
Kameralnie w dworku Sienkiewicza
Pierwszy z koncertów wybrzmiał 4 maja - z okazji przypadającej dzień później rocznicy urodzin powieściopisarza, laureata Nagrody Nobla. Wydarzenie muzyczne miało miejsce w odrestaurowanej oficynie dworskiej, gdzie w 1846 r. urodził się Henryk Sienkiewicz. W pierwszą niedzielę maja słuchacze mieli okazję uczestniczenia w muzycznej uczcie, którą przygotowała Fundacja Wydźwięk Kultury.
– W poprzednich edycjach nie było jeszcze koncertu w wykonaniu duetu skrzypcowo-altówkowego. Dlatego postanowiliśmy zaprosić na inaugurację tego wydarzenia duet Duo del Gesú. Tworzą go artyści: Arnaud Kamiński pochodzący z Francji oraz Krzysztof Komendarek-Tymendorf z Gdańska. Oprócz duetu wystąpił także wybitny pianista Maciej Wota z Warszawy. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym starosty łukowskiego Dariusza Szustka oraz wójta gminy Krzywda Wojciecha Czerńca – mówi A. Rzewuska.
Duo del Gesú, zespół założony w 2010 r., swoją pierwszą nagrodę otrzymał na 25 Young Musician International Competition Città di Barletta, czym zainicjował międzynarodową karierę. Tworzący go artyści to laureaci licznych konkursów, stypendiów oraz nagród, którzy doskonalili swoje umiejętności m.in. w Paryżu, Wiedniu, Gdańsku i Göteborgu. Zespół ma na swoim koncie prawykonania dzieł kompozytorów polskich i zagranicznych, takich jak: Thomas Emmanuel Cornelius, Gunnar Karel Másson, Maximilian Kreuz, Stephan Kühne, Ewa Miriam Saczko, Tadeusz Dixa, Kamil Cieślik.
W programie, jaki Duo del Gesú zaprezentował w muzeum w Woli Okrzejskiej, znalazły się m.in. utwory takich kompozytorów, jak: Georg Friedrich Haendel, Fryderyk Chopin, Franz Schubert czy Johannes Brahms. Po koncercie miał miejsce występ laureatów III Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „«Malowane słowem». Proza Henryka Sienkiewicza”. – Muzycy, których zapraszamy, są zaskoczeni miłym przyjęciem przez publiczność, którą tworzą zarówno mieszkańcy gminy Krzywda, powiatu łukowskiego, jak i turyści. Artyści spotykają się z sympatią słuchaczy, zauroczeni są również Wolą Okrzejską i okolicami – zaznacza A. Rzewuska.
Przyjadą muzycy z Europy
Magdalena Mitura, dyrektor Muzeum H. Sienkiewicza, zauważa, iż słuchaczy koncertów kameralnych przyciąga wysoki poziom wykonania utworów muzycznych. – Nasza publiczność już się kształtuje, tworzą ją osoby pragnące usłyszeć artystów światowej klasy. Koncerty odbywają się w oficynie dworskiej, dokładnie tam, gdzie przyszedł na świat noblista. Budynek jest odremontowany, odnowiony, a znajdujący się w pomieszczeniu fortepian z ok. 1840 r. odpowiednio nastrojony. Instrument ten ma nie tylko wartość historyczną, sentymentalną, ale służy muzykom w trakcie koncertów. Jego walory zostały potwierdzone przez dyrektorów szkół muzycznych oraz uczestników koncertów chopinowskich. Mamy zatem czym się pochwalić. To wyjątkowe miejsce na mapie powiatu i Lubelszczyzny – podkreśla M. Mitura.
Muzeum H. Sienkiewicza już przygotowuje się do kolejnych uczt muzycznych, które zaplanowano na 26 maja, 13 lipca i 11 listopada. – Z okazji Dnia Matki wystąpi: Piotr Lempa – bas, solista opery w Zurychu, jeden z nielicznych polskich śpiewaków, który zagrał w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall, oraz Maciej Gański z Gdańska, pianista. Już dzisiaj zapraszamy państwa na ten wyjątkowy koncert, który odbędzie w poniedziałek 26 maja, o 17.00. W lipcu, z racji imienin naszego noblisty, zaprosiliśmy z Rzymu Giorgio Matteoliego, który zagra na flecie blokowym. Z włoskiej Cosenzy przybędzie natomiast akordeonista Pietro Pardino. Finałowy koncert tegorocznej edycji, który odbędzie się 11 listopada, w 109 rocznicę śmierci H. Sienkiewicza oraz 107 odzyskania niepodległości, pozostaje niespodzianką. Kto wystąpi i z jakim repertuarem – o tym poinformujemy tuż przed tym wydarzeniem muzycznym – mówi prezes Fundacji Wydźwięk Kultury.
Joanna Szubstarska