365 dni z Chopinem
Siedleckie otwarcie, o czym informowaliśmy na łamach „Echa”, związane było z powieszeniem obrazu kompozytora w sali obrad Rady Miasta oraz uroczystym koncertem w „Orchidei”.
Ale to już było…
W sokołowskim ośrodku kultury odbył się koncert ph. „Miasto Ogińskiego w hołdzie wielkiemu Chopinowi”. Zainteresowanie publiczności przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na długo przed 17.00 sala szczelnie wypełniła się miłośnikami twórczości kompozytora.
Koncert miał wyjątkowy charakter, ponieważ w całości został przygotowany i wykonany przez młodych artystów oraz ich przyjaciół.
Uczniowie węgrowskiego gimnazjum wzięli natomiast udział w konkursie plastycznym „Chopin oczami gimnazjalistów”. Najciekawsze prace zostały – w dniu urodzin kompozytora – wyeksponowane w szkole. Tego dnia podczas przerw młodzież mogła również posłuchać muzyki genialnego pianisty. Kolejnym wyzwaniem stawianym przed uczniami z racji Roku Chopina będzie konkursie na najlepszą prezentację multimedialną inspirowaną jego muzyką.
Z kolei w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odbył się wernisaż ph. „Plakat Chopinowski”, któremu towarzyszył koncert pianisty Ignacego Jędrzeja Lisieckiego – stypendysty fundacji „yamacha”. Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć prace nadesłane na konkurs, mają czas do 24 marca.
W Dworze Mościbrody gościli natomiast uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Malarskiego odbywającego się pod hasłem „Chopin kolorem zagrany”. Inauguracja spotkań była połączona z wykładem Michała Hołowni, poświęconym życiu i twórczości kompozytora. Dom Kultury w Kocku zaprosił zaś miłośników muzyki na koncert pieśni Chopina w wykonaniu sopranistki Elżbiety Kupiec.
Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie oraz Pałac Łochów zorganizowały 27 lutego „Kolację z Chopinem”. Odbył się także koncert Leny Ledoff „Komeda – Chopin – Komeda”, a także prezentacja fragmentów książki „Notatki o Chopinie”.
Co przed nami?
Nie są to bynajmniej jedyne atrakcje, jakie lokalne ośrodki kultury przygotowały w związku z obchodami Roku Chopinowskiego. Bardzo ciekawie zapowiada się oferta Sokołowskiego Ośrodka Kultury. 21 kwietnia zaplanowano koncert fortepianowy, a 5 maja wykład prof. Elżbiety Artysz „Chopin znany i nieznany” w ramach Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zaś od marca do listopada prowadzone mają być warsztaty „Chopin i Jego muzyka” – to propozycja edukacyjna dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W ramach zajęć prezentowane będą polskie tańce narodowe, muzyka ludowa, którą inspirował się Chopin, grane jego polonezy i mazurki.
Natomiast siedleckie Centrum Kultury i Sztuki ogłosiło miejski konkurs plastyczny, pod patronatem Prezydenta Miasta, pt. „Siedleckie Impresje Chopinowskie”. Skierowany jest on zarówno do dzieci i młodzieży, jak też do dorosłych – na stałe bądź czasowo przebywających w Siedlcach. Prace nie mogą być większe niż format A3, jeśli zaś chodzi o technikę wykonania – jest ona dowolna (zdjęcia, grafiki, jak również obrazy, rzeźby i inne). Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie internetowej: http://www.ckis.siedlce.pl.
Magdalena Szewczuk