Historia
arch. Muzeum Treblinka
arch. Muzeum Treblinka

45 wierszy – kamieni pamięci

Jak pisać o czymś, o czym wszyscy woleliby zapomnieć, ale nie można? 45 osób w różnym wieku zmierzyło się z trudnym wyzwaniem, by opisać Zagładę poprzez poezję.

Z taką propozycją wyszło Muzeum Treblinka, od lat dbające o pamięć o tych, którzy zginęli w obozie zagłady i pracy. Na stronie internetowej, w zakładce „Zagłada w sztuce”, prezentowane są wiersze m.in. Władysława Szlengla, Haliny Birenbaum, Piotra Jana Nasiołkowskiego, Romana Brandstaettera.

– Postanowiliśmy powiększyć to grono – podkreśla Edward Kopówka, dyrektor Muzeum Treblinka z uwagą, że przekazywanie wiedzy o Zagładzie do łatwych nie należy, bo to bardzo trudne zagadnienie. – Niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny, stąd sami edukatorzy stają przed skomplikowanym zadaniem ukazania niewidocznego – nie tylko pod względem historycznym, ale także refleksji i emocji towarzyszących jej poznaniu – tłumaczy. – Pracownicy muzeum wychodzą naprzeciw oczekiwaniom różnorodnych grup, które do zrozumienia Treblinki potrzebują wielorakich bodźców. Sztuka jest jedną z takich możliwości – zauważa, wskazując na zamysł, jaki przyświecał organizacji poetyckich zmagań. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł