Region

100 lat to za mało

Najstarsza osoba wśród 100-latków mieszka w Siedlcach. To mężczyzna, który ukończył 107 lat! Czy istnieje recepta na długie życie i co zrobić, by było ono dobre?

W sumie na terenie działania oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach mieszka 26 100-latków: to 22 kobiety i czterech mężczyzn. 100 lat ukończyło pięć osób, 101 - dziewięć, 102 lata - pięć, 103 - cztery osoby, 104 i 106 - po jednej. Natomiast jeden z panów, mieszkaniec Siedlec, świętował 107 urodziny. I jest to najstarsza osoba pobierająca świadczenie honorowe w powiecie siedleckim, gdzie żyje ośmioro 100-latków. Rekordzistą jest powiat garwoliński - tam mieszka ich dziewięcioro. Z kolei w powiecie bialskim świadczenie honorowe z ZUS otrzymują cztery osoby.

W Białej Podlaskie j – dwie, w powiecie łukowskim – trzy, a w parczewskim – dwie. – W tych powiatach najstarszą z osób pobierających świadczenie honorowe jest 103-letnia kobieta. W powiatach radzyńskim, ryckim i włodawskim nie mamy klientów w wieku 100 lat lub więcej. Przypomnę jednak, że ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenia honorowe, więc 100-latków w tym regionie jest z pewnością więcej. Świadczenia honorowe płacą również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojskowe Biuro Emerytalne, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Biuro Emerytalne Służby Więziennej i jednostka organizacyjna wymiaru sprawiedliwości – podkreśla rzecznik prasowy ZUS w Lublinie Małgorzata Korba.

 

Świadczenie z urzędu

Każda osoba obchodząca swoje 100 urodziny może liczyć nie tylko na bukiet kwiatów i list z życzeniami od ZUS, ale także na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego. – Od 1 stycznia 2025 r. wynosi ono 6 246,13 zł brutto miesięcznie. Będzie też każdego roku waloryzowane, począwszy od marca tego roku – tak jak w przypadku emerytur i rent. ...

DY

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł