3 lipca 2022 r. Imieniny obchodzą: Anatol, Jacek, Tomasz

Pogoda: Siedlce

Numer 26
30-06 lipca 2022r.

menu

NEWS

W numerze specjalny dodatek edukacyjny: Ucz się, studiuj i pracuj!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Prawda i pamięć

„Bohaterowie Auschwitz” to opowieść o więźniach oświęcimskiego obozu, którzy w nieludzkich warunkach potrafili dobro przeciwstawić złu, ocalić miłość, wiarę i nadzieję. Którzy w świecie odwróconych wartości zachowali swoje człowieczeństwo.

Współautor książki, Przemysław Słowiński, uważa, że świat wciąż nie ma dostatecznej wiedzy ani na temat Auschwitz, ani innych wybudowanych na terenie Polski niemieckich obozów. Gdyby miał, z jego słownika dawno zniknęłoby sformułowanie „polskie obozy śmierci”. Słowiński zdaje sobie sprawę, że niektórzy mówią tak po prostu z braku świadomości, z głupoty, ale część zagranicznych publicystów używa tego kłamliwego sformułowania z wyrachowaniem i pełną świadomością. I że chodzi tu o wybielenie, a przynajmniej znaczne rozwodnienie odpowiedzialności Niemców za wojnę światową, a w szczególności za holokaust. Część odpowiedzialności za to mają przejąć Polacy, jako „urodzeni antysemici”. I choć trudno o większą bzdurę, to propaganda robi swoje. Tym bardziej że w tej ohydnej - a co najważniejsze, kłamliwej - antypolskiej propagandzie, bierze ochoczy udział także i część polskich środowisk. 
Tymczasem - mówi Słowiński - o usytuowaniu obozu w Auschwitz zadecydowało dogodne położenie Oświęcimia i możliwość wykorzystania opuszczonych budynków dawnych austriackich koszar artyleryjskich. Za tą lokalizacją przemawiała też bliskość węzłowej stacji kolejowej, co ułatwiało transport więźniów i materiałów budowlanych. Niemal całkowity brak lasów stanowił przeszkodę przy ewentualnych próbach ucieczki. Teren wokół planowanego obozu należał do polskich chłopów, których można było łatwo wysiedlić, nie płacąc rekompensat. Rzeki Wisła i Soła izolowały obszar obozu od świata zewnętrznego. To bardzo ważna kwestia, ponieważ to, co się działo w obozie, miało na zawsze pozostać dla świata tajemnicą. Początkowo obóz przeznaczony był dla polskich więźniów politycznych, uznanych za szczególnie niebezpiecznych: społecznych i duchowych przywódców, przedstawicieli inteligencji, kultury i nauki, uczestników ruchu oporu oraz oficerów. Szybko jednak Konzentrationslager Auschwitz stał się największym obozem nie tylko dla Polaków, ale także dla obywateli innych podbitych przez nazistowskie Niemcy krajów. A przede wszystkim największym ośrodkiem „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. 
Ukazani w książce bohaterowie Auschwitz to m.in. rotmistrz Witold Pilecki, o. Maksymilian Kolbe czy oświęcimski „anioł życia” - położna Stanisława Leszczyńska. 
Warto poznać ich obozowe losy. Trzeba o nich pamiętać. 


AWO

Teresa Kowalik,  Przemysław Słowiński, Bohaterowie Auschwitz, Wydawnictwo Fronda 2021
 Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


Przybywamy do Jej sanktuarium, tu w Kodniu. Ona naszym trudnościom potrafi zaradzić - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji chorych i cierpiących. 2 lipca w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Kodeńskiej wierni pielgrzymowali do Sanktuarium Królowej Podlasia - Matki Jedności. [ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Z ludowym akcentem
Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach rozpoczął realizację projektu „ Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Inicjatywa ruszyła 5 czerwca i potrwa do 10 lipca.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Chorych
Zapraszamy do udziału w uroczystości odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej oraz Diecezjalnej Pielgrzymce Chorych do kodeńskiego sanktuarium, które odbędę się 2 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


Z sensacją w tle - kompendium wiedzy o świętych
Uzdrawiali chorych, wskrzeszali umarłych, wypędzali złe duchy, rozmnażali pokarmy. Otrzymywali od Boga dar inedii - przez wiele lat żywili się jedynie samą hostią. Doznawali mistycznego przebicia serca czy łaski stygmatów. Leczyli dusze i ciała.
więcej »
 

SONDA

 

Wakacje - odpoczynek od Kościoła?

kto ma żywą więź z Bogiem, nie zaniedba modlitwy także podczas wakacyjnych wyjazdów, urlopu itp.;

to zależy od tego, czy jesteśmy naprawdę wierzący czy tylko praktykujący;

czas wakacji to - po dobie pandemii - czas ożywienia wspólnot i ruchów parafialnych;

odpoczynkiem od chodzenia do kościoła była pandemia, teraz czas nadrabiania duchowych zaległości;

nie mam zdania.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR