< Powrót
XIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn

XIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Program tegorocznej pielgrzymki otwiera o 9.30 rejestracja pielgrzymów. O 10.00 powita ich diecezjalny duszpasterz rodzin ks. dr Jacek Sereda. Następnie konferencję zatytułowaną „Rola ojca w chrześcijańskim wychowaniu” wygłosi Wacława Czakon (Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, Akademia Młodzieżowa, Centrum Dobrego Wychowania). Na 11.00 zaplanowano świadectwo Ireneusza Krosnego. Po nim wystąpi ks. dr Jakub Wyrozębski, który powie o warsztatach wychowania chrześcijańskiego. Wspólną modlitwę różańcową poprowadzi o 12.00 wspólnota Strażnicy Kościoła. O 12.30 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Spotkanie w Pratulinie zakończy agapa.

 

By powołanie było owocne

Zapraszając do udziału w pielgrzymce, bp K. Gurda napisał: „Misją Chrystusowego Kościoła jest prowadzenie ludzi do zbawienia. Dokonuje się to przede wszystkim poprzez głoszenie Bożego Słowa, sprawowanie sakramentów świętych, a także poprzez troskę o przekaz wiary i świadectwo życia chrześcijańskiego. Nieocenianą rolę w realizacji tego zadania mają mężczyźni”. W komunikacie zachęca do przyjazdu ojców wraz z synami i dziadków z wnukami, swój apel kieruje też do męskich wspólnot działających w Kościele oraz do straży pożarnych. „Niech doroczne spotkanie w Pratulinie przy relikwiach Błogosławionych Unickich Męczenników, modlitwa i słuchanie Słowa Bożego będą czasem łaski oraz umocnieniem sił, do owocnego wypełniania przez mężczyzn swojego powołania w rodzinie, w Kościele i społeczeństwie” – napisał biskup w komunikacie.

 

Pratulin – miejsce szczególne

Jak mówi ks. dr Jacek Sereda, dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin organizującego pielgrzymkę, mężczyźni przyjeżdżają na to październikowe spotkanie z różnych pobudek. – Przede wszystkim cenią sobie Pratulin jako miejsce świadectwa praojców. Panowie mają też tutaj to poczucie, że stoją na ziemi świętej, i pragną pomodlić się za swoich bliskich. Chcą też spotkania w gronie facetów, którzy tak samo myślą i tak samo się modlą. Przyjeżdżają, żeby posłuchać o misji mężczyzny; owszem – można to znaleźć w internecie, ale żywe słowo jest ciekawsze, bardziej inspiruje i motywuje – wyjaśnia ks. J. Sereda. Dodaje, że Pratulin stwarza też przestrzeń do pojednania się z Bogiem, co widać przy konfesjonałach, w których dyżurują spowiednicy.

 

Warto się wybrać

Od pierwszej edycji w męskich spotkaniach w Pratulinie bierze udział Andrzej Sokół z Parczewa, często z synami. – To bardzo budujące uczucie, że w tym samym celu przyjeżdża tutaj tylu facetów. W takich okolicznościach inaczej przeżywa się Eucharystię. Dzięki konferencjom, które głoszą ludzie mający coś do powiedzenia w różnych dziedzinach, czegoś się można dowiedzieć, dokształcić się, inaczej spojrzeć na świat. Z pielgrzymek zawsze wyjeżdżam z poczuciem wielkiego duchowego ubogacenia i radości. Zawsze się cieszę, że tam byłem – mówi. – Gorąco zachęcam tych, którzy nie byli. Jak przyjadą, na pewno zasmakują w tym wspólnym pielgrzymowaniu – zauważa.

Stanisław Stolarczyk z Tuchowicza swoje wyjazdy do Pratulina w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn wiąże z misjami w parafii św. Marii Magdaleny w Tuchowiczu połączonymi z peregrynacją relikwii bł. Męczenników Podlaskich w 1998 r. – Pratulińscy unici na oczach swych żon i dzieci wiernie strzegli swego kościoła. Stali się dla mnie wzorem pilnowania wartości chrześcijańskich, które zostały nam przekazane przez rodziców. Dlatego codziennie odmawiam z moją rodziną modlitwę za ich przyczyną o głęboką wiarę – zaznacza. – Centrum każdej pielgrzymki jest Eucharystia. Wielką pomocą dla mnie jako męża i ojca są konferencje. Jest też możliwość nawiedzenia miejsca męczeństwa, nabożnego oddania czci relikwiom bł. Męczenników – wylicza pan Stanisław. Jak mówi, nigdy nie jedzie sam. Zawsze stara się zachęcić do udziału w pielgrzymce kogoś nowego. W tym roku z Tuchowicza pielgrzymów zabierze autokar.

LI