Kościół
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Zaczerpnąć wiary i odwagi

6 października minęło 20 lat od beatyfikacji Wincentego Lewoniuka i jego 12 Towarzyszy. Wyniesienie Podlaskich Męczenników na ołtarze było i jest wielką radością oraz wyzwaniem dla całej naszej diecezji.

Tegoroczny październik mija pod znakiem dziękczynienia za beatyfikację bohaterskich unitów. Pratulin co kilka dni przeżywa swoiste oblężenie. Do sanktuarium najpierw zjechali mężczyźni. 6 października do Męczenników przybyli diecezjanie. Uroczystości jubileuszowe otworzył spektakl teatralny w wykonaniu uczniów ZS im. Unitów Podlaskich w Olszance.

Potem wręczono medale „Za zasługi dla diecezji siedleckiej”. Wyróżnienia przyznano pięciu osobom. W gronie zasłużonych znaleźli się: prof. Hanna Dylągowa (przygotowała opracowanie historyczne do końcowego dokumentu „Positio super Martyrio” w procesie beatyfikacyjnym, zmarła w lipcu tego roku, medal odebrała córka), dr Tadeusz Krawczak, (wspierał proces beatyfikacyjny wiedzą historyczną; członek Rady Głównej „Martyrium”), dr Urszula Głowacka-Maksymiuk (na potrzeby procesu beatyfikacyjnego odbyła kwerendę w archiwach rosyjskich), dr Józef Geresz (autor wielu publikacji książkowych i artykułów o unitach) oraz dr Grzegorz Welik (dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach, członek Rady Głównej „Martyrium”, organizator wystaw o tematyce unickiej).

Jesteśmy nie z tego świata

Punktem centralnym była Msza św. celebrowana w miejscowym kościele pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy i bp. Piotra Sawczuka. Pasterz kościoła siedleckiego we wstępie do Eucharystii podkreślał, że podczas tej Liturgii chce w sposób szczególny dziękować za ludzi, którzy przyczynili się do otwarcia i prowadzenia procesu beatyfikacyjnego Męczenników Podlaskich oraz za to wszystko, czego Bóg dokonał przez wstawiennictwo bohaterskich unitów. W homilii najpierw przywołał moment beatyfikacji i słowa wygłoszone przez papieża Jana Pawła II. Bp K. Gurda przypominał, że bł. W. Lewoniuk i jego towarzysze oddali życie za wiarę w Chrystusa i za jedność Kościoła. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł