16 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 2
14-20 stycznia 2021r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu ECHA - m.in. odpowiedź na pytanie, co powinna zrobić osoba, u której zdiagnozowano chorobę otępienną, by zabezpieczyć swoją przyszłość...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Pontyfikat na czasy zamętu

Dominikanin jeszcze raz analizuje wielki pontyfikat papieża z Polski, pokazując, iż aktualność nauczania Jana Pawła II nie skończyła się z jego odejściem.

Opatrzyły się nam pomniki św. Jana Pawła II, od jego odejścia minęło 15 lat - historia potoczyła się swoim torem. Niewielu sięga po nauczanie papieża, a centra krzewienia jego myśli przypominają muzea z zakurzonymi eksponatami - jakby intensywność ponagleń „santo subito!” była iskrą na ściernisku, która gwałtownie rozkwitła płomieniem i równie szybko zgasła. W dorosłość wchodzi pokolenie, dla którego „papież z dalekiego kraju” stanowi co najwyżej kronikarskie wspomnienie, mglisty cień przeszłości. Nic więc dziwnego, że tak łatwo je dziś zmanipulować, wmówić wyssane z palca tezy o „papieżu - obrońcy pedofili”, zdeprecjonować postać najwybitniejszego Polaka, jaki kiedykolwiek się narodził. Poza tym - zemsta diabelska... Wiele ścieżek św. Jan Paweł II mu pokrzyżował. Nie udało się go zabić fizycznie, trzeba spróbować zabić pamięć. Zły duch tak łatwo nie odpuszcza…

W tym kontekście warta szczególnej uwagi jest niewielka książeczka autorstwa o. Macieja Zięby pt. „Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata”. Dominikanin jeszcze raz analizuje wielki pontyfikat papieża z Polski, pokazując, iż aktualność nauczania Jana Pawła II nie skończyła się z jego odejściem. Możemy spojrzeć na minione dziesięciolecie bardziej krytycznie, całościowo, przeanalizować decyzje papieskie w kontekście procesów społecznych i kulturowych, jakie stanowiły bez wątpienia tło wydarzeń. Nie zawsze wszystko było wyraźnie dostrzegalne z bliskiej perspektywy - dziś wiemy więcej.

O. M. Zięba nie unika trudnych tematów, demaskuje pomówienia, pokazuje ułomność naprędce kleconych - na potrzeby mediów i środowisk neomarksistowskich - narracji, jakoby św. Jan Paweł II ignorował np. problem pedofilii, nie zareagował na ludobójstwo w Rwandzie czy też nie wiedział, jakie decyzje są podejmowane w poszczególnych dykasteriach kurii rzymskiej. Przytacza dokumenty, które przeczą oskarżeniom. Ukazuje też papieża jako człowieka niemającego przecież zdolności przenikania ludzkiego myślenia, demaskowania fałszu. Stąd pomyłki.

Książka jest napisana prostym językiem. Autor sięga w niej po niepodważalne dowody zadające kłam lansowanym opiniom. Ukazuje piękno i ponadczasowość intelektualnego i duchowego dziedzictwa następcy św. Piotra z „dalekiego kraju”. Choćby z tej racji warto po nią sięgnąć: aby mieć argumenty w dyskusji, nie pozwolić się zmanipulować. Wszak kłamstwo tysiąc razy powtórzone staje się prawdą…

XPS

O. Macieja Zięba OP, Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata, Wydawnictwo W drodze, Poznań 2020.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 15 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Górki koło Łosic.
więcej »
Święty na trudne czasy
Św. Roch był pielgrzymem, który miał do spełnienia jedną misję: opiekować się chorymi podczas zarazy. Pandemia to doskonały czas do modlitwy za jego wstawiennictwem.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy babcie i dziadków?

za ich bezgraniczną i bezinteresowną miłość;

za czas poświęcany wnukom;

za to, że zawsze można na nich liczyć;

za ich mądrość i doświadczenie;

za to, że są...LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR