Kościół
archidiecezjalubelska.pl
archidiecezjalubelska.pl

Skromny brat mniejszy

W sobotę 29 kwietnia w lubelskiej parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka odbyła się uroczysta sesja inaugurująca proces beatyfikacyjny sługi Bożego br. Kaliksta Kłoczki OFMCap w diecezji lubelskiej.

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika. - Zaczynamy badanie życia prostego brata stolarza. To proces i nie wiemy, jak się zakończy, ale zachęceni licznymi świadectwami o jego świętości rozpoczynamy pierwszy etap - mówił abp Budzik. Br. Kalist pokazał, że świętość - podkreślił - możliwa jest do osiągnięcia w codziennym życiu poprzez rzetelne wykonywanie swoich obowiązków.

– Święci chodzą ulicami naszych miejscowości. Nie każdy będzie wyniesiony na ołtarze. Niektórych jednak Kościół pokazuje szczególnie po to, by nas inspirowali i pokazywali, że drogi do świętości są różne i możliwe dla każdego – dodał metropolita lubelski.

 

Pierwszy krok

W sesji wziął udział postulator generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów br. Carlo Calloni, który odczytał i złożył na ręce abp. Budzika oficjalną prośbę. Następnie powołano i zaprzysiężony diecezjalny trybunał dochodzenia oraz przedłożono wstępną listę świadków, wyznaczając datę kolejnej sesji.

Uczestnicy wysłuchali także wykładu prof. Doroty Kornas-Bieli z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pt. „Dlaczego br. ...

DY

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł