
Razem możemy więcej!
Inicjatywa – jak tłumaczą organizatorzy – łączy edukację z praktycznym poznaniem wyzwań, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. W dniach 2-6 czerwca dzieci i młodzież szkolna będą poszerzać wiedzę o różnych rodzajach niepełnosprawności, budować empatię oraz rozwijać postawy szacunku i zrozumienia wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Pierwszy dzień poświęcono na inaugurację projektu, połączoną z występami oraz wręczeniem nagród za udział w konkursie „Mój niepełnosprawny przyjaciel i ja”. Wtorek 3 czerwca upłynie pod hasłem „Na wózku? Gotowi, start!”. W programie: zajęcia poświęcone tematyce niepełnosprawności ruchowej, prezentacja i możliwość empirycznego poznania sprzętów pomocniczych (wózek inwalidzki, kule, laska) oraz ćwiczenia praktyczne, podczas których dzieci będą mogły same doświadczyć ograniczeń i wyzwań w przestrzeni.
Środę 4 czerwca poświęcono osobom głuchym i niedosłyszącym. W ramach akcji „Poznajmy się w języku migowym” dzieci będą uczyły się podstawowych zwrotów i alfabetu palcowego oraz uczestniczyły w interaktywnych zajęciach związanych z językiem migowym. Kolejny dzień, któremu nadano hasło „Zobaczyć niewidzialne”, poruszy problem niepełnosprawności wzrokowej. Zaplanowano warsztaty, symulacje pozwalające doświadczyć ograniczonego widzenia (specjalne gogle, opaski) oraz ćwiczenia praktyczne z poruszania się z białą laską i przewodnikiem.
Tydzień poświęcony osobom z niepełnosprawnościami zamknie dzień równości i integracji ph. „Zrozumieć, wspierać, działać”. Odbędą się zajęcia integracyjne łączące wiedzę o różnych rodzajach niepełnosprawności oraz promujące współpracę, akceptację i równość.
Projekt organizowany jest we współpracy z Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, pod patronatem Uniwersytetu w Siedlcach oraz Gminy Siedlce.