarację. Ogłosił w niej, że „w tym, co przypisuje się o. Pio, nie ma nic nadprzyrodzonego”, i surowo zakazał kontaktów z zakonnikiem. Później doszły kolejne rozporządzenia, wyroki, które nigdy nie zostały odwołane. Tym sposobem święty z Pietrelciny stał się jedynym świętym w dziejach Kościoła, nad którym w chwili śmierci ciążyło aż pięć wyroków.
Prawdę o dotkliwych dla kapucyna oskarżeniach w swojej książce „Zniszczyć świętego. Śledztwo w sprawie prześladowania O. Pio” analizuje włoski dziennikarz Renzo Allegri. Publikuje w niej nieznane dotąd materiały dotyczące prześladowań, które dotknęły kapucyna ze strony Kościoła szczególnie w dwóch okresach: od 1919 do 1933 r. oraz po 1960 r. Autor dotarł do wcześniej niepublikowanych treści z Tajnych Archiwów Watykańskich i Świętego Oficjum, które obejmowały dziesiątki pękających w szwach teczek zawierających listy z donosami, raporty z przesłuchań, zapiski z dochodzeń, wizytacji apostolskich, badań lekarskich i ekspertyz, informacje o procesach oraz wyrokach. Swoją pracę oparł również na świadectwach osób, które bezpośrednio znały o Pio: zakonnikach, księżach i wiernych z San Giovanni Rotondo. Wszystkim zadawał to samo pytanie: „Jak wytłumaczyć fakt, że tak wielu dostojników kościelnych potępiło o. Pio, a mimo to Kościół uznał go za świętego?”. Wiele dokumentów dotyczących oskarżeń rzucanych pod adresem kapucyna powierzyli mu również duchowi synowie o. Pio - najbliżsi współpracownicy świętego: Giuseppe Pagnossini, Emanuel Brunatto i Francesco Morcaldi. Ich prywatne zbiory są dowodem na to, że wydane przez Święte Oficjum wyroki skazujące kapucyna były bezpodstawne.

Renzo Allegri, Zniszczyć świętego. Śledztwo w sprawie prześladowań o. Pio, Esprit, Kraków 2020.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR