24 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 3
21-27 stycznia 2021r.

menu

NEWS

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszu 12-lecia beatyfikacji Męczenników Podlaskich. W bieżącym wydaniu - m.in. o cudach za ich wstawiennictwem i wznowieniu cennej dla diecezjan publikacji książkowej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Niedzielne gadanie o słowie

Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.

Tego dominikanina jedni kochają, a drudzy nienawidzą. Ja należę do tych pierwszych i z chęcią „pochłaniam” to, co głosi. Część rekolekcji, konferencji i homilii o. Adama Szustaka została wydana drukiem. Do tego zbioru dołączył ostatnio „Niedzielnik B”. To zbiór komentarzy do niedzielnych czytań na rok B. Publikacja powstała na podstawie internetowych homilii wygłoszonych w ramach serii CNN („Słowo na niedzielę”). Do sięgnięcia zachęciło mnie nie tylko nazwisko autora, bo znając jego „gadanie”, wiedziałam, że ta książka będzie po prostu dobra. Korzystne wrażenie zrobiły też miła w dotyku okładka, estetyczna szata graficzna i przejrzysta kompozycja tekstu. Komentarze dotyczą wszystkich niedziel z każdego okresu liturgicznego. Poprzedzone są tekstami czytań i Ewangelii.

W komentarzach o. Adama można znaleźć m.in. wiele odniesień do ojców Kościoła, oryginalnych tłumaczeń z greki, a także do midraszy żydowskich. O. Szustak często tłumaczy jeden fragment Pisma Świętego innym - podobnym fragmentem. Każdy tekst na niedzielę kończy się wskazówką, jak podane treści odnieść do swojego życia. Nie brakuje w nich również zachęt do osobistej medytacji i zatrzymania się nad słowami i czynami Jezusa lub innych biblijnych postaci. Bardzo lubię, gdy o. Adam w czasie swojego „gadanka” (to jego słowa) przywołuje też konkretnych dominikanów i powołuje się na ich słowa, riposty oraz wyjaśnienia. Głoszenie Szustaka jest jak duchowy budzik albo jak dobra duchowa kawa. Ten dominikanin głosi Ewangelię bez zbędnego patosu i kościelnego nadymania się, jego język nierzadko można nazwać potocznym, ale potraktujmy to jako zaletę. Włączając jego konferencje, wiem, że mogę liczyć na błyskotliwe spostrzeżenia i porównania, na zaskakujące interpretacje i trafne podsumowania, polecam więc „Niedzielnik” z całego serca!

AWAW

Adam Szustak OP, Niedzielnik B, wydawnictwo W Drodze, Poznań 2020.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
W drodze do Betlejem
Katolickie Przedszkole „Ogródek św. Franciszka” z Siedlec zachęca do udziału w II Międzyprzedszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Tegoroczna edycja - z powodu obostrzeń związanych z pandemią - odbędzie się online.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 22 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Kornica.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
Debata online
W poniedziałek 25 stycznia, o 19.00, odbędzie się debata online pt. „Niebezpieczeństwo laicyzmu polskiego społeczeństwa”.
więcej »
Poruszał serca
Mimo że od jego śmierci minęło ponad 40 lat, przenikliwe myśli amerykańskiego arcybiskupa kształtują kolejne pokolenia wiernych na całym świecie.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR