Region
Starostwo Powiatowe w Siedlcach
Starostwo Powiatowe w Siedlcach

Murem za Janem Pawłem II

W obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II włączają się powiaty, miasta i gminy. To odpowiedź na ataki, jakie w ostatnich tygodniach szczególnie przybrały na sile, a których celem jest Papież Polak.

Podczas sesji nadzwyczajnej 14 marca taką uchwałę podjęła rada miasta w Rykach. „Wobec pojawiających się w ostatnich tygodniach niesprawdzonych doniesień, które oparte są na nierzetelnych materiałach aparatu bezpieczeństwa PRL, rada miejska w Rykach wyraża swój zdecydowany sprzeciw co do obrażania dobrego imienia św. Jana Pawła II. Nie możemy bezczynnie przyglądać się tej haniebnej, medialnej nagonce, która ma na celu atak na niespotykany w historii Polski autorytet Wielkiego Papieża - św. Jana Pawła II, a w konsekwencji uderzyć również w sam Kościół katolicki” - czytamy w uchwale, w której radni podkreślają, iż nie akceptują wykorzystywania imienia Jana Pawła II do walki politycznej.

„Postawy tej nie da się wytłumaczyć żadnymi logicznymi względami jak tylko chęcią bezwzględnego ataku na chrześcijańskie podwaliny wspólnoty narodów Europy. W tym miejscu należy jednoznacznie stwierdzić, że św. Jan Paweł II jest najwybitniejszym Polakiem w historii i jego osoba znajduje szczególne miejsce w sercach Polaków oraz mieszkańców naszej gminy”. W dalszej części dokumentu radni przypominają, że św. Jan Paweł II „jest symbolem walki uciśnionych narodów Europy z sowieckim komunizmem i przykładem niezłomności i najwyższego poświęcenia dla dobra wspólnoty”, a podjęta uchwała powinna być czytelnym znakiem dla wszystkich, którzy zamierzają oczernić święty wizerunek Papieża Polaka. „Jan Paweł II był natchnieniem dla dążeń niepodległościowych oraz drogowskazem dla naszej moralności. Sprzeciwiamy się niszczeniu tego dziedzictwa poprzez posłużenie się materiałami sfabrykowanymi przez skompromitowany system komunistyczny. Z tych też względów rada miejska w Rykach pragnie złożyć raz jeszcze hołd św. Janowi Pawłowi II za Jego służbę dla narodu i Kościoła”.

 

RADZYŃ PODLASKI

Z kolei w Radzyniu Podlaskim podobną uchwałę przyjęli radni pięciu samorządów podczas połączonych nadzwyczajnych sesji. Wydarzenie miało miejsce 16 marca w urzędzie miejskim. Wzięli w nim udział radni i włodarze Radzynia Podlaskiego, powiatu radzyńskiego oraz gmin: Kąkolewnica, Komarówka Podlaska i Wohyń.

– Uczestniczymy w sesji zwołanej w trybie nadzwyczajnym, bo wymaga tego sytuacja, jaka zaistniała w naszym kraju. Za przyczyną mediów polskojęzycznych w Polsce i niektórych dziennikarzy świętość Papieża Polaka jest podważana. Obrona jego autorytetu to jest polska racja stanu. Św. Jan Paweł II był głową Kościoła, ale również wielkim Polakiem, któremu nasza ojczyzna wiele zawdzięcza – podkreślił koordynujący spotkanie przewodniczący rady miasta Adam Adamski, a następnie odczytał tekst, który znalazł się w uchwałach wszystkich samorządów uczestniczących w spotkaniu.

Czytamy w nim m.in.: „Nie godzimy się na szkalowanie pamięci Największego Syna Narodu Polskiego, szarganie Jego imienia, w oparciu w dużej mierze o materiały aparatu przemocy PRL. Także dlatego, że uderzenie w Papieża jest ciosem w naszą tożsamość narodową, kolejnym uderzeniem w jedność Polaków. Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku Człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła”.

Radni w głosowaniu imiennym przyjęli uchwałę jednogłośnie. Obecni mogli nanieść swoje podpisy na planszy z jej tekstem.

W sesji udział wzięli także proboszczowie radzyńskich parafii dziekan radzyński ks. kan. Krzysztof Pawelec oraz ks. kan. Jarosław Sutryk.

– W imieniu kapłanów dziękuję za wasze „tak”, za postawę was, świeckich, wybranych przez lokalne społeczności i je reprezentujących – powiedział ks. kan. K. Pawelec. – Bardzo potrzebna jest reakcja społeczeństwa pokazująca, że pewnych granic nie można przekraczać, trzeba szanować osoby i autorytety. Uchwała zawiera wszystko, co chciałbym powiedzieć, przypominając osobę św. Jana Pawła II i jego zasługi nie tylko dla Kościoła, ale i dla Polski, świata, człowieka, wartości. Pokażemy, że jest ważny, jeśli będziemy pogłębiali znajomość jego nauczania, przekładali te treści na codzienne życie i uczynimy go obecnym w przestrzeni publicznej – dodał.

Dziekan radzyński zapowiedział, że 2 kwietnia ulicami miasta (od Sanktuarium MBNP, przez kościół Świętej Trójcy do kościoła św. Anny) przejdzie Droga krzyżowa, która będzie modlitwą i manifestacją wiary.

Natomiast burmistrz Radzynia Jerzy Rębek podkreślił, że inicjatywa uwieńczona uchwałami pięciu rad gmin powiatu radzyńskiego jest czymś wyjątkowym. – To, że możemy zdecydowanie stanąć w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II jest wielkim zaszczytem i wyróżnieniem. Chociaż nie brałem udziału w głosowaniu, bo nie mam takich uprawnień, całym sercem popieram inicjatywę, która zrodziła się w samym Radzyniu, ale z udziałem samorządowców mających pragnienie stanięcia w prawdzie i zaświadczenia, że życie i nauczanie Jana Pawła II są dla nas ważne. Naśladowanie go w wierze i codziennym zachowaniu jest przykładem dla młodych, którzy nie mieli szczęścia znać go osobiście. Niech nasza zdecydowana postawa będzie dobrym świadectwem, wyznacznikiem drogi dla kolejnych pokoleń – powiedział.

 

POWIAT SIEDLECKI

Za obroną dobrego imienia Papieża Polaka opowiedzieli się także radni powiatu siedleckiego. Podczas sesji, która odbyła się w piątek 17 marca, na wniosek przewodniczących klubów radnych: Prawa i Sprawiedliwości Bartłomieja Kurkusa, Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusza Stopy i Siedleckiej Wspólnoty Samorządowej Jana Osieja podjęto w tej sprawie stosowną uchwałę. Jest to odpowiedź na mające miejsce w ostatnim czasie ataki na Jana Pawła II. Zarówno w przyjętym dokumencie, jak i wystąpieniach przewodniczących klubów radnych podkreślono liczne zasługi Papieża Polaka na rzecz wolności naszego kraju oraz spuścizny duchowej, jaką Ojciec Święty pozostawił Polakom oraz chrześcijanom na całym świecie.

W uchwale wskazano również, iż „Jan Paweł II, stając podczas pielgrzymki do Polski 10 czerwca 1999 r. na ziemi siedleckiej, po raz kolejny zasiewał w naszych sercach i umysłach chrześcijańską ideę pojednania ludzi, religii, narodów. Jego przesłanie wygłoszone na Siedleckich Błoniach staje się dziś nawet bardziej aktualne i ważne niż ponad 20 lat temu”.

Jednocześnie radni powiatowi wysunęli postulat o zaprzestanie rozpowszechniania niemających podstaw oskarżeń kierowanych pod adresem papieża, zwracając uwagę, że jego oczernianie to dowód braku szacunku dla najjaśniejszych kart współczesnej historii Polski.

Po sesji zarząd powiatu ze starostą Karolem Tchórzewskim na czele, radni z przewodniczącym rady powiatu Markiem Gorzałą oraz pracownicy starostwa oddali hołd św. Janowi Pawłowi II, składając kwiaty pod jego pomnikiem.

– Uchwałą podkreśla i uświadamia wręcz oczywisty fakt, że działania uderzające w osobę Ojca Świętego jednocześnie są wymierzone przeciwko naszej ojczyźnie i niezwykle szkodliwe dla jej wizerunku i pozycji. Wierzę, że tak jednoznaczna i jednomyślna postawa radnych powiatu siedleckiego jest namacalnym wyrazem poglądów i uznania wielkości św. Jana Pawła II wśród mieszkańców naszej społeczności – skomentował przyjęcie uchwały starosta K. Tchórzewski.

DY