25 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 25
20-26 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Diecezjalny Dzień Rodziny

12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!

Spotkanie, któremu w tym roku towarzyszyć będzie hasło „Małżeństwo bez lęku”, rozpocznie się o 10.30 od powitania pielgrzymów. Następnie z uczestnikami spotkają się Agnieszka i Jakub Kołodziejowie z Lublina. Wygłoszą wykład pt. „Małżeństwo bez lęku”.

O 11.45 uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu Alegoria - rodzimej parczewskiej grupy muzycznej, która swój program adresowany do rodzin zatytułowała „Z Bogiem przez trudy - do jedności”.

Centralnym punktem spotkania stanie się o 12.30 Eucharystia w intencji rodzin pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, połączona z odnowieniem przysięgi małżeńskiej.

Po Mszy przewidziano agapę oraz moc atrakcji dla dzieci.

LI


Krótko o prelegentach

Agnieszka i Jakub Kołodziejowie to małżeństwo z 25-letnim stażem i rodzice trojga dzieci. Pani Agnieszka skończyła filologię polską, pracuje jako redaktor i wydawca. Pan Jakub - doktor psychologii, psychoterapeuta, właściciel Ośrodka Terapeutyczno-Szkoleniowego OTS w Lublinie - prowadzi psychoterapię indywidualną, grupową i małżeńską oraz szkolenia psychologiczne. Od 2010 r. A. i J. Kołodziejowie zajmują się popularyzacją wiedzy psychologicznej o małżeństwie. Prowadzą liczne warsztaty, wykłady, konferencje, rekolekcje dla małżeństw - zarówno w Polsce, jak i za granicą, opublikowali wiele artykułów popularnonaukowych nt. małżeńskiego życia. Prowadzą czasopismo „Zbliżenia”. Są również autorami i wydawcami „Małżeńskiej Gry”, która uczy małżonków wzajemnej komunikacji. Podczas V Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w 2015 r. przyznano im nagrodę Amicus Matrimoniorum za działalność mającą na celu chronienie godności małżeństwa.


Pytanie o lęk to pytanie o nadzieję

 

Rozmowa z dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej Siedleckiej ks. kan. dr. Jackiem Seredą.

 

Proszę Księdza, już za miesiąc w Parczewie po raz kolejny odbędzie się Diecezjalny Dzień Rodziny. Czy schemat tego dorocznego spotkania zmieniał się w czasie?

 

Zawsze są jakieś drobne zmiany, ale generalnie trzymamy się konwencji, na którą składają się trzy części. Pierwsza to bogate słowo o małżeństwie i rodzinie, zarówno dla małżonków, jak i - oddzielnie - dla dzieci. Druga część to modlitwa z Eucharystią pod przewodnictwem naszych księży biskupów. Trzecią część stanowi braterskie spotkanie w ramach agapy i zabawy dla dzieci.

 

Jak wygląda planowanie tego jedynego w swoim rodzaju święta rodziny, którego miejscem od początku jest sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin?

 

Przygotowanie tego spotkania to praca wielu osób. Na szczeblu wydziału duszpasterstwa rodzin szukamy tematu i ludzi, którzy nam pomogą. Układamy plan i czuwamy nad logistyką w nagłośnieniu wydarzenia tak, by dowiedziały się o nim małżeństwa z całej diecezji. Dużą pracę wykonuje również parafia: księża wraz z kustoszem sanktuarium rodzin w Parczewie i parafianie - w przygotowaniu miejsca, jak też w omadlaniu tego wydarzenia poprzez nowennę i w przygotowaniu poczęstunku z myślą o pielgrzymach.

 

Nie mogą nie zapytać o temat tegorocznego Diecezjalnego Dnia Rodziny: „Małżeństwo bez lęku”…

 

Ten temat przynosi samo życie, gdyż człowiek codziennie przeżywa wiele lęków: o sprawy codzienne, o zdrowie, pieniądze itd. Młodzi, odkładając decyzję o ślubie, czynią to, bo również nie są pewni. A małżonkowie - niech odpowiedzą sami, ile jest lęku, który powoduje smutek, by nie być odrzuconym, opuszczonym. Pytanie o lęk w życiu dla człowieka wierzącego musi wiązać się z kolejnym pytaniem - o motywy nadziei, gdyż - jak mówi św. Paweł - prawdziwa miłość usuwa lęk i strach.

 

Jakie nadzieje wiąże Ksiądz ze spotkaniem w Parczewie?

 

Głęboko wierzę, że Maryja Królowa Rodzin pocieszy nas, dając nową motywację do życia. Każde spotkanie rodzin to wielka modlitwa z ponowieniem przysięgi małżeńskiej. To czas szukania odpowiedzi na ważne pytania - może w sakramencie pokuty, może w usłyszanym słowie, ale i z rodziną. To czas umocnienia się, upewnienia, że sprawa dobrej kondycji małżeństwa, jak i troska o chrześcijańskie wychowanie dzieci jest zadaniem priorytetowym dla tak wielu małżonków. Zapraszam narzeczonych, małżonków na to piękne spotkanie.

 

Dziękuje za rozmowę.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
 

POLECAMY


Droga na ołtarze
Św. Antoni z Padwy to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych świętych na świecie. Już sam fakt, że we Włoszech mówi się o nim Il Santo, czyli po prostu Święty, świadczy o jego potędze.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR