Historia
fot. commons.wikimedia.org
fot. commons.wikimedia.org

1953 – eskalacja walki z Kościołem

W tym roku mija 70 lat od intensyfikacji działań wymierzonych w Kościół katolicki.

Nawet śmierć Stalina nie zmieniła założeń polityki wyznaniowej komunistów polskich. Za pomocą terroru chciano zniszczyć niezależność ostatniej instytucji w Polsce chroniącej społeczeństwo przed całkowitą sowietyzacją. W styczniu 1953 r. w ramach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego utworzono XI Departament, który miał się zajmować walką z Kościołem. Kierowanie nową jednostką powierzono płk. Karolowi Więckowskiemu, oficerowi sowieckiemu. W tym samym miesiącu odbył się pokazowy proces księży kurii krakowskiej, który stanowił preludium do zmasowanego ataku na Kościół. W lutym, zaledwie dwa tygodnie po jego zakończeniu, ogłoszono dekret o „tworzeniu, obsadzaniu i znoszeniu duchownych stanowisk kościelnych”, który władzom państwowym dawał możliwość ingerowania w wewnętrzne sprawy Kościoła.

W marcu za odmowę opublikowania nekrologu Stalina zamknięto „Tygodnik Powszechny”, pismo katolickie założone przez kard. Adama Sapiehę, którego wydawanie kilka miesięcy później przekazano Stowarzyszeniu „PAX” współpracującemu z komunistami. Natomiast we wrześniu doszło do procesu biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka i aresztowania prymasa Stefana Wyszyńskiego.

 

Proces księży kurii krakowskiej

Celem pokazowej rozprawy trwającej od 21 do 27 stycznia 1953 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie, obradującym w sali widowiskowej Zakładów Budowy Maszyn i Aparatury im. Stanisława Szadkowskiego liczącej 800 miejsc, było przedstawienie Kościoła katolickiego jako obcej narodowi agentury pracującej na rzecz wrogich państw – USA i Watykanu. Na ławie oskarżonych ostatecznie zasiadło siedmioro podejrzanych. Czterech z obwinionych było kapłanami archidiecezji krakowskiej. Składowi sędziowskiemu przewodniczył ppłk Mieczysław Widaj, zbrodniarz komunistyczny, który skazał na śmierć wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego, w tym mjr. ...

Witold Bobryk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł