5 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Adrian, Fryderyk, Oliwia

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Ostańcie z Bogiem!

„Życie w rytm Bożych nut” - to tytuł biografii śp. bp. Józefa Zawitkowskiego. Puentą opowieści o życiu „ks. Tymoteusza” niech będą słowa, jakimi miał zwyczaj żegnać swoich bliskich: „Ostańcie z Bogiem, ludzie kochane!”.

Bp J. Zawitkowski był znanym kaznodzieją i autorem poczytnych rozważań poetyckich. Katechezy i zamyślenia „ks. Tymoteusza” - jak brzmiał jego twórczy pseudonim - gościły na łamach różnych pism, m.in. miesięcznika „Różaniec”. Ukazywały się również w formie książkowej. Z pewnością nie wszyscy wiedzą jednak, że to właśnie spod pióra ks. Józefa wyszły słowa tak popularnej w Polsce i często śpiewanej podczas Eucharystii pieśni pt. „Panie, dobry jak chleb”. Zresztą wątek chleba wypiekanego - jak uczyła mama księdza - przez sześć kolejnych pacierzy często przewija się w rozdziałach dotyczących domu rodzinnego i lat dzieciństwa spędzonego na wsi.

Przyszły biskup pomocniczy diecezji łowickiej urodził się w niewielkiej nadlipnickiej miejscowości 23 listopada 1938 r. Doskonale wiedział - o czym w detalach informują jego biografowie - ile trudu wymagała praca na roli i jak wiele wysiłku trzeba włożyć w ziemię, by ta zaowocowała zbożem. Klimat wiejskiego życia stał się tłem dla opisu domu rodzinnego J. Zawitkowskiego i lat jego szkolnej edukacji. W dalszej części książki towarzyszymy mu jako klerykowi seminarium, przez posługę wikariacką, aż po „czasy łowickie”.

„Pytacie, co ja teraz będę w Łowiczu robił? Będę wam nogi umywał, bo tak kazał Pan!” - miał mówić podczas konsekracji. Bp Józef pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji warszawskiej, a od 1992 r. nowo powstałej łowickiej. Posługa śp. bp. Zawitkowskiego nigdy jednak nie ograniczała się wyłącznie do wymiaru diecezji... Poprzez liczne książki, artykuły czy choćby kazania głoszone od lat 80 XX w. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i transmitowane za pośrednictwem Programu I Polskiego Radia słowo znanego i cenionego kaznodziei docierało na krańce Polski, by - grając w rytm Bożych nut - uczyć nieustannie zaufania Panu Bogu i bycia dobrym dla bliźnich. Końcowe rozdziały biografii odsłaniają artystyczną naturę hierarchy - jego talent literacki i muzyczny.

Książka autorstwa Artura Żaka i Joanny Skrzypnik to owoc niezliczonych rozmów przeprowadzonych z biskupem, podczas których dzielił się on swoimi przemyśleniami i wspomnieniami. Opis ludzkiego życia ukazany w perspektywie blisko wieku to także cenna lekcja o Kościele i zawsze aktualne wezwanie, by być darem dla drugiego.

Polecam!

 

Artur Żak, Joanna Skrzypnik, Życie w rytm Bożych nut. Opowieść o biskupie Józefie Zawitkowskim, wydawnictwo Bratni Zew, Kraków 2021.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR