9 sierpnia 2022 r. Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald

Pogoda: Siedlce

Numer 31
04-10 sierpnia 2022r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury najnowszego wydania ECHA. W numerze m.in. relacja z wyjścia Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Cuda św. Jacka

Uzdrowił sparaliżowaną, wskrzesił rycerza, suchą stopą przebył Wisłę… O kim mowa? O Jacku Odrowążu - jedynym Polaku uwiecznionym wśród rzeźb przedstawiających świętych, stojących na kolumnadzie otaczającej Plac św. Piotra w Rzymie.

Gorliwym dominikaninie, który na opinię świętości zasłużył już za życia.

Żyjący na przełomie XII i XIII w. syn możnego rodu Odrowążów habit zakonny przyjął z rąk samego św. Dominika. Realizując - z wielką pasją i oddaniem - charyzmat braci kaznodziejów, Jacek wędrował po świecie, głosił Ewangelię, zakładał klasztory i uzdrawiał. Nieprzeciętną dobroć oraz liczne cnoty dostrzegali w nim współcześni mu i ludzie świeccy, i bracia zakonni.

Grób Odrowąża od początku otaczany był wielką czcią. „W klasztorze krakowskim leży brat Jacek, mocen wskrzeszać zmarłych” - czytamy w zapiskach konwentu krakowskiego z 1277 r. Tak jak za życia czynił liczne cuda, tak i po śmierci hojnie obdzielał łaskami wiernym, którzy upatrywali w nim szczególnego orędownika przed Bożym tronem.

Opowieść o życiu i cudach św. Jacka to istotna część poświęconej mu książki. Zawiera ona także akta świętego, którego dewizą i pragnieniem było wyruszenie z misją głoszenia Ewangelii wszędzie i na wszelkie sposoby, a także wspomnienie o świętym na podstawie relacji dominikanów żyjących z nim pod jednym klasztornym dachem.

Polecam!

 

AW

Święty Jacek. Życie i cuda, wydawnictwo W drodze, Poznań 2022.


Jak głosi legenda, kiedy w czasie najazdu Tatarów na Kijów Jacek Odrowąż musiał opuścić miasto, zabrał ze sobą Najświętszy Sakrament, by uchronić go przed zniewagą. Wtedy z wielkiej kamiennej figury miała odezwać się Matka Boża: „Jacku, zabierasz Syna, a zostawiasz Matkę?”. „Jakże Cię mogę zabrać, Matko Boża, kiedy Twoja figura jest tak ciężka?”. Jednak na polecenie z nieba, kiedy uchwycił figurę, miała okazać się lekką.

W ikonografii święty przedstawiany jest w habicie dominikańskim - z monstrancją w jednej ręce i figurą Matki Bożej w drugiej. Liturgiczne wspomnienie św. Jacka Odrowąża Kościół katolicki obchodzi 17 sierpnia.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pątnicy już w drodze


Wyruszyła 42 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Rodzina nadzieją Kościoła”. 31 lipca wyszły grupy włodawskie. 1 sierpnia wyruszyły grupy z Białej Podlaskiej i Łosic, 2 sierpnia - z Siedlec, Parczewa, Komarówki Podlaskiej i Międzyrzeca Podlaskiego.

FOTOGALERIA

III Diecezjalna Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Potrzeba nam dzisiaj na nowo przemyśleć relacje między pokoleniami. Muszą one być budowane na Bożej wizji człowieka, rodziny i społeczeństwa. W ten sposób wierzący i praktykujący babcie i dziadkowe stają się świadkami Boga - powiedział bp Kazimierz Gurda podczas III Diecezjalnej Pielgrzymki Teściów i Dziadków, która odbyła się 24 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. [fot. FB PARAFII]

PATRONAT "ECHO"


Hosanna Festiwal
Utalentowane zespoły i soliści muzyki chrześcijańskiej na siedleckiej scenie zagoszczą już po raz 29. Termin zgłoszeń do tegorocznej edycji muzycznego święta mija 28 sierpnia.
więcej »
Poległym w latach 1918-1920
15 sierpnia na rynku w Mordach odbędą się uroczystości upamiętniające poległych w Bitwie Warszawskiej. Wydarzenie ph. „Poległym w latach 1918-1920” zainauguruje o 13.30 akademia i Msza św. polowa w lesie „Choina Ostojska”.
więcej »
 

POLECAMY


Pod Jej opieką
Królowa Polski nie jest Polką. Nie jest też Niemką, Francuzką, Włoszką czy Amerykanką. Nie pochodzi z żadnej z arystokratycznych rodzin europejskich. Jest Żydówką, skromną dziewczyną z Ziemi Świętej. A mimo to jest najbardziej wpływową kobietą wszech czasów.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR