19 stycznia 2020 r. Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Pogoda: Siedlce

Numer 3
16-22 stycznia 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze piszemy m.in. o sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie i parafii neounickiej w Kostomłotach. Polecamy lekturę ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Orszak św. Mikołaja

Już po raz szósty w Lublinie odbędzie się Orszak św. Mikołaja, który przejdzie ulicami miasta. Orszak jest jednym z punktów obchodów odpustu ku czci św. Mikołaja organizowanego od 6 do 8 grudnia.

- Chcemy pokazać, kim naprawdę był święty biskup z Miry słynący ze swojej wrażliwości na cierpienie i ubóstwo, ikona miłosierdzia i dobroczynności - podkreśla ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. mikołaja w Lublinie.

Orszak św. Mikołaja jest finałowym wydarzeniem obchodów odpustowych ku czci św. Mikołaja. Rozpocznie się 8 grudnia, w niedzielę, w bazylice oo. dominikanów uroczystą Mszą św. o 13.00. Następnie o 14.00 na Rynek Główny przybędzie w karecie konnej mikołaj. - Celem orszaku jest również ukazanie prawdziwego wizerunku św. Mikołaja, współcześnie skrzywionego i obdartego z szaty sakralnej - dodaje ks. P. Kawałko.

 

Finał akcji „Duchowy Prezent”

W czasie Orszaku zakończy się ogólnoświatowa akcja rozdawania „Duchowych Prezentów św. Mikołaja”. Otrzymają je wszyscy obecni. Uczestnicy orszaku spróbują ustanowić rekord ilości osób przebranych za prawdziwego świętego biskupa. Ponadto mikołaj zostanie zważony na ogromnej wadze, dla której przeciwwagę będą stanowiły monety zebrane podczas charytatywnej akcji „Ile waży św. Mikołaj?”. Następnie przebrani mali mikołajowie przejdą w orszaku w kierunku kościoła św. Mikołaja. Po przybyciu na wzgórze Czwartek odbędzie się jarmark św. Mikołaja, kiermasz, występy zespołów muzycznych oraz animacja przedstawiająca historię św. Mikołaja.

 

Wrażliwi na potrzebujących

- Chcemy pobudzić mieszkańców Lublina i Polski, a zwłaszcza dzieci i młodzież, do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących - zaznacza proboszcz parafii św. Mikołaja. Podczas orszaku św. Mikołaj odwiedzi chore dzieci, pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, dzieci niepełnosprawne i niewidome oraz małych pacjentów w szpitalu chorób zakaźnych.

Wydarzenia towarzyszące obchodom odpustu to przede wszystkim ogólnopolskie konkursy literacki i plastyczny, w których co roku bierze udział kilka tysięcy dzieci i młodzieży, a także konkurs zbiórki bilonu dla przedszkoli i szkół podstawowych pt. „Ile waży św. Mikołaj?”.

MKPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia barwne i liczne Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami miast i wiosek naszego regionu. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Jak zaznaczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, uczestnictwo w orszakach pomaga nam przeżywać tajemnice naszej wiary.

FOTOGALERIA

Kolędowanie przedszkolaków


14 stycznia katolickie przedszkole „Ogródek św. Franciszka” w Siedlcach było gospodarzem I Międzyprzedszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Inspiracją do scenicznych występów dzieci, które zaprezentują muzyczne talenty, stały się słowa św. Augustyna, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
Koncert charytatywny
W sobotę 18 stycznia o 17.00 w sali Podlasie Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach po raz 17 odbędzie się świąteczna Gala Noworoczno-Charytatywna „Dzieci Eurolingua - dzieciom lokalnie i międzynarodowo” przygotowana przez Europejskie Centrum Szkolenia Językowego Eurolingua.
więcej »
Festiwal Kolęd i Szczodrywek
25 stycznia we Włodawskim Domu Kultury po raz 19 zaprezentują się zespoły śpiewacze z Polski oraz przygranicznych obszarów Białorusi i Ukrainy.
więcej »
Abby Johnson z wizytą w Polsce
Jej historia podbiła serca Polaków: dyrektor jednej z klinik aborcyjnych pod wpływem swoich doświadczeń porzuca pracę i staje się obrończynią życia. O swojej niezwykłej przemianie Abby Johnson opowie w lutym na spotkaniach w Bydgoszczy, Krakowie, Pile, Rumi oraz w Warszawie.
więcej »
Dzieci Zamojszczyzny
Siedleckie uroczystości upamiętniające 77 rocznicę ratowania Dzieci Zamojszczyzny odbędą się w niedzielę 2 lutego. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Domu Dziecka - Pomnika im. Dzieci Zamojszczyzny.
więcej »
 

POLECAMY


Za Nim
Każde powołanie ma wyjątkową wartość, bo opowiada historię zwycięstwa łaski Bożej. Książka „Za Nim” zawiera świadectwa kapłanów i sióstr zakonnych, którzy opowiedzieli o swojej drodze poszukiwania i odnalezienia Boga.
więcej »
Święty na nasze czasy
W pamięci Polaków kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski, zapisał się jako wielki mąż stanu, człowiek wyjątkowej odwagi, ale nade wszystko nieugięty świadek Chrystusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR