Wiją wieńce i śpiewają
Występują na różnego rodzaju uroczystościach i imprezach gminnych oraz powiatowych, biorą udział w dożynkach i przeglądach piosenek. W swoim repertuarze mają pieśni okolicznościowe, ludowe, religijne, patriotyczne, a od niedawna także rozrywkowe. Poza sceną przyjaźnią się i wspierają. - Bo nic tak nie łączy ludzi jak wspólny śpiew - podkreślają Czerwone Korale.
Zaczęło się od „Czerwonych jagód”
Zespół powstał w 2003 r., ale jego początki sięgają 1961 r., kiedy to pracownice Spółdzielni Mleczarskiej założyły koło gospodyń wiejskich. Z czasem wyodrębnił się z niego zespół śpiewaczy. Pierwszy skład stanowili: Ewa Kaliszuk, Grażyna Maksymiuk, Marian Maksymiuk (gitara akustyczna), Zofia Nazaruk, Bożena Popijantus, Danuta Sierocka, Marian Wolski (akordeon) i przewodnicząca zespołu Anna Wróbel. Obecnie grupę tworzą: Krystyna Kozłowiec, G. Maksymiuk, M. Maksymiuk, Z. Nazaruk, Sławomir Ołtuszyk (klawisze), D. Sierocka, M. Wolski i A. Wróbel.
– Początkowo nasz repertuar stanowiły pieśni biesiadne i ludowe. Od czterech lat wprowadzamy również piosenki rozrywkowe, idealne do zabawy – mówi przewodnicząca zespołu A. Wróbel. – Pierwszym utworem, jaki zaczęliśmy wykonywać, były ,,Czerwone jagody”. Zainspirował nas do wymyślenia nazwy zespołu. Tak powstały Czerwone Korale – dodaje.
Nie mają sobie równych
Grupa chętnie bierze udział w imprezach biesiadnych i okolicznościowych zarówno na terenie gminy, jak i powiatu. Za swoją działalność zespół otrzymał wiele wyróżnień i nagród m.in.: Wawrzyn Podlasia, Zasłużony dla Gminy Drelów oraz Zasłużony dla Powiatu Bialskiego.
Jednak Czerwone Korale słyną nie tylko z działalności muzycznej. Nie mają sobie równych także w wiciu dożynkowych wieńców. Największym sukcesem jest zdobycie pierwszego miejsca podczas Dożynek Prezydenckich w Spale w 2008 r., gdzie zespół reprezentował nie tylko gminę Drelów, ale także powiat i województwo lubelskie. Podczas dożynek wojewódzkich Czerwone Korale stawały na podium trzykrotnie, podczas powiatowych oraz gminnych – siedmiokrotnie. – To ogromna zasługa mieszkańców Zahajek, którzy bardzo nas wspierali. Jedni siali len, inni proso. W odpowiednim czasie koszono zboża, następnie tworzono konstrukcje i projekt. Samo wicie wieńca zajmuje około trzy tygodnie, więc jest to proces długotrwały i pracochłonny. Bez pomocy nie dałybyśmy rady – podkreśla A. Wróbel.
Oby tylko było zdrowie
Pod koniec czerwca Czerwone Korale świętowały 20-lecie swej działalności. Jubileusz stał się okazją do wspomnień, podsumowań. Nie zabrakło przedstawicieli władz powiatu bialskiego i gminy Drelów, zaprzyjaźnionych zespołów śpiewaczych oraz mieszkańców Zahajek. Wspominano udział w dożynkach prezydenckich, wyjazd do Francji w celu promowania lokalnego rękodzieła i dorobku kulturalnego Drelowa, udział w mniejszych i większych uroczystościach i przeglądach, w tym w Przeglądzie Teatrów Obrzędowych w Drelowie, w którym zespół prezentował spektakl kabaretowy „W domu u sołtysa”.
Zwieńczeniem świętowania był urodzinowy tort i zabawy taneczna. – Bardzo chcemy się rozwijać i szlifować nasze umiejętności, by jeszcze lepiej śpiewać. Mam nadzieję, że ludziom wciąż będą się podobały nasze występy i będą chcieli nas słuchać. Przyjedziemy wszędzie, gdzie zostaniemy zaproszeni. Oby tylko nie opuszczało nas zdrowie, a wtedy wszystko będzie się układać – podsumowuje A. Wróbel.
Magdalena Frydrychowska