21 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Zaśpiewają o Bożym Narodzeniu

19 stycznia po raz 18 będzie okazja do posłuchania kolęd i pastorałek wschodnich regionów Polski, a także z Ukrainy oraz Białorusi.

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem to ważne wydarzenie kulturalne prezentujące pograniczny repertuar bożonarodzeniowych pieśni i obyczajów. Od lat organizatorem wydarzenia jest starostwo powiatowe i Włodawski Dom Kultury, a w tym roku także Młodzieżowy Dom Kultury.

 

Polska kolęda i ukraińska szczodrywka

Cel, jaki przyświeca imprezie, to pielęgnowanie wielokulturowości Polesia: mowy, obyczajów i obrzędowości związanej z obchodami świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Uczestniczące w konkursie zespoły oraz soliści mają za zadanie wykonać jedną kolędę w języku polskim, a drugą - w ukraińskim lub białoruskim. Występ oceniany jest przez przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Kultury z Lublina, Szkoły Muzycznej we Włodawie oraz osoby reprezentującej społeczność prawosławną.

 

Inspiracje z przeszłości

Wystąpią zespoły śpiewacze a cappella m.in. z Dołhobród, Żmudzi, Szacka na Ukrainie i Brześcia na Białorusi. Powiat włodawski będą reprezentowały Swańki z Wyryk. Ta śpiewacza grupa kobieca od wielu lat bierze udział w festiwalu. - W tym roku zaprezentujemy staropolską pastorałkę „W Betlejem przy drodze” - mówi Justyna Torbicz, kierownik zespołu. - Zgodnie z regulaminem wykonamy też utwór w języku ukraińskim. Będzie to szczodrywka o starym roku, który odchodzi, i nowym, który przychodzi, ale pod warunkiem, że gospodarz hojnie przywita szczodrujących, czyli dobrze życzących na. Inspiracji szukałyśmy z w kantyczce z 1911 r., a także w opowieściach starszych mieszkańców Wyryk. Przygotowując szczodrywkę, wykorzystałyśmy nagrania, które otrzymałyśmy od zaprzyjaźnionych osób zza wschodniej granicy - dodaje.

 

Z akompaniamentem i a cappella

Z Kamienia w powiecie chełmskim przyjedzie zespół Rosa, który wykona polską kolędę „Przybieżeli do Betlejem” oraz szczodrywkę ukraińską. - Z odtworzeniem utworu nie było kłopotów - przyznaje instruktorka zespołu Renata Górka. - Jestem z tego pokolenia, które miało kontakt z językiem naszych wschodnich sąsiadów. Poza tym niektóre z występujących pań, kobiety 80-letnie, pochodzą z dawnych Kresów i pamiętają z dzieciństwa język ukraiński. Śpiewają z sercem, są zawsze uśmiechnięte, chętnie uczą się nowych utworów. Jestem pełna szacunku dla tych pań, które mimo swojego wieku podejmują wyzwania muzyczne. Oczywiście najłatwiej jest wykonywać utwory jednogłosowe, ale przygotowując się do festiwalu, postanowiłam popracować nad trzygłosowym repertuarem i właśnie w ten sposób kolędy zostaną zaprezentowane na scenie Włodawskiego Domu Kultury - mówi.

Wystąpią też zespoły śpiewacze z akompaniamentem, m.in. Poleska nuta z Kołacz, Bokoryna z Żalina, Radość z Liszna, Wodohraj z Lubomla na Ukrainie. W konkursie wezmą udział także trzy zgłoszone kapele: Cuda Wianki z Dorohuska, Koral z Kamienia i Soeasy z Komarówki Podlaskiej.

Konkurs festiwalowy rozpocznie się o 10.00 w WDK. O 13.30 wystąpią ubiegłoroczni laureaci festiwalu: zespoły Głosy Polesia i Zorianycja z Łucka na Ukrainie oraz Kresowianki z Włodawy. Zakończenie festiwalu oraz wręczenie nagród planowane jest na 15.00.

Joanna SzubstarskaPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Mieszkańcy naszego regionu na wiele sposobów oddawali cześć żołnierzom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego - modląc się, składając kwiaty pod pomnikami, uczestnicząc w biegu „Tropem Wilczym”.

FOTOGALERIA

Sportowe zmagania


1 marca odbył się VII Turniej Halowy Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłkę Nożną Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego. W zawodach zorganizowanych w hali sportowej ARMS przy ul. ks. Popiełuszki w Siedlcach udział wzięły drużyny reprezentujące: I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Siedlec, Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Garwolina, Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Białej Podlaskiej, Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące z Sokołowa Podlaskiego i Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące z Mińska Mazowieckiego. [fot. MK]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR