7 października 2022 r. Imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 40
06-12 października 2022r.

menu

NEWS

W numerze m.in.: jakich księży potrzebuje dziś świat? I o czym nie wolno zapomnieć, będąc odpowiedzialnym za formację kapłanów - w rozmowie z nowym rektorem naszego seminarium.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Młodzi o świętym

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.

Przygotowania do 17 edycji olimpiady już trwają, znany jest temat i lista lektur, do których trzeba będzie zajrzeć, by wziąć udział w zmaganiach.

 

Młodzież pokochała św. Maksymiliana

Konkurs ma na celu przybliżenie młodemu pokoleniu sylwetki o. Rajmunda Kolbego, kojarzonego przede wszystkim jako męczennik z Auschwitz. - Znamy św. Maksymiliana jako tego, który oddał swoje życie za drugiego człowieka, ale nie zawsze wgłębiamy się w jego życiorys i nie mamy świadomości, jak wszystkie sprawy zawierzał Maryi - mówi rzecznik prasowy Olimpiady Joanna Mitrus, dodając, że zainteresowanie konkursem nie wygasło mimo organizacji on-line jego edycji w czasie pandemii. - Czasem są osoby, które po raz pierwszy, poprzez olimpiadę, zetknęły się z tym świętym. Młodzież jest nim zafascynowana, pokochała św. Maksymiliana - dodaje.

Olimpiada organizowana jest na trzech poziomach edukacyjnych. Dla uczniów szkół podstawowych, z klas 0-V, przygotowano propozycję konkursu plastycznego, dla tych nieco starszych, od klas VI do VIII szkół ponadpodstawowych, konkurs wiedzy o św. Maksymilianie.

W tym roku organizatorzy zaprosili do udziału również dzieci w wieku przedszkolnym. - Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkurs plastyczny - wyjaśnia przewodnicząca jury Anna Nowak. - Poprosiliśmy znanego aktora Dariusza Kowalskiego o przeczytanie fragmentu tekstu dotyczącego wydarzenia z życia o. Maksymiliana. Zadaniem dzieci jest zilustrowanie wysłuchanego lub przeczytanego tekstu, zamieszczonego na stronie internetowej organizatorów: olimpiada.franciszkanie-warszawa.pl. W konkursie wiedzy uczniowie muszą zapoznać się z życiorysem świętego na podstawie wyznaczonej lektury oraz zapoznać się z podaną księgą Pisma Świętego. Co cieszy, do Olimpiady zgłaszają się nowe placówki oświatowe, a zainteresowanie jest duże, mamy ok. 3 tys. uczestników.

 

Przeczytaj książkę i tekst biblijny

W tegorocznej edycji dla uczniów szkół podstawowych zagadnienia konkursowe będą oparte na tekście książki Kazimierza Brauna „Śladami świętego Maksymiliana”, wydanej przez Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, natomiast dla uczniów szkół ponadpodstawowych - na „Opowieści o św. Maksymilianie” o. Paulina Sotowskiego OFMConv., która była prezentowana w Radiu Niepokalanów w latach 2009-2010. Lista obowiązkowych tekstów biblijnych dostępna jest na stronie organizatorów.

Organizatorami Olimpiady są: Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Warszawie, Klasztor Ojców Franciszkanów w Siedlcach, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Prowincja św. Maksymiliana Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Gdańsku, Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie.

Zgłoszenia uczestnictwa w konkursie dokonuje na początku roku szkolnego katecheta lub inny nauczyciel z danej szkoły. Regulamin olimpiady, formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie olimpiada.franciszkanie-warszawa.pl.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka mężczyzn


2 października pod hasłem „Ojciec - strażnik rodziny” w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
W rocznicę bitwy
5 października w gminie Stara Kornica odbędą się uroczystości z okazji 76 rocznicy bitwy pod Kiełbaskami.
więcej »
Musica et Sacrum
W niedzielę 16 października, o 19.00, w kościele parafialnym zainaugurowany zostanie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. XXII Dzień Papieski uświetni koncert „Ave Maria”.
więcej »
Cantate Deo
Już po raz piąty Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach organizuje Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo”.
więcej »
 

POLECAMY


Zobacz Anioła
Pisarze, wierni i duchowni Kościoła katolickiego - w miejscach objawień i kultu św. Michała Archanioła - odkrywają tajemnicę pierwszego pośród aniołów światłości. Film w kinach od 29 września!
więcej »
Nie trać czasu!
Kiedy na ekrany kin wchodzi film „Johny”, jednocześnie ukazuje się książka z niepublikowanymi dotąd tekstami ks. Jana Kaczkowskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR