< Powrót
Kultura za złotówkę – już 310 tys. uczniów z Mazowsza wzięło udział w akcji sejmiku

Kultura za złotówkę – już 310 tys. uczniów z Mazowsza wzięło udział w akcji sejmiku


Do odwiedzenia marszałkowskich teatrów i muzeów zachęcali podczas konferencji prasowej przedstawiciele samorządu Mazowsza, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz instytucji kultury. Fot. arch. UMWM

 

Kultura za złotówkę – już 310 tys. uczniów z Mazowsza wzięło udział w akcji sejmiku

Trwa druga edycja programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Dzięki inicjatywie samorządu województwa mazowieckiego już około 310 tys. uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych odwiedziło marszałkowskie muzea i teatry za symboliczną złotówkę.

„Kulturalna szkoła na Mazowszu” to inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego, w ramach której uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą odwiedzić muzeum czy pójść do teatru za złotówkę. Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, program cieszy się dużym zainteresowaniem szkół i wielu uczniów chętnie z niego korzysta. – Są szkoły, które odwiedziły już kilka naszych instytucji kultury i planują kolejne wizyty. Wyniki są imponujące. W sumie mamy już ponad 310 tys. uczniów: 150 tys. w zeszłym roku, a w pierwszym półroczu tego roku – już blisko 160 tys. Zachęcam do zapoznawania się z ofertą i odwiedzania naszych placówek. Naprawdę warto.

12 mln zł na „Kulturalną szkołę na Mazowszu”

Trwa druga edycja programu. Od stycznia z „promocyjnego” biletu skorzystało już prawie 160 tys. uczniów. W tym roku na realizację programu samorząd Mazowsza przeznaczył 12 mln zł. – Zachęceni sukcesem programu skierowanego do uczniów postanowiliśmy podobną ofertę skierować do osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. – Nasze instytucje kultury są otwarte i przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Jednak doskonale wiemy, że dużą barierą są kwestie materialne. Mam nadzieję, że nasz nowy program pomoże w jej przezwyciężeniu i przybliży osobom z niepełnosprawnościami muzea i teatry z Mazowsza.

Najchętniej do teatrów

Do końca czerwca najchętniej wybieranymi instytucjami kultury były marszałkowskie teatry. Ponad 27,8 tys. uczestników obejrzało spektakle warszawskiego Teatru Polskiego, a 16,4 tys. – płockiego Teatru Dramatycznego. Dużą popularnością cieszyły się występy zespołu „Mazowsze”. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach odwiedziło ponad 15 tys. uczniów.

Wśród stołecznych instytucji dużym zainteresowaniem szkół cieszyły się także Stacja Muzeum (7,6 tys. uczniów), Państwowe Muzeum Etnograficzne (6,6 tys. uczniów), Muzeum Sportu i Turystyki (5,8 tys. uczniów), Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury (5,7 tys. uczniów) oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne (5,3 tys. uczniów).

Wśród instytucji kultury z subregionu siedleckiego zainteresowaniem szkół cieszyły się m.in. czy Muzeum Regionalne w Siedlcach czy Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, które w tym roku odwiedziło ponad 2,3 tys. osób, a w zeszłym – 3,2 tys. osób.

Szeroka oferta także w wakacje

Lato sprzyja weekendowym wypadom. To dobry czas, aby bliżej poznać Mazowsze. Jest gdzie jeździć, co zwiedzać, co poznać. Wystawy, warsztaty rodzinne, pokazy, konkursy, programy edukacyjne, spotkania czy dyskusje – to tylko namiastka atrakcji, jakie oferują instytucje kultury.

Warto odwiedzić nie tylko muzeum w Siedlcach czy zamek w Liwie, lecz także udać się nieco dalej. Na zwiedzających czekają warszawskie placówki – Muzeum Sportu i Muzeum Etnograficzne czy skanseny w Sierpcu i Radomiu. Ciekawą ofertę przygotował Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Wygodne podróże z Mazobiletem

Podróże po Mazowszu i Warszawie z jednym biletem są już możliwe! To efekt porozumienia m.st. Warszawy i Mazowsza. Z Mazobiletem w weekendy można bez ograniczeń podróżować po stolicy metrem, tramwajami i autobusami, a poza Warszawą – pociągami KM, SKM i WKD. W ten sposób łatwo, wygodnie i w dobrej cenie można dotrzeć do atrakcji turystycznych, ciekawych zakątków stolicy i regionu. Bilet dla jednej osoby kosztuje 49 zł, a dla grupy do 5 osób – 99 zł. Mazobilet jest dostępny w kasach biletowych KM, biletomatach, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnej Kolei Mazowieckich oraz przez internet. Z oferty można skorzystać do 31 października br.


Co zrobić, aby wziąć udział w akcji?

By móc skorzystać z „promocyjnej” ceny, szkoła powinna wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie marszałkowskiej instytucji kultury. Wśród nich są teatry, muzea i skanseny. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają szansę zarówno zwiedzać wystawy, jak i brać udział w koncertach, spektaklach czy lekcjach muzealnych. Formularz jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach placówek.


 

Bilet za złotówkę dla osób z niepełnosprawnościami

Nie tylko uczniowie, ale także osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie mogą kupić bilet za 1 zł do marszałkowskich placówek kultury.

Na realizację nowego programu samorząd województwa mazowieckiego zaplanował 2 mln zł. Pilotażowo projekt potrwa do końca 2023 r. – Dorobek, jakim mogą poszczycić się instytucje samorządu województwa wraz z instytucjami kultury, chcemy pokazać i udostępnić osobom z niepełnosprawnościami, ich bliskim i opiekunom. Jestem przekonany, że realizując ten program, stworzymy przestrzeń, dzięki której obie strony będą w stanie wzmocnić swoją wartość – mówi Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie szczegóły są dostępne na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej mcps.com.pl.