Region
Źródło: HAH
Źródło: HAH

2222 podpisy

Stowarzyszenie „Żółkiewszczacy” domaga się remontu budynku przy ulicy Konarskiego 1 w Siedlcach i powrotu IV Liceum Ogólnokształcącego do swojej historycznej siedziby. Petycja, pod którą podpisały się 2222 osoby, oraz list trafiły na ręce prezydenta i radnych.

- Stanisław Żółkiewski przed bitwą pod Kłuszynem powiedział: „Potrzeba w miejscu, nadzieja w męstwie, zbawienie w zwycięstwie”. Te słowa najprawdopodobniej spowodowały, że walka została wygrana. I my dziś je wypowiadamy, mając nadzieję, że pomogą nam stoczyć naszą bitwę oraz przetrwać wygnanie, które sprezentował nam prezydent, kiedy sześć lat temu zadecydował o przeniesieniu szkoły do budynku przy ul. Sokołowskiej - powiedział Przemysław Bugaj, prezes stowarzyszenia, podczas konferencji prasowej zwołanej 23 czerwca przed urzędem miasta.

– Zgodziliśmy się na przeprowadzkę, bo miała być ona tylko na czas remontu. Warunki lokalowe pozostawiają wiele do życzenia: ciasnota, hałas i fetor z pobliskiego zakładu drobiarskiego. Odległość od centrum uniemożliwia uczestnictwo w życiu kulturalnym – wyliczał niedogodności P. Bugaj.

Ze zbiórką podpisów „Żółkiewszacy” ruszyli w ubiegłym roku. – Pod naszą inicjatywą podpisały się 2222 osoby. Niezwykle ważne jest dla nas, że ludzie często niezwiązani ze szkołą w sposób przychylny wypowiadają się na temat powrotu liceum do dawnego gmachu – zaznaczył prezes stowarzyszenia. Przytoczył też wypowiedzi prezydenta Wojciecha Kudelskiego przed wyborami o zabezpieczonych środkach na remont, a także stwierdzenie po wyborach, że budynek nie nadaje się do remontu, tylko do rozbiórki. – Prezydent wielokrotnie zbywał nas tłumaczeniem, że nie ma środków, ale jeszcze przyjdzie pora na remont. My, środowisko Żółkiewszczaków, czekamy na remont nie sześć, ale tak naprawdę już 25 lat – tłumaczył P. Bugaj. – Władze snują plany o wybudowaniu nowego ratusza, ale prezydent, jako rozsądny gospodarz, powinien najpierw zadbać o obejście, a dopiero później o swój własny dwór – dodał. Prezes stowarzyszenia podkreślił, że w tym roku szkoła obchodzi 25-lecie reaktywacji. – Mam nadzieję, ze prezydent poczuje się w obowiązku realizacji obietnic wyborczych. Niech potraktuje to jako sprawę honoru – podsumował P. Bugaj.

Podczas konferencji zaprezentowano komitet honorowy popierający inicjatywę. Znaleźli się w nim m.in.: prof. Jan Żaryn, prof. Bogdan Chazan, prof. Jarosław Marek Rymkiewicz, Zygmunt Goławski, Rafał Ziemkiewicz, Barbara Wachowicz, Wojciech Sumliński. Petycja oraz list zostały przekazane prezydentowi i radnym podczas odbywającej się tego samego dnia sesji rady miasta.

 

HAH