Kultura

Miasto na torach historii

Powstanie siedleckiego węzła kolejowego, jego wpływ na rozwój miasta oraz rolę kolejarzy w dziejach regionu przypomina wystawa „Siedlecki węzeł kolejowy”, którą otwarto 9 czerwca w Archiwum Państwowym. Na 16 planszach zgromadzono dokumenty, fotografie, pocztówki i pamiątki z lat 1866-1945.

Ekspozycja wpisuje się w obchody 200-lecia pierwszego pasażerskiego przejazdu koleją na świecie oraz 100-lecia utworzenia Polskich Kolei Państwowych. Opowiada o tym, jak rozwijał się siedlecki węzeł kolejowy i jak przez dziesięciolecia zmieniał miasto oraz jego mieszkańców.

Wśród wykorzystanych materiałów znalazły się archiwalia pochodzące ze zbiorów AP w Siedlcach, Archiwum Akt Nowych, Biblioteki Narodowej Polona, Stacji Muzeum i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim. Ważnym uzupełnieniem są także kolekcje prywatne Adama Krzeskiego, Artura Soszyńskiego, Michała Jerzego Chromińskiego oraz autora wystawy dr. Rafała Dmowskiego, dyrektora Archiwum Uniwersytetu w Siedlcach.

Cztery powody do świętowania

Gości powitał dyrektor AP dr Grzegorz Welik. Jak podkreślił, otwarcie wystawy zbiegło się z kilkoma ważnymi wydarzeniami. – Dzisiaj mamy poczwórną okazję, by się spotkać. ...

DY

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł