26 listopada 2022 r. Imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Pogoda: Siedlce

Numer 47
24-30 listopada 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in.: co oznacza dziś wiara w Kościół? I jak nie zmarnować czasu Adwentu?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Publikacja na jubileusz

„Kapituła Kolegiacka Łukowska. 25 lat w służbie Kościoła” to tytuł publikacji, która ukazał się w ramach srebrnego jubileuszu tej kapituły.

Kapituła Kolegiacka Łukowska erygowana została 15 czerwca 1997 r. przez bp. Jana Wiktora Nowaka, a jej patronami są bł. Męczennicy z Pratulina. Jednym z głównych zadań statutowych kapituły jest szerzenie kultu bł. Unitów. Pozycja książkowa ukazała się drukiem we wrześniu br. Redaktorami jej wydania są dwaj kanonicy tejże kapituły: ks. prał. Bernard Błoński i ks. prof. Krzysztof Burczak. Recenzje wydawnicze napisali ks. prof. Wojciech Góralski i ks. prof. Jan Walkusz. Autorem słowa wstępnego jest bp Kazimierz Gurda. W pierwszej części książki znajdują się zdjęcia i biogramy biskupa siedleckiego oraz biskupa pomocniczego. Ukazano także krótką historię Łukowa, ogólną historię kapituł, a w szczególności kapituły łukowskiej na przestrzeni minionego ćwierćwiecza. Zamieszczono także opis stroju kanonickiego i dystynktorium, statut kapituły i obrzędy instalacji kanoników. W części prezentującej poszczególnych kanoników znajdziemy ich zdjęcia i biogramy. W kolejnej części książki zawarty jest opis spotkania jubileuszowego w Pratulinie, które odbyło się w czerwcu br., streszczenie wystąpień prelegentów i homilii bp. Grzegorza Suchodolskiego, Akt Zawierzenia Kapituły oraz zdjęcia z tego wydarzenia. Zamieszczono także biogramy kanoników przeniesionych do innych kapituł, a także biogramy wszystkich zmarłych kanoników kapituły oraz wykaz nominacji kanonickich w kapitule na przestrzeni minionego ćwierćwiecza. Całość zamykają zdjęcia ukazujące obraz męczeństwa Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy, relikwiarz peregrynacyjny oraz ołtarz z relikwiami błogosławionych w sanktuarium w Pratulinie. Publikacja wpisuje się również w zbliżającą się 150 rocznicę męczeństwa unitów podlaskich, patronujących kapitule. Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie wystawy


„Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków” - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Ekspozycja jest poświęcona rodzinie, w której urodził się i wychował Jan Matejko, oraz tej, którą sam założył. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Zapłacili daninę krwi


Dokładnie tutaj, gdzie stoi kaplica, Niemcy przelali niewinną krew - powiedział ks. Adam Krasuski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, przed - jak zaznaczył - spóźnioną o prawie 80 lat Mszą św. pogrzebową w intencji ofiar pogromu w Gręzówce, jaki miał miejsce 28 i 29 grudnia 1942 r.

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
Dni Muzyki Kościelnej
W dniach 20-26 listopada w Siedlcach organizowane są Dni Muzyki Kościelnej. Rozpocznie je celebracja uroczystych nieszporów ku czci Chrystusa Króla.
więcej »
Profesjonalna bliskość
Tematy związane z odejściem, żałobą, tęsknotą za tymi, których już nie ma pomiędzy nami, w listopadzie - jak w żadnym innym okresie roku - stają się przedmiotem naszej refleksji, tematem rozmów, zadumy. Wpisując się w tę refleksję, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę do końca życia”.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
W niedzielę 4 grudnia - już po raz dziewiąty - ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Wśród imprez towarzyszących wspomnieniu świętego z Miry są m.in. jarmarki i konkursy.
więcej »
 

POLECAMY


Prorok
„Prorok” to film fabularny o kard. Stefanie Wyszyńskim - prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W kinach - od 11 listopada!
więcej »
Publikacja na jubileusz
„Kapituła Kolegiacka Łukowska. 25 lat w służbie Kościoła” to tytuł publikacji, która ukazał się w ramach srebrnego jubileuszu tej kapituły.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ jest on przygotowaniem na Boże Narodzenie;

tak, dlatego że w codziennym zabieganiu zapominamy o tym, co jest najważniejsze: Bogu, który przychodzi;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, ponieważ inaczej zagubimy sens Bożego Narodzenia;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR