Skarby na ziemiańskim dworze
Zgromadziła ona ludzi w różny sposób związanych z ziemiaństwem: muzealników, badaczy tematyki, potomków rodzin szlacheckich, właścicieli dworów oraz pasjonatów. Witając uczestników sesji pt. „Ziemianie kolekcjonerzy - ziemiaństwo w kolekcjach”, dyrektor muzeum Sławomir Kordaczuk przypomniał, że konferencje o roli ziemiaństwa w Polsce i na Podlasiu muzeum organizuje od 2004 r.
– Nasz cykl jest wyjątkowy, bowiem trawa nieprzerwanie już 22 lata. Poruszyliśmy w formie referatów i publikacji w książkach posesyjnych wiele aspektów charakteryzujących warstwę ziemiańską, m.in. życie codzienne, architekturę, badania naukowe, architekturę, twórczość literacką i artystyczną – przypomniał. Dodał, że fenomenem siedleckich spotkań jest ich charakter towarzyski, ponieważ elementem sesji jest zaplanowana zawsze na drugi dzień tematyczna wycieczka połączona ze zwiedzaniem dworów; w tym roku zaplanowano podróż szlakiem dworów powiatu łosickiego. S. Kordaczuk powiedział też kilka słów o kolekcji tworzonej z myślą o powstającym w Nowych Iganiach Muzeum Powstania Listopadowego.
Młyn zamienił na kufel
W temat sesji wprowadzili dwaj pierwsi prelegenci: praktyk – Marek Sosenko z Krakowa, zwany królem polskich kolekcjonerów, oraz teoretyk – prof. Franciszek Midura z Lublina, muzealnik i specjalista w dziedzinie ochrony zabytków. M. ...
LI