Aktualności
500+ po nowemu

500+ po nowemu

Od 1 stycznia to ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia i je wypłacał. Z kolei gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca maja 2022 r.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia i składania wniosków. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego, zaś wnioski w formie papierowej znikną.

– Jesteśmy gotowi do realizacji nowych zadań, w tym programu Rodzina 500+ od stycznia 2022 r. – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Przygotowany został też kreator wniosków na PUE ZUS dla rodzin wnioskujących o świadczenie 500+.

Sprawy dotyczące świadczeń przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. nadal zrealizują samorządy, które będą kontynuowały wypłatę już przyznanych świadczeń do końca maja 2022 r. Natomiast ZUS już w lutym zacznie przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r.

Kreator wniosków na PUE ZUS dla rodzin wnioskujących o świadczenie 500+ dotyczy osób, którym dopiero urodziło się dziecko lub wrócili z zagranicy, spoza Unii Europejskiej. – Kreatory wniosku pomogą, krok po kroku, wypełnić wniosek, uwzględniając specyfikę danego wnioskodawcy. Tym samym wyeliminowane zostaną pomyłki na papierowych wnioskach – tłumaczy szefowa ZUS.

Ważna zmiana dotyczy obiegu dokumentów, ponieważ pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. Z uwagi, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku można będzie złożyć tylko w formie elektronicznej, ZUS zapewni wszystkim zainteresowanym taką możliwość. Każda osoba będzie mogła też liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów. Wnioski na nowy okres można składać także poprzez bankowość elektroniczną i portal Empatia.

JAG