17 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Albert, Laura, Adolf

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Zaśpiewają o Bożym Narodzeniu

19 stycznia po raz 18 będzie okazja do posłuchania kolęd i pastorałek wschodnich regionów Polski, a także z Ukrainy oraz Białorusi.

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem to ważne wydarzenie kulturalne prezentujące pograniczny repertuar bożonarodzeniowych pieśni i obyczajów. Od lat organizatorem wydarzenia jest starostwo powiatowe i Włodawski Dom Kultury, a w tym roku także Młodzieżowy Dom Kultury.

 

Polska kolęda i ukraińska szczodrywka

Cel, jaki przyświeca imprezie, to pielęgnowanie wielokulturowości Polesia: mowy, obyczajów i obrzędowości związanej z obchodami świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Uczestniczące w konkursie zespoły oraz soliści mają za zadanie wykonać jedną kolędę w języku polskim, a drugą - w ukraińskim lub białoruskim. Występ oceniany jest przez przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Kultury z Lublina, Szkoły Muzycznej we Włodawie oraz osoby reprezentującej społeczność prawosławną.

 

Inspiracje z przeszłości

Wystąpią zespoły śpiewacze a cappella m.in. z Dołhobród, Żmudzi, Szacka na Ukrainie i Brześcia na Białorusi. Powiat włodawski będą reprezentowały Swańki z Wyryk. Ta śpiewacza grupa kobieca od wielu lat bierze udział w festiwalu. - W tym roku zaprezentujemy staropolską pastorałkę „W Betlejem przy drodze” - mówi Justyna Torbicz, kierownik zespołu. - Zgodnie z regulaminem wykonamy też utwór w języku ukraińskim. Będzie to szczodrywka o starym roku, który odchodzi, i nowym, który przychodzi, ale pod warunkiem, że gospodarz hojnie przywita szczodrujących, czyli dobrze życzących na. Inspiracji szukałyśmy z w kantyczce z 1911 r., a także w opowieściach starszych mieszkańców Wyryk. Przygotowując szczodrywkę, wykorzystałyśmy nagrania, które otrzymałyśmy od zaprzyjaźnionych osób zza wschodniej granicy - dodaje.

 

Z akompaniamentem i a cappella

Z Kamienia w powiecie chełmskim przyjedzie zespół Rosa, który wykona polską kolędę „Przybieżeli do Betlejem” oraz szczodrywkę ukraińską. - Z odtworzeniem utworu nie było kłopotów - przyznaje instruktorka zespołu Renata Górka. - Jestem z tego pokolenia, które miało kontakt z językiem naszych wschodnich sąsiadów. Poza tym niektóre z występujących pań, kobiety 80-letnie, pochodzą z dawnych Kresów i pamiętają z dzieciństwa język ukraiński. Śpiewają z sercem, są zawsze uśmiechnięte, chętnie uczą się nowych utworów. Jestem pełna szacunku dla tych pań, które mimo swojego wieku podejmują wyzwania muzyczne. Oczywiście najłatwiej jest wykonywać utwory jednogłosowe, ale przygotowując się do festiwalu, postanowiłam popracować nad trzygłosowym repertuarem i właśnie w ten sposób kolędy zostaną zaprezentowane na scenie Włodawskiego Domu Kultury - mówi.

Wystąpią też zespoły śpiewacze z akompaniamentem, m.in. Poleska nuta z Kołacz, Bokoryna z Żalina, Radość z Liszna, Wodohraj z Lubomla na Ukrainie. W konkursie wezmą udział także trzy zgłoszone kapele: Cuda Wianki z Dorohuska, Koral z Kamienia i Soeasy z Komarówki Podlaskiej.

Konkurs festiwalowy rozpocznie się o 10.00 w WDK. O 13.30 wystąpią ubiegłoroczni laureaci festiwalu: zespoły Głosy Polesia i Zorianycja z Łucka na Ukrainie oraz Kresowianki z Włodawy. Zakończenie festiwalu oraz wręczenie nagród planowane jest na 15.00.

Joanna SzubstarskaPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR