1% dla organizacji pożytku publicznego
Prawie każdy
Swój 1% może przekazać podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (takich jest najwięcej), opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej (stałej, 19-procentowej) stawki podatku. Mogą to zrobić także emeryci, ale pod jednym warunkiem. Otóż nie mogą korzystać z ułatwienia polegającego na tym, że to ZUS przygotuje ich roczne rozliczenie, lecz muszą samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Oczywiście uczynią to w oparciu o informację o dochodach otrzymaną z ZUS-u czy KRUS-u. Podobnie rzecz ma się w przypadku podatników, którzy zdecydowali się na rozliczenie podatku przez pracodawcę – rezygnują wówczas z możliwości przekazania 1% podatku na rzecz organizacji.
Ty wybierasz
Mamy rzeczywisty wpływ na dysponowanie naszymi pieniędzmi przekazanymi państwu. Resort finansów nie ma tu nic do powiedzenia i musi przekazać je dokładnie tej organizacji, którą wskazaliśmy w swym zeznaniu podatkowym. Aby jednak w ogóle można było o tym mówić, musimy mieć pewność, że dana fundacja czy stowarzyszenie ma status „organizacji pożytku publicznego”, czyli jest wpisana do specjalnego rejestru. On jest dla nas gwarantem, że fundacja, której chcemy przekazać pieniądze, jest godna zaufania, a środki finansowe pozostające w jej dyspozycji rzeczywiście wykorzystywane będą zgodnie ze szczytnymi celami.
Patrz na cel
Organizacji pożytku publicznego jest w skali kraju ponad 5 tys. Wszystkie z łatwością możemy znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ich profil jest różnoraki – poczynając od związków sportowych, towarzystw opieki na zwierzętami, po hospicja i na diecezjalnych Caritas kończąc. Kierunek ich prac nie każdemu może odpowiadać. A zatem, jeśli już zdecydujemy się wskazać którąś z nich jako odbiorcę naszego podatku, nie czyńmy tego na „chybił trafił”. Z rozwagą i przemyśleniem wybierzmy podmiot, którego profil działania jest rzeczywiście zgodny z naszym postrzeganiem szeroko rozumianego pożytku niesionego innym.
Wystarczy wpisać w PIT
Po wyliczeniu w naszym zeznaniu podatkowym, ile podatku będziemy musieli oddać państwu w tym roku, w odpowiednich rubrykach PIT-u (jest to „wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy numer, pod jakim w Krajowym Rejestrze Sądowym zapisana jest organizacja, której chcemy przekazać nasz 1% podatku. Oprócz numeru KRS wpisujemy tam też kwotę, jaką chcemy przekazać – jednak nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego. Na jednym formularzu PIT możemy przekazać 1% tylko jednej organizacji. Wskazana przez nas kwota wpłynie na jej konto – za pośrednictwem urzędu skarbowego – do lipca roku podatkowego, w którym składane było zeznanie podatkowe. AS
Andrzej Sprycha