Aktualności
150 lat kolei

150 lat kolei

9 października 1866 r. do miasta wjechał pierwszy pociąg. W 150 rocznicę tamtego wydarzenia władze miasta, PKP oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, tzw. Kolejówka, zapraszają na okolicznościowy festyn.

Niedzielne świętowanie rozpocznie, o 8.45, Msza św. sprawowana w intencji kolejarzy w kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Brzeskiej 37. O 10.00 na peronie nr 1 siedleckiego dworca kolejowego zostanie otwarta wystawa pociągów i urządzeń kolejowych. Na zwiedzających będzie czekała moc atrakcji w tym różne konkursy, gry, prezentacje, pokazy i prelekcje. Na peronie będzie można m.in. zobaczyć zestaw wagonów FLIRT produkowany przez siedlecki zakład STADLER dla kolei holenderskich oraz kultową Warszawę M 20 w wersji przystosowanej do ruchu po torach. Uczniowie “kolejówki” będą m.in. prezentowali obsługę urządzeń kolejowych, w tym symulator kierowania pociągiem. O historii siedleckiego węzła kolejowego opowie dr Rafał Dmowski z UPH. W części artystycznej wydarzenia zaprezentuje się solistka Anna Rogowiec oraz orkiestra kolejowa PKP PLK pod dyrekcją Tomasza Gronowskiego.

Przypomnijmy. Obecna linia kolejowa nr 2 (Warszawa-Terespol), w skład której zalicza się tor i dworzec kolejowy w Siedlcach, to trasa dawnej Kolei Warszawsko-Terespolskiej. Linia została wybudowana w latach 1866–1867 z inicjatywy przedsiębiorcy i bankiera Leopolda Kronenberga. Była to – po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Kolei Warszawsko-Petersburskiej – trzecia linia, która powstała na terenie Królestwa Polskiego. Uruchomiono ją 27 września 1866 r. Od początku funkcjonowała pod nazwą Kolej Warszawsko-Terespolska.

MLS