2 sierpnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Karina, Gustaw, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Fulla na ekranie

„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.

Bazą filmu dokumentującego nieznane przekazy Stefanii Horak są książki jej autorstwa: „Święta Pani” oraz „Niewidzialni”. Pomysłodawcy planowanego dokumentu podkreślają, że za decyzją o przeniesieniu na ekran życia i mistycznych doświadczeń Fulli stoi - z jednej strony - zainteresowanie jej książkami, z drugiej - myśl o przywróceniu tak ważnej postaci polskiej historii.

 

„Daj mi światło!”

Stefania (Fulla) Horak była lwowianką urodzoną w Tarnopolu w 1909 r. Studiowała filozofię, ale ostatecznie skończyła lwowskie konserwatorium i pracowała jako nauczycielka muzyki. Umysł miała dociekliwy i niezwykle bystry.

Z biografii późniejszej mistyczki dowiadujemy się, że w młodości porzuciła wyniesioną z domu wiarę, ale nie Boga, którego latami poszukiwała, modląc się: „Jeśli jesteś - daj mi światło!”.

W czasie wojny Fulla była łączniczką Armii Krajowej. Ołtarzyk w jej domu stał się tabernakulum, gdzie przechowywała Komunię św. przemycaną więźniom. Mieszkanie przy ul. Kopernika we Lwowie - co potwierdzają świadkowie życia S. Horak - było z kolei miejscem nadziei dla wielu ludzi, którzy przybywali do niej po poradę i modlitwę. Zgrozę wojny - wkroczenie Niemców i Armii Czerwonej, masowe mordy oraz rzeczywistość łagrów, w których była więziona przez dziesięć lat – Stefania opisuje w dzienniku pt. „Niewidzialni” prowadzonym w latach 1938-1953.

Po powrocie do Polski wraz z siostrą Zofią zamieszkała w Zakopanem. Zmarła w 1993 r.

Od 1935 r. Fulla doświadczała obecności przedstawicieli zaświatów. Stałą bywalczynią jej lwowskiego mieszkania była św. Magdalena Zofia Barat - zmarła 70 lat wcześniej założycielka Zgromadzenia Sióstr Sacre Coeur. Przychodzili do niej także inni wysłannicy nieba: Jan Bosko, Teresa do Dzieciątka Jezus, Andrzej Bobola, Katarzyna Emmerich, Joanna d’Arc. Pod dyktando św. Magdaleny Fulla zapisywała kolejne bruliony. Objawienia mistyczne, jakich doświadczała, zawierały pouczenia świętych, ale też inspirujące opisy rzeczywistości nieba, czyśćca i piekła.

 

Cel: umocnić wiarę

Jakie wskazówki mają dla nas święci? Czy mamy wpływ na zbawienie swojej duszy i życie wieczne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą się w filmie, którego celem - na co zwracają uwagę pomysłodawcy dokumentu - ma być pogłębienie wiary i danie impulsu do zmian. Intencją realizatorów jest bowiem potrzeba przybliżenia postaci S. Horak oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co czeka nas na końcu ziemskiego pielgrzymowana.

Głównym narratorem filmu będzie ks. dr Tomasz Horak, bratanek Stefanii i spadkobierca jej spuścizny. - Urodziłem się we Lwowie, wychowałem się na Śląsku, a moją ciocią, właściwie stryjenką, jest Stefania Fulla Horak - wyjaśnia w nagraniu tłumaczącym zamysł powstania filmu.

Zdjęcia będą realizowane w Polsce (w Krakowie i Zakopanem), a jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, także za granicą, m.in. we Lwowie, Monachium i paryskiej bazylice Sacre Coeur - miejscu związanym ze św. Magdaleną Zofią, główną „przewodniczką” duchową S. Horak. Na temat wartości objawień Fulli wypowiedzią się również teologowie. Film zostanie zrealizowany w nowoczesny sposób z dużą ilością archiwaliów i scen fabularyzowanych. W swoim zamierzeniu będzie stanowił cenny dokument historyczny, jak i - przede wszystkim - ważny element umacniający wiarę katolików.

 

Z prośbą o ofiarność

- Zachęcam do wsparcia filmu, który ukaże losy pani Stefanii, ale także ukaże prawdy, które głosiła ona na temat czyśćca i drogi dusz czyśćcowych - promuje ideę powstania dokumentu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Jarosław Mańka, reżyser „Świętych obcowania”, autor wielu nagradzanych filmów, w tym „Fatimy” i „Siły modlitwy”, zwraca uwagę, że Fulla to także bardzo ważna postać dla polskiej historii. - Ważna i nieznana - zaznacza, wskazując na jej znajomość elit II Rzeczpospolitej: marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, kard. Augusta Hlonda, ale też bohemy artystycznej. - Warto, aby film dokumentalny, który o niej powstanie, przywrócił ją polskiej historii - podkreśla.

- Mamy nadzieję, że dzięki Państwa wsparciu będzie to możliwe - dopowiada Andrzej Mardyła z wydawnictwa AA, które zaangażowało się w realizację dokumentu o nieznanej mistyczce również z powodu ogromnego zainteresowania jej książkami.

Wpłaty na film zbierane są przy wsparciu katolickiego portalu crowfundingowego Udasie.pl. Więcej na stronie: www.fullahorakfilm.pl.

AWPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR