2 czerwca 2020 r. Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena, Erazm

Pogoda: Siedlce

Numer 22
28-03 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA cykl artykułów poświęconych nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji siedleckiej. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Konkurs Papieski

Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.

Za wyborem hasła nie stał przypadek. W przyszłym roku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Konkurs wiedzy o dojrzewaniu do świętości wybitnego Polaka ma uświadomić młodym ludziom, że jego nauczanie pozostaje cennym i nadal aktualnym kierunkowskazem na drodze rozwoju osobistego i życia wiarą.

- Celem tegorocznego konkursu jest nie tylko edukacja młodzieży, ale też zachęcenie jej do wzięcia odpowiedzialności za pielęgnowanie pamięci o jednej z najważniejszych postaci w polskiej historii. Niech „Dar na stulecie” będzie także formą daru uczestników, czyli młodych ludzi, którzy - choć może nie zawsze mają tego świadomość - tak wiele zawdzięczają Papieżowi Polakowi - wyjaśnia Marta Ślaska, koordynator regionalny Konkursu Papieskiego.

Jako główną ideę przyświecającą przedsięwzięciu wskazuje pobudzenie młodzieży do samodzielnego myślenia nad ważnymi tematami społecznymi zawartymi w nauczaniu Jana Pawła II. - Tematyka tegorocznej edycji staje się dodatkowo zachętą dla młodych do refleksji nad tym, jak zmieniać siebie, swoje środowisko, Polskę i świat, aby panowały w nim wartości bliskie papieżowi - podkreśla koordynator.

Konkurs Papieski adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i składa się z czterech etapów: quizu wiedzy o Janie Pawle II, testu online, napisaniu eseju na jeden ze wskazanych tematów i jego obronie (finał). Nagrodą główną - dla dziewięciu zwycięzców z poszczególnych regionów - stanie się wyjazd do Rzymu. Gala finałowa odbędzie się 18 maja w Krakowie.

Zachęcamy do udziału!


Zachwycić się dziedzictwem Papieża Polaka

 

PYTAMY Martę Ślaską, koordynatora regionalnego Konkursu Papieskiego

 

Już po raz 15 Instytut Tertio Millennio organizuje Konkurs Papieski. Co leżało u podłoża tej inicjatywy?

 

Głównym celem Konkursu Papieskiego jest rozpowszechnianie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych bogactwa myśli i czynu św. Jana Pawła II. Forma, jaką organizatorzy zaproponowali uczestnikom, pomaga kształtować twórcze myślenie, a także stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem Papieża Polaka. Zatem konkurs staje się zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Ojca Świętego oraz pogłębiania wiedzy z zakresu katolickiej nauki społecznej.

 

„Dar na stulecie” - to hasło tegorocznej edycji konkursu. Z jakimi wyzwaniami zmierzą się jego uczestnicy?

 

Mając na uwadze zbliżającą się setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, pragniemy zaproponować młodzieży tematykę pomocną w odkryciu na nowo dziedzictwa i samej osoby Jana Pawła II. Niestety, obecnie młodzi Polacy coraz częściej postrzegają jego postać głównie przez pryzmat powierzchownego i formalnego kultu. Z okazji setnej rocznicy urodzin papieża chcemy uświadomić młodym, że jego nauczanie oraz przykład życia nadal są aktualne i potrzebne tak w wymiarze współczesności, jak i przyszłości.

 

Organizacja tego typu przedsięwzięcia wymaga nakładu wielu środków i zaangażowania mnóstwa osób. Jak wyglądają przygotowania „od kuchni”?

 

W poprzedniej, tj. 14 edycji konkursu udział wzięło około sześciu tysięcy uczestników. I, rzeczywiście, przeprowadzenie przedsięwzięcia o tak szerokim zasięgu nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania wolontariuszy, nauczycieli, wychowawców i katechetów, a także współpracy z licznymi patronami medialnymi i honorowymi oraz współorganizatorami. Przygotowania rozpoczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Pierwszym krokiem jest wybór hasła każdorazowej edycji, ostatnim - organizacja wydarzeń finałowych w poszczególnych regionach.

 

Przypomnijmy, dlaczego warto odpowiedzieć na zaproszenie i wziąć udział w konkursie?

 

Konkurs Papieski to nie tylko atrakcyjne nagrody na czele z główną wygraną, jaką jest wyjazd do Rzymu. Nasz konkurs jest także okazją do tego, by na nowo odkryć życie i dziedzictwo św. Jana Pawła II, a jednocześnie zweryfikować posiadaną wiedzę na temat papieża.

 

I ostatnie pytanie - w kwestii formalnej: jak przebiegają zgłoszenia i jakie etapy czekają na uczestników?

 

Konkurs jest adresowany do uczniów wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszy etap, trwający od 25 lutego do 24 marca br., polega na rozwiązaniu quizu online. Można przystąpić do niego z dowolnego miejsca oraz w dowolnym dniu (przez cały miesiąc). Najpierw należy zarejestrować się, klikając w zakładkę „Weź udział w konkursie” na stronie www.konkurspapieski.pl. Jeden z kolejnych etapów polega na napisaniu eseju na jeden spośród kilku podanych tematów. Autorzy najlepszych prac z każdego regionu wezmą udział w finałach organizowanych w miastach, od których pochodzą nazwy regionów.

Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć na naszej stronie internetowej.

 

Dziękuję za rozmowę.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej


W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca, o 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Msza św. będzie transmitowana przez Radio Podlasie i TV Trwam.

FOTOGALERIA

Bursa w nowej odsłonie


Potrzeba jest nie tylko matką wynalazków, ale też matką remontów - zauważa ks. Mariusz Świder, dyrektor Bursy im. św. Stanisława Kostki w Siedlcach. Wyjaśnia, iż pomysł prac remontowo-adaptacyjnych dojrzewał długo, a ich przeprowadzenie podyktowane było m.in. koniecznością dostosowania pomieszczeń do obowiązujących norm bezpieczeństwa. [Więcej w bieżącym wydaniu ECHA].

PATRONAT "ECHO"


Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR