18 sierpnia 2022 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
18-24 sierpnia 2022r.

menu

NEWS

W sobotę 27 sierpnia odbędzie się doroczna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Diecezji Siedleckiej do Leśnej Podlaskiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Unikatowe dzieło

800 stron pasjonującej lektury, duży, albumowy format, znakomita jakość wydania czynią z „Historii Kościoła katolickiego w Polsce” pożądane uzupełnienie domowej biblioteczki, jak też potencjalnie świetny upominek dla pasjonatów przeszłości.

Historia Kościoła katolickiego w Polsce w różnych etapach istnienia państwa polskiego - szczególnie wtedy, gdy pozbawiona była niepodległości bądź pozostawała pod panowaniem tyranii komunistycznej - była powszechnie zakłamywana i zniekształcana. Konsekwencje takiego stanu rzeczy niesiemy do dzisiaj. Tym bardziej, że w wizji „nowoczesnego państwa”, promowanej współcześnie przez wiele środowisk, przeszłość nie liczy się. Mamy po prostu „wybierać przyszłość”. Bezkrytycznie i ślepo. Nie ma znaczenia inna maksyma mówiąca, że ci, którzy nie znają przeszłości, wcześniej czy później narażeni są na popełnianie starych błędów. A starą, dobrą nauczycielkę życia - podążając za inną starożytną mądrością („historia magistra vitae est”) - odsyła się na emeryturę…

W tym kontekście monumentalne opracowanie pt. „Historia Kościoła katolickiego w Polsce” autorstwa publicysty, historyka Tomasza Frasika nabiera szczególnej wartości. Przepięknie wydane, bogato ilustrowane dzieło stanowi kompendium całości dziejów Kościoła katolickiego w Polsce od jego średniowiecznych początków aż po czasy współczesne. Zawiera w sobie wiele przemilczanych - z różnych powodów - faktów, ciekawostek, nigdzie indziej niepublikowanych. Wyjaśnia w prosty sposób zawiłe kwestie z przeszłości, lokuje je w szerokim kontekście historycznym. Cenne są przypisy i bogata bibliografia pozwalające czytelnikowi zajrzeć głębiej w literaturę, poszerzyć swój stan wiedzy na interesujący temat. Walorem książki jest też prosty, niezwykle komunikatywny język, nierażący hermetyczną naukowością i wartko prowadzący czytelnika po zawiłościach minionych wieków.

Autor zawarł w książce wiele tekstów źródłowych oraz statystyk, które nie są obecne w powszechnym obiegu, a pozwalają lepiej uzmysłowić sobie ówczesne warunki rozwoju poszczególnych parafii czy diecezji. Unikatowe ilustracje dopełniają wartości dzieła.

800 stron pasjonującej lektury, duży, albumowy format (24 x 33 cm), znakomita jakość wydania czynią z „Historii Kościoła katolickiego w Polsce” pożądane uzupełnienie domowej biblioteczki, jak też potencjalnie świetny upominek dla pasjonatów przeszłości.

XPS

Tomasz Frasik, Historii Kościoła katolickiego w Polsce, wydawnictwo AA, Kraków 2021.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 

fot. Archiwum EK
 

fot. arch. Epitafium Kraków
 

fot. Archiwum EK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Dobrze, że jesteście


Sierpniowy odpust ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej zgromadził w sanktuarium tysiące pielgrzymów. Takich tłumów nie było tu od kilku ostatnich lat. Obchody jak zwykle rozpoczęły się już 14 sierpnia. Tego dnia, późnym popołudniem, ojcowie oblaci tradycyjnie witali pielgrzymki piesze.

PATRONAT "ECHO"


Hosanna Festiwal
Utalentowane zespoły i soliści muzyki chrześcijańskiej na siedleckiej scenie zagoszczą już po raz 29. Termin zgłoszeń do tegorocznej edycji muzycznego święta mija 28 sierpnia.
więcej »
Regionalne dania i rękodzieło
Tradycyjny korowód ze żniwnymi wieńcami będzie centralnym punktem gminnych dożynek, które odbędą się 21 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu.
więcej »
Podziękują za plony
Tegoroczne święto plonów gminy Zbuczyn odbędzie się 21 sierpnia w Krzesku Królowej-Niwie. Dożynki w tej miejscowości mają ponad 100-letnią tradycję.
więcej »
Zaproszenie na dożynki
W niedzielę 21 sierpnia odbędą się dożynki gminy Mokobody. Święto plonów rozpocznie o 11.30 Msza św. dziękczynna odprawiona w miejscowym kościele.
więcej »
Zaproszenie na Dożynki Diecezjalne
W czwartek 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowkiej odbędzie się diecezjalne dziękczynienie za Boże dary naszych pól.
więcej »
Randka małżonków i narzeczonych
Proboszcz parafii Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej ks. kan. Marian Daniluk oraz działająca przy niej wspólnota Domowy Kościół - gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie organizują 10 września randkę małżonków i narzeczonych „Muzyka piękna jak nasza miłość - wyjątkowa randka małżonków i narzeczonych”.
więcej »
 

POLECAMY


Pod Jej opieką
Królowa Polski nie jest Polką. Nie jest też Niemką, Francuzką, Włoszką czy Amerykanką. Nie pochodzi z żadnej z arystokratycznych rodzin europejskich. Jest Żydówką, skromną dziewczyną z Ziemi Świętej. A mimo to jest najbardziej wpływową kobietą wszech czasów.
więcej »
Pierwsza odsłona Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej
21 sierpnia w kościele Przemienienia Pańskiego wystąpi z koncertem organowym Johannes Skudlik. Artysta zaprezentuje się w ramach pierwszej edycji Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR