Aktualności
Skrytki pamięci

Skrytki pamięci

Muzeum - Zespół Synagogalny poszukuje informacji o dawnych mieszkańcach Włodawy, szczególnie pochodzenia żydowskiego. Archiwalne materiały można zostawiać w tzw. skrytkach pamięci.

Mowa o kopiach dokumentów, zeskanowanych zdjęciach, spisanych relacjach, wspomnieniach czy listach, które mogą mieć wartość historyczną. Skrytki znajdują się one w urzędach, instytucjach kultury, szkołach oraz świetlicach na terenie powiatu. Mile widziane są również wspomnienia podyktowane przez członków rodziny lub osób pamiętających czasy, gdy we Włodawie mieszkali Żydzi. Zebrane materiały zostaną wykorzystane do celów edukacyjnych i badawczych. Inicjatywa to element projektu „Świat utracony – historia Żydów włodawskich”. Jego celem jest pozyskanie informacji na temat społeczności żydowskiej, która żyła na tych terenach od XVI w., a w okresie II wojny światowej została skazana na niemal całkowitą zagładę: we Włodawie funkcjonowało getto, w pobliskim Sobiborze – obóz śmierci. We wrześniu 1945 r. we Włodawie było 143 Żydów, w 1946 r. już tylko 40, a pod koniec 1948 r. zaledwie trzy osoby.

Materiały dotyczące dawnych mieszkańców Włodawy można przekazywać także za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adres: poczta@muzeumwlodawa.pl. 

JS