100 lat nauki, tradycji i wartości
Uroczystości były okazją do oceny dorobku szkoły, a także odniesienia się do jej tradycji i kultywowanego na przestrzeni dziejów systemu wartości. To również doskonały moment na spojrzenie w przeszłość i uzmysłowienie skali cywilizacyjnego skoku oraz transformacji, jaka dokonała się w miętneńskim ZS. Warto podkreślić, że od początku istnienia placówka zmieniała nazwę 16 razy, kierowało nią 19 dyrektorów, a mury szkoły puściło 11,5 tys. absolwentów.
Chcemy patrzeć na ten znak
Kulminacyjnym punktem obchodów była Msza św. sprawowana w miejscowym kościele przez proboszcza ks. kan. Grzegorza Kamińskiego i ks. kan. Zbigniewa Daniluka, pierwszego proboszcza parafii w Miętnem oraz katechety w szkole, który w homilii nawiązał m.in. do wydarzeń obrony krzyża sprzed 40 laty. – Chcemy patrzeć na krzyż Jezusowy, na który patrzył również S. Staszic. To znak naszej wiary, znak miłości Boga do człowieka. 40 lat temu upomnieli się o niego odważni nauczyciele, rodzice, młodzież i za to im dziś dziękujemy – mówił kapłan.
Ks. G. Kamiński przypomniał, że duszą szkoły jest nauczyciel, wychowawca, dyrektor, wsparciem – rodzice, a dumą absolwenci. – Ważny też jest Kościół i o tym w godzinie próby przekonali się 40 lat temu uczniowie stający w obronie krzyża w swojej szkole. W jej historię wpisuje się też ta parafia Podwyższenia Świętego Krzyża, która powstała praktycznie w dziesiątą rocznicę tamtych wydarzeń – podkreślił.
Odpowiedzialne zadanie
Dalsza część obchodów miała miejsce w szkolnej auli, gdzie po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu i odtańczeniu przez młodzież poloneza dyrektor placówki Lilla Nawrocka w okolicznościowym wystąpieniu mówiła o historii szkoły, wartościach, kształceniu. – Każdego dnia podejmujemy niezwykle odpowiedzialne zobowiązanie utrzymania szkoły na wysokim poziomie edukacyjnym, ale i moralnym – podkreśliła, dodając, że nie udałoby się tego osiągnąć, gdyby nie poprzedni dyrektorzy, nauczyciele, tysiące uczniów, absolwentów, ich rodzice i przyjaciele placówki. – To oni swoją wytrwałą pracą, poświęceniem i osiągnięciami dodają jej splendoru, trwale wpisując w kartę historii powiatu garwolińskiego i regionu – zaznaczyła dyrektor.
Wykształciła tysiące specjalistów
W podziękowaniu tym wszystkim, którzy przez 100 lat tworzyli szkolną społeczność, odsłonięto pamiątkową tablicę. W czasie 100-letniej działalności placówka wykształciła tysiące cenionych specjalistów w wielu zawodach. Jej absolwenci, stanowiąc wykwalifikowaną kadrę techniczną, pracują w różnych branżach, m.in. rolniczej, gastronomii, szkolnictwie, służbach mundurowych, są samorządowcami, przedsiębiorcami czy inżynierami. – ZS w Miętnem rozwija młodych ludzi nie tylko w kierunkach rolniczych. Przygotowuje do współczesnego życia najlepiej, jak potrafi – zwróciła uwagę starosta Iwona Kurowska. – Pamiętam czasy, kiedy placówka przeżywała trochę słabsze chwile: nie była szkołą, jak to się czasami mówi w żargonie samorządowym, „pierwszego wyboru”. Dzisiaj jest zupełnie inaczej i to jest państwa, dzisiejszych nauczycieli – dodała.
Gratulacje i podziękowania przekazali m.in.: poseł Grzegorz Woźniak, w imieniu marszałka województwa Adama Struzika i członkini zarządu województwa Janiny Ewy Orzełowskiej – Magdalena Sałata, dyrektor siedleckiej delegatury urzędu marszałkowskiego, prof. dr hab. Marek Gugała – prorektor Uniwersytetu w Siedlcach, dr hab. Jacek Sosnowski – dziekan wydziału rolniczego UwS, samorządowcy. Jubileuszowej gali towarzyszyła wystawa, a okazały tort podzielili obecna dyrektor L. Nawrocka i jej poprzednicy: Andrzej Piesiewicz, Stanisław Szostakiewicz, Andrzej Kujda i Zdzisław Majewski. Jubileusz zakończył się balem absolwentów.
WALDEMAR JAROŃ
Z kart historii
Sejmikowa Szkoła Rolnicza Męska im. Stanisława Staszica w Miętnem została otwarta przez Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego w dniu 4 maja 1924 r. Do głównych jej zadań należało wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę rolniczą i umiejętności praktyczne konieczne w unowocześnianiu gospodarstw chłopskich. Początkowo kadra pedagogiczna składała się z czterech osób. Nabór kandydatów prowadzono za pośrednictwem samorządu, organizacji młodzieżowych. Ogłoszenia o zamieszczano w fachowych czasopismach rolniczych i prasie lokalnej. Nauka w szkole trwała 11 miesięcy. Rok szkolny rozpoczynał się 15 stycznia i trwał do 14 grudnia, dzielił się początkowo na trzy okresy, a od 1931 r. na cztery.
Podczas okupacji część budynków była zajmowana przez Niemców. Po wojnie władza ludowa nie była pozytywnie nastawiona do rolnictwa, co powodowało ciągłe zmiany w funkcjonowaniu szkoły: najpierw powołano Gimnazjum Gospodarstwa Wiejskiego (1946 r.), następnie Państwową Średnią Szkołę Rolniczą (1948 r.) i Państwową Szkołę Praktyczną Specjalistów Obrotu Ziemiopłodami (1950 r.), by w 1952 r. placówkę zlikwidować, a majątek przekazać warszawskim Zakładom Radiowym im. Kasprzaka. Po pięciu latach szkoła została reaktywowana – najpierw jako rolnicza, później wodno – melioracyjna, a następnie drobiarska. W 1971 r. w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Warszawie zapadła decyzja o likwidacji placówki. Jednak po interwencji dyrektor szkoły Bogumiły Szeląg u premiera Piotra Jaroszewicza zmieniono zdanie. 1 września 1977 r. na podstawie decyzji kuratora oświaty w Siedlcach – na bazie istniejącego technikum i zawodówki – utworzono zespół szkolny pod nazwą Zespół Szkół Rolniczych w Miętnem. 7 marca 1984 r. 400 uczniów ogłosiło strajk okupacyjny w obronie obecności krzyży w ich szkole.
1 września 2005 r. uchwałą rady powiatu garwolińskiego, Centrum Kształcenia Ustawicznego włączono do Zespołu Szkół Rolniczych CKP. W 2009 r. zmieniono nazwę na Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Miętnem. Od 2018 r. placówka nosi nazwę Zespół Szkół im. Stanisława Staszica.