Kościół
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Modlitwa o otwarte serce

Zaprzeć się siebie na drodze naśladowania Pana Jezusa oznacza odrzucić egoizm. Jak, skoro współcześnie na piedestały wynosi się miłość własną, a słowo „usłużny” nie ma nic wspólnego z „zasłużony”,więcej - jest synonimem słabości?

Odpowiedzią jest mało znana modlitwa wincentyńska, którą można nazwać wołaniem o otwarte serce i oczy. Nawiązuje ona do dzieł św. Wincentego a Paulo nazywanego ojcem wszystkich dzieł miłosierdzia, będącego patronem ubogich, duchowieństwa, organizacji charytatywnych, sierot, szpitali i więźniów. Jego liturgiczne wspomnienie przeżywać będziemy 27 września. Św. Wincenty a Paulo urodził się 24 kwietnia 1581 r. w wiosce Pouy na południu Francji. Do 12 roku życia pomagał w domu rodzinnym, m.in. przy wypasie owiec. Nauki pobierał w Dax, w szkole prowadzonej przez franciszkanów.

Po jej ukończeniu wstąpił do seminarium duchownego. W 1600 r., jako 19-latek, Wincenty przyjął święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu. W latach 1612-1617 pełnił funkcję proboszcza dwóch parafii: Clichy oraz Chatillon-les-Domb. W szkole w Clichy przygotowywał kandydatów do kapłaństwa. Następnie podjął się wychowywania synów Filipa Emanuela de Gondi, generała galer i głównodowodzącego flotą królewską, stając się jednocześnie kapelanem pałacu. W dobrach państwa de Gondi duszpasterzował wśród ubogich mieszkańców okolicznych wsi. Zrozumiał wtedy, że księża muszą zatroszczyć się o biednych wieśniaków, głosząc nauki prostym językiem. W 1617 r. w parafii Chatillon-les-Dobes z inspiracji ks. Wincentego powstało Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia zrzeszające kobiety niosące pomoc dobroczynną chorym i ubogim. Dzięki temu, że przystąpiła do niego pani de Gondi, w służbę ubogim na jej wzór zaczęło angażować się wiele dam z kręgów arystokratycznych Paryża.

 

Geniusz miłosierdzia

Ponieważ zadań duszpasterskich przybywało, za radą i z pomocą pani de Gondi Wincenty a Paulo założył 17 kwietnia 1625 r. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł