26 lutego 2020 r. Imieniny obchodzą: Bogumił, Aleksandra, Mirosława

Pogoda: Siedlce

Numer 8
20-26 lutego 2020r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do lektury ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Diecezjalny Dzień Rodziny

12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!

Spotkanie, któremu w tym roku towarzyszyć będzie hasło „Małżeństwo bez lęku”, rozpocznie się o 10.30 od powitania pielgrzymów. Następnie z uczestnikami spotkają się Agnieszka i Jakub Kołodziejowie z Lublina. Wygłoszą wykład pt. „Małżeństwo bez lęku”.

O 11.45 uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu Alegoria - rodzimej parczewskiej grupy muzycznej, która swój program adresowany do rodzin zatytułowała „Z Bogiem przez trudy - do jedności”.

Centralnym punktem spotkania stanie się o 12.30 Eucharystia w intencji rodzin pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, połączona z odnowieniem przysięgi małżeńskiej.

Po Mszy przewidziano agapę oraz moc atrakcji dla dzieci.

LI


Krótko o prelegentach

Agnieszka i Jakub Kołodziejowie to małżeństwo z 25-letnim stażem i rodzice trojga dzieci. Pani Agnieszka skończyła filologię polską, pracuje jako redaktor i wydawca. Pan Jakub - doktor psychologii, psychoterapeuta, właściciel Ośrodka Terapeutyczno-Szkoleniowego OTS w Lublinie - prowadzi psychoterapię indywidualną, grupową i małżeńską oraz szkolenia psychologiczne. Od 2010 r. A. i J. Kołodziejowie zajmują się popularyzacją wiedzy psychologicznej o małżeństwie. Prowadzą liczne warsztaty, wykłady, konferencje, rekolekcje dla małżeństw - zarówno w Polsce, jak i za granicą, opublikowali wiele artykułów popularnonaukowych nt. małżeńskiego życia. Prowadzą czasopismo „Zbliżenia”. Są również autorami i wydawcami „Małżeńskiej Gry”, która uczy małżonków wzajemnej komunikacji. Podczas V Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w 2015 r. przyznano im nagrodę Amicus Matrimoniorum za działalność mającą na celu chronienie godności małżeństwa.


Pytanie o lęk to pytanie o nadzieję

 

Rozmowa z dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej Siedleckiej ks. kan. dr. Jackiem Seredą.

 

Proszę Księdza, już za miesiąc w Parczewie po raz kolejny odbędzie się Diecezjalny Dzień Rodziny. Czy schemat tego dorocznego spotkania zmieniał się w czasie?

 

Zawsze są jakieś drobne zmiany, ale generalnie trzymamy się konwencji, na którą składają się trzy części. Pierwsza to bogate słowo o małżeństwie i rodzinie, zarówno dla małżonków, jak i - oddzielnie - dla dzieci. Druga część to modlitwa z Eucharystią pod przewodnictwem naszych księży biskupów. Trzecią część stanowi braterskie spotkanie w ramach agapy i zabawy dla dzieci.

 

Jak wygląda planowanie tego jedynego w swoim rodzaju święta rodziny, którego miejscem od początku jest sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin?

 

Przygotowanie tego spotkania to praca wielu osób. Na szczeblu wydziału duszpasterstwa rodzin szukamy tematu i ludzi, którzy nam pomogą. Układamy plan i czuwamy nad logistyką w nagłośnieniu wydarzenia tak, by dowiedziały się o nim małżeństwa z całej diecezji. Dużą pracę wykonuje również parafia: księża wraz z kustoszem sanktuarium rodzin w Parczewie i parafianie - w przygotowaniu miejsca, jak też w omadlaniu tego wydarzenia poprzez nowennę i w przygotowaniu poczęstunku z myślą o pielgrzymach.

 

Nie mogą nie zapytać o temat tegorocznego Diecezjalnego Dnia Rodziny: „Małżeństwo bez lęku”…

 

Ten temat przynosi samo życie, gdyż człowiek codziennie przeżywa wiele lęków: o sprawy codzienne, o zdrowie, pieniądze itd. Młodzi, odkładając decyzję o ślubie, czynią to, bo również nie są pewni. A małżonkowie - niech odpowiedzą sami, ile jest lęku, który powoduje smutek, by nie być odrzuconym, opuszczonym. Pytanie o lęk w życiu dla człowieka wierzącego musi wiązać się z kolejnym pytaniem - o motywy nadziei, gdyż - jak mówi św. Paweł - prawdziwa miłość usuwa lęk i strach.

 

Jakie nadzieje wiąże Ksiądz ze spotkaniem w Parczewie?

 

Głęboko wierzę, że Maryja Królowa Rodzin pocieszy nas, dając nową motywację do życia. Każde spotkanie rodzin to wielka modlitwa z ponowieniem przysięgi małżeńskiej. To czas szukania odpowiedzi na ważne pytania - może w sakramencie pokuty, może w usłyszanym słowie, ale i z rodziną. To czas umocnienia się, upewnienia, że sprawa dobrej kondycji małżeństwa, jak i troska o chrześcijańskie wychowanie dzieci jest zadaniem priorytetowym dla tak wielu małżonków. Zapraszam narzeczonych, małżonków na to piękne spotkanie.

 

Dziękuje za rozmowę.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolejna rocznica


Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbyły się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Szpacze Trele-Morele


1 lutego po raz czwarty odbył się przegląd piosenki kabaretowo-biesiadnej. Impreza stała się już lokalną tradycją, co potwierdza wysoka frekwencja i udział zespołów z odległych krańców regionu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Jarmark na Kazimierza
5 marca na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się Jarmark na Kazimierza - coroczna impreza plenerowa.
więcej »
Zapraszamy na film
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej organizują pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z reżyser filmu - Wandą Różycką-Zborowską.
więcej »
Święto Kobiet
8 marca mieszkańcy miasta będą celebrować to szczególne święto. O 16.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie się IX Gminny Dzień Kobiet.
więcej »
Pamięci wyklętych
W niedzielę 1 marca ulicami miasta przejdzie II Siedlecki Marsz Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie rozpocznie Msza św. w kościele pw. św. Stanisława o 10.15. Start marszu zaplanowany jest na 11.30.
więcej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w sali konferencyjnej urzędu gminy w Terespolu odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
więcej »
IV Ogólnopolski Konkurs Pieśni Legionowej
Przesłuchania do IV Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Legionowej odbędą się 22 marca, od 10.00, w gmachu Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej, które - obok parafii św. Bartłomieja w Korytnicy - jest organizatorem eliminacji powiatowych.
więcej »
Turniej tańca
W sobotę 28 marca w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Łosicach przy ul. Szkolnej odbędzie się XVII Otwarty Turniej Tańca Nowoczesnego.
więcej »
Inwestycja w moją przyszłość
27 lutego odbędzie się II Powiatowa Konferencja Edukacyjna „Inwestycja w moją przyszłość”. Rozpocznie się o 14.00 w Łosickim Domu Kultury.
więcej »
 

POLECAMY


Pismo Święte bronią
Współczesny człowiek odpowiedzi na duchowe problemy często poszukuje w ezoteryce, wróżbach czy duchowości Wschodu. Taka postawa otwiera demonowi drogę do działania.
więcej »
Godny naśladowania
Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego to wskazanie, że Prymas Tysiąclecia był postacią, którą Pan Bóg postawił światu, a w szczególności nam, Polakom, jako wzór do naśladowania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR