19 lipca 2019 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
18-24 lipca 2019r.

menu

NEWS

20 lipca, o 11.00, odbędzie się ingres bp. Piotra Sawczuka do drohiczyńskiej katedry.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Konkurs Papieski

Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.

Za wyborem hasła nie stał przypadek. W przyszłym roku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Konkurs wiedzy o dojrzewaniu do świętości wybitnego Polaka ma uświadomić młodym ludziom, że jego nauczanie pozostaje cennym i nadal aktualnym kierunkowskazem na drodze rozwoju osobistego i życia wiarą.

- Celem tegorocznego konkursu jest nie tylko edukacja młodzieży, ale też zachęcenie jej do wzięcia odpowiedzialności za pielęgnowanie pamięci o jednej z najważniejszych postaci w polskiej historii. Niech „Dar na stulecie” będzie także formą daru uczestników, czyli młodych ludzi, którzy - choć może nie zawsze mają tego świadomość - tak wiele zawdzięczają Papieżowi Polakowi - wyjaśnia Marta Ślaska, koordynator regionalny Konkursu Papieskiego.

Jako główną ideę przyświecającą przedsięwzięciu wskazuje pobudzenie młodzieży do samodzielnego myślenia nad ważnymi tematami społecznymi zawartymi w nauczaniu Jana Pawła II. - Tematyka tegorocznej edycji staje się dodatkowo zachętą dla młodych do refleksji nad tym, jak zmieniać siebie, swoje środowisko, Polskę i świat, aby panowały w nim wartości bliskie papieżowi - podkreśla koordynator.

Konkurs Papieski adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i składa się z czterech etapów: quizu wiedzy o Janie Pawle II, testu online, napisaniu eseju na jeden ze wskazanych tematów i jego obronie (finał). Nagrodą główną - dla dziewięciu zwycięzców z poszczególnych regionów - stanie się wyjazd do Rzymu. Gala finałowa odbędzie się 18 maja w Krakowie.

Zachęcamy do udziału!


Zachwycić się dziedzictwem Papieża Polaka

 

PYTAMY Martę Ślaską, koordynatora regionalnego Konkursu Papieskiego

 

Już po raz 15 Instytut Tertio Millennio organizuje Konkurs Papieski. Co leżało u podłoża tej inicjatywy?

 

Głównym celem Konkursu Papieskiego jest rozpowszechnianie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych bogactwa myśli i czynu św. Jana Pawła II. Forma, jaką organizatorzy zaproponowali uczestnikom, pomaga kształtować twórcze myślenie, a także stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem Papieża Polaka. Zatem konkurs staje się zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Ojca Świętego oraz pogłębiania wiedzy z zakresu katolickiej nauki społecznej.

 

„Dar na stulecie” - to hasło tegorocznej edycji konkursu. Z jakimi wyzwaniami zmierzą się jego uczestnicy?

 

Mając na uwadze zbliżającą się setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, pragniemy zaproponować młodzieży tematykę pomocną w odkryciu na nowo dziedzictwa i samej osoby Jana Pawła II. Niestety, obecnie młodzi Polacy coraz częściej postrzegają jego postać głównie przez pryzmat powierzchownego i formalnego kultu. Z okazji setnej rocznicy urodzin papieża chcemy uświadomić młodym, że jego nauczanie oraz przykład życia nadal są aktualne i potrzebne tak w wymiarze współczesności, jak i przyszłości.

 

Organizacja tego typu przedsięwzięcia wymaga nakładu wielu środków i zaangażowania mnóstwa osób. Jak wyglądają przygotowania „od kuchni”?

 

W poprzedniej, tj. 14 edycji konkursu udział wzięło około sześciu tysięcy uczestników. I, rzeczywiście, przeprowadzenie przedsięwzięcia o tak szerokim zasięgu nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania wolontariuszy, nauczycieli, wychowawców i katechetów, a także współpracy z licznymi patronami medialnymi i honorowymi oraz współorganizatorami. Przygotowania rozpoczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Pierwszym krokiem jest wybór hasła każdorazowej edycji, ostatnim - organizacja wydarzeń finałowych w poszczególnych regionach.

 

Przypomnijmy, dlaczego warto odpowiedzieć na zaproszenie i wziąć udział w konkursie?

 

Konkurs Papieski to nie tylko atrakcyjne nagrody na czele z główną wygraną, jaką jest wyjazd do Rzymu. Nasz konkurs jest także okazją do tego, by na nowo odkryć życie i dziedzictwo św. Jana Pawła II, a jednocześnie zweryfikować posiadaną wiedzę na temat papieża.

 

I ostatnie pytanie - w kwestii formalnej: jak przebiegają zgłoszenia i jakie etapy czekają na uczestników?

 

Konkurs jest adresowany do uczniów wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszy etap, trwający od 25 lutego do 24 marca br., polega na rozwiązaniu quizu online. Można przystąpić do niego z dowolnego miejsca oraz w dowolnym dniu (przez cały miesiąc). Najpierw należy zarejestrować się, klikając w zakładkę „Weź udział w konkursie” na stronie www.konkurspapieski.pl. Jeden z kolejnych etapów polega na napisaniu eseju na jeden spośród kilku podanych tematów. Autorzy najlepszych prac z każdego regionu wezmą udział w finałach organizowanych w miastach, od których pochodzą nazwy regionów.

Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć na naszej stronie internetowej.

 

Dziękuję za rozmowę.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z wiśniowym smakiem


Z wiśniowym smakiem - pod tym hasłem 14 lipca odbył się w Wiśniewie XII Festiwal Kuchni Regionalnej. Świętowanie rozpoczęło się w południe uroczystą Mszą św. w miejscowym kościele. [fot. JM]

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w kodeńskim sanktuarium świętowano odpust ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Tradycyjnie został on połączony z Diecezjalnym Dniem Chorego. Centralnym punktem obchodów była suma odpustowa, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Słoneczne lato
28 lipca na rynku w centrum miasta Mordy odbędzie się jubileuszowa, 20 edycja festynu „Słoneczne lato”.
więcej »
Dla każdego
Atrakcje dla starszych i młodszych oraz moc zabawy - tak zapowiadają się tegoroczne Dni Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 lipca.
więcej »
Hańsk pszczelarstwem stoi
Wójt gminy Hańsk, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Hańskiej, Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich w Lublinie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie zapraszają na XV Festyn „Dzień Pszczelarza” poświęcony pamięci ks. Jana Dolinowskiego Odbędzie się on w niedzielę 21 lipca.
więcej »
Jubileuszowe świętowanie
27 lipca odbędą się jubileuszowe, 50 Dni Sławatycz.
więcej »
 

POLECAMY


By pamięć trwała
Trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w latach 1918-1919. Kiedy „wielka wojna” dobiegła końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR