Aktualności
Ks. prałat Mirosław Łubik uhonorowany

Ks. prałat Mirosław Łubik uhonorowany

Ks. prałat Mirosław Łubik, emerytowany proboszcz parafii NMP Matki Kościoła, otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. Odznaczenie zostało ustanowione przez sejm 5 sierpnia 2010 r.

Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności miało miejsce w czwartek 7 listopada w siedzibie oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Odznaczenia wręczał zastępca prezesa IPN Jan Baster. W gronie uhonorowanych był również kapłan diecezji siedleckiej. Ks. prałat M. Łubik uczestniczył w opozycji niepodległościowej od połowy lat 70. Utrzymywał kontakty z opozycją siedlecką oraz z działaczami KOR z całego kraju. Był także dostarczycielem literatury bezdebitowej do Łukowa. W 1980 r. zaangażował się w kolportaż i kierował grupą młodzieżową, która wykonywała napisy nawołujące do bojkotu wyborów do sejmu i rad narodowych. W 1980 r. czynnie zaangażował się i pomagał w tworzeniu się struktur niezależnych związków zawodowych zarówno robotniczych, jak i rolniczych. Po wprowadzeniu stanu wojennego – mimo utrudnień ze strony SB – nadal czynnie wspierał podziemną Solidarność. Odwiedzał w więzieniach uwięzionych przyjaciół, którzy działali w Solidarności, m.in. mecenasa Jana Mizikowskiego, z którym ściśle współpracował. Ukrywał zbiegłego z internowania Mirosława Andrzejewskiego i organizował mu kryjówki. Pomagał także organizować kolportaż ulotek, podziemnej prasy i książek. W 1983 r. udostępniał pomieszczenia na plebanii parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie do druku „Wiadomości Podlaskich”. Współorganizował także przerzut na teren ZSRR literatury religijnej tłumaczonej na język ukraiński. Zaangażował do tego zadania kolejarzy z Białej Podlaskiej, którym dostarczał tę literaturę bezdebitową, przewożąc samochodem z Łukowa. Z powodu swej działalności ks. Łubik był inwigilowany i kontrolowany operacyjnie, a w 1979 r. otrzymał także zastrzeżenie wyjazdów zagranicznych.

W gronie osób, którym przekazano odznaczenie, znaleźli się również: Darusz Harasim, Jerzy Kucharuk oraz Zygmunt Marynowski z Siedlec.

LI