5 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Pogoda: Siedlce

Numer 27
02-08 lipca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o nowej inicjatywie duszpasterstwa rodzin: I Diecezjalnej Pielgrzymce Teściowych i Teściów...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.

Tematyka tegorocznych eliminacji obejmuje: Księgę Liczb oraz 1 List do Koryntian. Corocznie na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” - organizatora OKWB - do pogłębionego studium Pisma Świętego odpowiada niemal 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół ponadpodstawowych z terenu całego kraju.

- Program duszpasterski Kościoła w Polsce w latach 2019-2022 będzie skoncentrowany na problematyce Eucharystii. W 1 Liście do Koryntian występuje najstarszy opis ustanowienia Eucharystii (1 Kor 11,23-26), który powstał ok. 55 r. Św. Paweł odnosi do Eucharystii sformułowanie „Wieczerza Pańska” (1 Kor 11,20), ukazując jej wielką wartość dla wspólnoty korynckiej przeżywającej wewnętrzne konflikty i kryzysy - wyjaśnia Agnieszka Zalewska, główny koordynator OKWB. - Wierzymy, że lektura Księgi Liczb oraz 1 Listu do Koryntian pogłębi w uczestnikach konkursu świadomość i wartość sakramentu Eucharystii oraz obudzi pragnienie życia mocą Chleba zstępującego z nieba - dodaje.
Do udziału w konkursie zachęca także abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wyrażając wdzięczność „za zaangażowanie w organizację oraz trud włożony w zdobywanie i poszerzanie wiedzy biblijnej”, życzy uczestnikom, by obcowanie z Pismem Świętym pozwoliło odkrywać im coś znacznie ważniejszego niż tylko wiadomości o słowie Bożym - „samo Słowo Boże, które poprowadzi do jeszcze głębszego poznania, pokochania i naśladowania Boga oraz poznania prawdy o sobie”. Wtedy Słowo - co akcentuje - „stanie się prawdziwą lampą, światłem na ścieżkach ich życia”. 

Ocena według tych samych kryteriów
Eliminacje OKWB przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Zgłoszenia szkół przyjmowane są drogą internetową - poprzez elektroniczny formularz umieszczony na stronie: www.okwb.pl. 
Rejestracji placówek ponadpodstawowych mogą dokonać katecheci - do 28 lutego 2020 r. Pierwszy etap konkursu odbędzie się jednocześnie we wszystkich zgłoszonych szkołach 12 marca. - Za przeprowadzenie eliminacji na tym poziomie odpowiadają katecheci na podstawie materiałów przygotowanych przez organizatora. Pytania w ramach jednolitego w całej Polsce testu (wyboru) obejmą: Księgę Liczb oraz 1 List do Koryntian wraz ze wstępami, przypisami i słownikiem pojęć - tłumaczy A. Zalewska, zastrzegając, iż odpowiedzi będą oceniane według tych samych kryteriów opracowanych w arkuszu odpowiedzi przez komisję konkursową pod kierunkiem biblisty ks. prof. Mirosława Wróbla, kierownika Katedry Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej w Instytucie Nauk Biblijnych KUL. 

Dla zwycięzców - atrakcyjne nagrody!
Organizatorzy przypominają, iż najlepsi mają szansę na podjęcie studiów (poza rekrutacją) w wielu renomowanych uczelniach wyższych na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe. Największą nagrodą - jak zaznaczają - jest jednak spotkanie z żywym słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili z niego życiowy drogowskaz.
Przedstawiciele „Civitas Christiana” podkreślają jednocześnie, że OKWB to nie jest zwykły konkurs, bo dotyczy Bożego słowa, zaś poszczególne jego etapy są prawdziwymi świętami Biblii. - Obok rywalizacji konkursowej młodym proponuje się dodatkowo warsztaty biblijne, nabożeństwa Bożego słowa i spotkania z ludźmi, którzy swoim działaniem dają świadectwo, że Pismo Święte jest rzeczywistą księgą życia. Wielu uczestników przyznaje, że konkurs biblijny stworzył im przestrzeń dla lektury natchnionych treści, w której prawdziwie poznali Chrystusa i zaprosili Go do swojego życia - podsumowuje A. Zalewska.


MOIM ZDANIEM 
Agnieszka Zalewska - główny koordynator OKWB

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest organizacją współkształtującą rzeczywistość polską i przygotowującą katolików świeckich do służby Kościołowi i narodowi. Stowarzyszenie wypełnia swoją misję w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności. 
Pomysłodawcą OKWB jest Sławomir Józefiak, przewodniczący rady nadzorczej „Civitas Christiana” i prezes Grupy INCO. Zwraca on uwagę, że wydarzenia towarzyszące temu biblijnemu dziełu na przestrzeni minionych lat utwierdzają w pewności, iż nie jest to tylko „sprawa ludzka”, ale pieczę nad nią sprawuje Opatrzność. Do końca nie odkryjemy też, jak wiele dobra dzieje się w sercach młodych sięgających po Pismo Święte. S. Józefiak przypomina jednocześnie, iż dla koordynatorów OKWB jest nie tylko zadaniem wynikającym z obowiązku, ale misją do spełnienia, a zarazem najlepszą drogą, jaką powinno podążać stowarzyszenie.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Na straży wspólnoty


Od niedzieli 21 czerwca w łukowskiej kolegiacie na stałe zagościła figura św. Michała Archanioła, pobłogosławiona przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, który przewodniczył też Mszy o 12.00. [fot. J. Kiciński]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR