Kultura
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Wyśpiewali radość

23 stycznia w kościele pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej odbył się koncert kolęd w wykonaniu artystów, którzy na co dzień grają w znanych zespołach sceny chrześcijańskiej.

Przed publicznością zaprezentowała się grupa o niebanalnej nazwie: „Zespół w Składzie”. Tworzą go muzycy grający m.in. w Arce Noego, Armii, 2Tm2,3 i Deus Meus. Artyści współpracują także z Urszulą Dudziak, Mietkiem Szcześniakiem i Lidką Pospieszalską. W skład grupy wchodzą: Kasia Bogusz (wokal), Robert Drężek (gitary), Krzysztof Kmiecik (bas), Łukasz Kluczniak (saksofon), Daniel Pomorski (trąbka) i Przemysław Pacan (perkusja).

Kolędujmy razem…

Profesjonalni muzycy, architektura kościoła w połączeniu z oświetleniem i dobrą akustyką oraz świąteczne dekoracje stworzyły doskonały klimat dla takiego koncertu. „Zespół w Składzie” zaprezentował znane polskie kolędy i zapraszał do wspólnego śpiewania. Nikogo nie trzeba było jednak specjalnie namawiać. Koncert poprowadzili liderzy grupy – K. Bogusz i R. Drężek. Każdy utwór poprzedzony był ciekawym i dającym do myślenia komentarzem.

– Kiedy ze sklepowych półek znikają znicze, zaraz na ich miejscu pojawiają się choinki, a z głośników sączą się znane świąteczne melodie. Wmawia się nam, że listopad to dobry czas na kolędy. Komercja zabija urok i sens Bożego Narodzenia. Zaraz na początku nowego roku zapominamy, że w ogóle przeżywaliśmy te święta, a przecież w polskiej tradycji to styczeń jest miesiącem kolędowym – mówiła wokalistka.

Kura, krowa i miłość

Niestandardowa aranżacja kolęd radowała wszystkich słuchaczy. Kto nie był na koncercie, powinien żałować. Kolęda „Anioł pasterzom mówił” w nieco orientalnej wersji może tylko zachwycić. Jednym z najdłużej oklaskiwanych utworów była „Mizerna cicha”. Rozpoczęła się od delikatnego wokalu na tle gitary, potem stopniowo dołączały pozostałe instrumenty i niepostrzeżenie ta cichutka kolęda rozwinęła się, ukazując swoją moc. Hitem wieczoru okazała się jednak prosta piosenka napisana przez niepełnosprawnych. I nawet, kiedy wychodziło się z kościoła, słychać było, jak ludzie nucą: „Krowa daje mleko/kura jajka znosi/a miłość człowieka Boga nam przynosi”.

Boże Narodzenie trwa

„Zespół w Składzie” zwrócił uwagę na treść kolęd, przypomniał, że Boże Narodzenie otworzyło nową erę, dało początek lepszej rzeczywistości. Od tego czasu wszystko nabrało nowego sensu. Na koniec zespół życzył obecnym, aby Narodzenie Chrystusa przeżywali codziennie w swoich sercach, by nie zapomnieli o radości, którą wyśpiewywali razem z nimi.

Organizatorami koncertu była parafia bł. Honorata i Duszpasterstwo Akademickie w Białej Podlaskiej.

Agnieszka Wawryniuk