Źródło: ARCHIWUM

Co się wydarzyło w 2014 r.?

Piłkarze Pogoni zainaugurowali rozgrywki I ligi w sezonie 2014/15, zwyciężając Chojniczankę Chojnice 4:1.

Przed meczem z Chojniczanką Jacek Kozaczyński odebrał statuetkę za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji „Echa Katolickiego” na najlepszego zawodnika Pogoni w sezonie 2013/14 w II lidze.

Po meczu z Chojniczanką odszedł z Pogoni Robert Kwiatkowski, wieloletni kapitan siedlczan, który reprezentował barwy klubu prawie 16 lat.

Podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski Tomasz Jaszczuk z Pogoni Siedlce zdobył złoty medal w skoku w dal, ustanawiając nowy rekord życiowy – 8,15 m, natomiast brąz w trójskoku wywalczył Maksym Sypniewski z AZS AWF Biała Podlaska.

Prezesem WLKS Siedlce wybrano Adama Próchnickiego, wiceprezesem ds. organizacyjnych – Piotra Nowaka, zaś ds. sportowych – Szczepana Waszczuka.

Nowym trenerem wicemistrzów Polski – rugbistów MKS Pogoń Siedlce został Andrzej Kozak. Zastąpił on na stanowisku Stanisława Więciorka.

W Łukowie przestał istnieć klub PTS Łukplast. W jego miejsce powołano Klub Sportów Walki, którego prezesem został Zbigniew Biaduń, natomiast kierownikiem Zenon Pawlikowski.

Tomasz Jaszczuk (MKS Pogoń Siedlce) zajął siódme miejsce w finale skoku w dal podczas mistrzostw Europy w Zurychu (Szwajcaria).

24 sierpnia na terenach wokół zalewu siedleckiego został rozegrany V Triathlon Siedlecki. Wśród startujących 150 uczestników najlepszy okazał się Piotr Małek z Warszawy.

W niedzielę, 31 sierpnia, w Siedlcach odbył się V Bieg Jacka.

Wrzesień

Mecz I ligi piłkarskiej pomiędzy Pogonią Siedlce a Zagłębiem Lubin oglądał biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Nowym piłkarzem Pogoni Siedlce został Aliu „Kaby” Djalo, wychowanek portugalskiej Boavisty. Były młodzieżowy reprezentant Portugalii i kadry A Gwinea Bissau został wypożyczony do klubu z Siedlec z rumuńskiego Gaz Metan Medias.

Rugbista MKS Pogoń Siedlce Adrian Chróściel zagrał w drugiej połowie meczu Pucharu Narodów Europy Polska – Szwecja (Polska wygrała 29:17).

Reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy U-20 w piłce siatkowej rozegranych w Brnie (Czechy) zdobyła srebrny medal, ulegając w finale Rosji 0:3. W naszej reprezentacji zagrał zawodnik KPS Siedlce – Jakub Zabłocki.

W wieku 67 lat zmarł Piotr Ekiert, były piłkarz Wilgi Garwolin i Polonii Warszawa, instruktor oraz propagator sportu, m.in. kolarstwa i pływania.

Dariusz Jaroszewicz został wybrany osobowością 35-lecia rugby w Siedlcach.

W Siedlcach odbył się finał Pucharu Polski w kolarstwie szosowym w kategorii młodzieżowej oraz kobiet.

Maciej Garbaczewski z TKKF Siedlce okazał się najlepszym zawodnikiem rozegranego w Kobyłce Pucharu Polski w kickboxingu w formule low-kick i zakwalifikował się do mistrzostw Europy w Bilbao. Maciej wygrał kategorię 67 kg, jego koledzy klubowi: Marcin Marciszewski (kat. 71 kg) i Robert Ułasiuk (kat. 60 kg) zajęli drugie miejsca, a brat – Roger był trzeci w kat. 67 kg.

Podczas mistrzostw Europy w Bukareszcie (Rumunia) Katarzyna Posiadała z Gladiatora Siedlce zdobyła srebrny medal w tajskim boksie w kat. 63,5 kg.

Wychowanka MKS Pogoń Siedlce Katarzyna Grzybowska wywalczyła wspólnie z koleżankami brązowy medal podczas rozegranych w Portugalii drużynowych mistrzostw Europy w tenisie stołowym.

Październik

Krzysztof Jakubik, sędzia piłkarski z Siedlec, poprowadził w Kijowie mecz reprezentacji olimpijskich Ukrainy i Czech.

Koszykarki MKK Siedlce rozegrały pierwszy mecz w Tauron Basket Lidze Kobiet, pokonując Widzew w Łodzi 75:56.

Sztangiści Orląt w finałowym turnieju II ligi zajęli pierwsze miejsce i awansowali do grona najlepszych drużyn w kraju.

Podczas rozegranych w Makowie Mazowieckim mistrzostw Polski seniorek w podnoszeniu ciężarów złote medale wywalczyły zawodniczki WLKS Siedlce: Wioleta Jastrzębska – w kat. 48 kg (zajęła drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej mistrzostw) i Katarzyna Lisewska – w kat. 75 kg. Srebro zdobyła Ewelina Malec – w kat. 53 kg, a Monika Grzesiak – w kat. 48 kg – brąz (obie AZS AWF Biała Podlaska).

MKS Pogoń Siedlce obchodził 70-lecie działalności oraz 35-lecie istnienia sekcji rugby.

Odbyła się prezentacja książki Sławomira Kindziuka pt. „Kultura fizyczna w Siedlcach”.

W przeprowadzonych w Ożarowie Mazowieckim mistrzostwach Polski w kickboxingu formuła kick-light złoty medal w kat. 69 kg zdobył Roger Garbaczewski z TKKF Siedlce, pokonując w finale swojego brata – Macieja. W kategorii 89 kg srebro wywalczył Cyprian Grzęda (również TKKF). Na tej samej pozycji w kat. 74 kg znalazł się Łukasz Przekaza z Power Siedlce. W Pucharze Polski juniorów Dominik Grzęda zajął pierwsze miejsce w kat. 74 kg, natomiast Kinga Mikołajczyk uplasowała się na drugiej pozycji w kat. 50 kg (oboje z TKKF).

25 i 26 października odbyły się w Łukowie mistrzostwa Polski seniorów w podnoszeniu ciężarów. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Adrian Zieliński z Tarpana Mrocza.

Najlepszą zawodniczką mistrzostw Polski U-15 w Biłgoraju została Maria Wrzosek z MLKPC Sokołów Podlaski. Wygrała kategorię 69 kg, bijąc rekordy Polski w rwaniu (68 kg), podrzucie (86 kg) i dwuboju (154 kg). Brązowe medale zdobyli: w kat. 69 kg – Łukasz Boncik oraz w kat. 85 kg – Marcin Izdebski (obaj Orlęta Łuków).

Podczas odbywających się w Pleszewie mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym Dariusz Rzewuski ze Startu Siedlce zdobył dwa brązowe medale: w singlu i deblu (razem z Sławomirem Przybyszem ze Skierniewic).

Podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w zapasach rozegranych w Osielsku koło Bydgoszczy brązowe medale wywalczyły zawodniczki WLKS Siedlce: w kat. 48 kg – Dominika Grabarczyk i Katarzyna Olszewska oraz w kat. 55 kg – Dominika Pietrzak.

W hiszpańskim Bilbao odbyły się mistrzostwa Europy w kickboxingu w formule low-kick, podczas których Maciej Garbaczewski z TKKF Siedlce zajął piąte miejsce w kat. 67 kg.

Listopad

Przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach została otwarta pierwsza w mieście pełnowymiarowa hala sportowa.

Startująca w kat. 48 kg w mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów w Ałmatach (Kazachstan) Wioleta Jastrzębska z WLKS Siedlce zajęła 20 miejsce.

W rankingu tygodnika „Piłka Nożna” dotyczącym najlepszych zarządców klubów piłkarskich w Polsce prezes MKP Pogoń Siedlce Jacek Kozaczyński został sklasyfikowany na 12 pozycji.

Kacper Skwierczyński, piłkarz Pogoni Siedlce, został powołany do reprezentacji Polski U-12 i zagrał w spotkaniach Polska – Słowacja.

W otwartych mistrzostwach Węgier juniorów w tenisie stołowym odbywających się w Szombathely Jakub Folwarski (MKS Pogoń Siedlce) wraz z Markiem Badowskim (Olimpia Grudziądz) wywalczyli brązowy medal w grze deblowej.

Mariusz Świerk, szkoleniowiec koszykarek MKK Sokołów, został trenerem reprezentacji Polski U-15.

Podczas gali sztuk walki w Białymstoku Judyta Niepogoda z Gladiatora Siedlce pokonała w K-1 w kat. 57 kg Polinę Kazhinę z Białorusi.

Wioleta Jastrzębska (WLKS Siedlce) zdobyła złoty medal w kat. 48 kg podczas mistrzostw Europy U-23 w Limassol (Cypr), natomiast Agata Rok (WLKS) uplasowała się na ósmej pozycji w kat. 58 kg U-20.

Startem w fińskim Kuusamo Maciej Staręga rozpoczął rywalizację w sezonie 2014/15 w Pucharze Świata w biegach narciarskich.

Katarzyna Posiadała z Gladiatora Siedlce zajęła pierwsze miejsce w kat. 60 kg w Pucharze Polski w K-1 Rules rozegranym w Nowym Targu.

MKP Pogoń Siedlce rozwiązał umowę z trenerem Danielem Purzyckim, którym sprawował funkcję pierwszego szkoleniowca Pogoni od sierpnia 2013 r., wywalczając z zespołem awans do I ligi w sezonie 2013/14.

Grudzień

Tenisista stołowy Pogoni Jakub Folwarski wystartował w drużynowych i indywidualnych mistrzostwach świata juniorów w Szanghaju (Chiny). Zawodnik wraz z kolegami z reprezentacji zajął w turnieju drużynowym dziewiąte miejsce, zaś w grach indywidualnych odpadł w pierwszych rundach.

Sztangistki WLKS Siedlce zdobyły drużynowy Puchar Polski.

Piłkarze ręczni SPR Siedlce po raz pierwszy zagrali mecz (z Pabiksem Pabianice) w II lidze na własnym parkiecie – w hali przy „Samochodówce”. Dotychczas korzystali gościnnie z obiektu w Łosicach.

W rozegranych w Pomiechówku mistrzostwach Polski w tajskim kickboxingu złoty medal w kat. 60 kg zdobyła Katarzyna Posiadała, srebrny w kat. 57 kg – Judyta Niepogoda oraz brązowy w kat. 71 kg – Paweł Harsim. Wszyscy reprezentują Gladiatora Siedlce.

Odbyła się promocja książki pt. ,,Historia siedleckiego rugby w anegdocie” autorstwa Jacka Wierzbickiego.

Podczas zimowych mistrzostw Polski w pływaniu w Ostrowcu Świętokrzyskim Jowita Sieńczyk z Żaka Biała Podlaska zdobyła dwa medale: srebrny (200 m stylem zmiennym) i brązowy (100 m stylem zmiennym).